Reklama

W hołdzie Bohaterom Września ’39

Awatar użytkownika

Topic author
B.Grduszak
Plutonowy
Plutonowy
Posty: 235
Rejestracja: 17 lip 2012 13:30
Otrzymał/a podziekowań: 14 razy
Status: Offline

W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: B.Grduszak » 01 wrz 2017 20:33

1 września to dzień wyjątkowy. Dla wielu jest to kolejna rocznica tragedii narodu polskiego, jaką zgotowali nam Niemcy. Dla mnie jednak to dzień, w którym nasi rodacy stoczyli heroiczny bój o Ojczyznę.
Nigdy jednak nie mówili o sobie, że są bohaterami, a walkę z zagrożeniem uważali za coś normalnego i naturalnego. Bez względu na różnice światopoglądowe tworzyli społeczeństwo obywatelskie i wspólnie walczyli o życie i wolność dla przyszłych pokoleń.
http://bezpiecznywtlumie.pl/w-holdzie-b ... zesnia-39/


SJS
Kapitan
Kapitan
Posty: 1085
Rejestracja: 07 sie 2011 13:38
Podziękował: 7 razy
Otrzymał/a podziekowań: 71 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: SJS » 03 wrz 2017 20:34

Zgotowali Niemcy, Sowieci i Słowacy... 52% terytorium Polski zażyczył sobie Stalin za współudział w pokonaniu Polski. A tak na marginesie to 17 września pod bronią i w zasięgu dowództwa było około 750 tys żołnierzy... Katyń był wcześniej niż Auschwitz... to tak dla przypomnienia.
Błędów się nie da uniknąć ale ich powtarzania - tak

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Podpułkownik
Podpułkownik
Posty: 1872
Rejestracja: 18 paź 2011 19:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał/a podziekowań: 432 razy
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: Razorblade1967 » 04 wrz 2017 06:48

SJS pisze:Katyń był wcześniej niż Auschwitz... to tak dla przypomnienia.

Jak rozumiem to innych wcześniejszych zbrodniach niemieckich na ludności polskiej nie słyszałeś? Choćby taka (w sumie porównywalna celami do tego co robiono w Katyniu i przyległościach) Intelligenzaktion (od jesieni 1939) - łącznie ok. 100 tys. ofiar (w tym 50 tys. zamordowanych "bezpośrednio" i drugie tyle wysłane do KL-i, gdzie procent przeżycia był jaki był...znikomy). Rozumiem, że pomijasz masowe egzekucje Polaków odbywające się od 1939... takie nazwy jak Palmiry. Las Kabacki, Szwedzkie Góry, Lasy Piaśnickie, Mniszek, Las Szpręgawski, Lasy Karolewskie... i wiele, wiele innych, w którym programowe i masowe mordowanie ludności polskiej odbywało się w zasadzie od rozpoczęcia okupacji w 1939?

Takie komentarze, jak Twój wpisują się świetnie w obecną "politykę historyczną" wg. której to jeszcze trochę to będzie tylko "Katyń" i "Powstanie Warszawskie"... reszta pójdzie w niepamięć, a jeszcze trochę tej chorej propagandy to "okaże się", że niemiecka okupacja to była "kulturalna i przyjemna" wobec tej radzieckiej.

Ja rozumiem, że dla młodzieży, która ogólnie mało wie o historii i jest poddawana obecnej propagandzie historycznej podstawową zbrodnią wojenną na Polakach to był "Katyń i przyległości" - ale dla Ciebie? Osoby jednak w pewnym dojrzałym wieku powinien być znany ten ogrom niemieckich zbrodni (niemieckich właśnie, a nie jakiś "nazistowskich"), a o wiele większy (liczbowo) niż te radzieckie.

Co nie zmienia faktu, że ZSRR mordował i wysiedlał Polaków - oraz, że zbrodniarz pozostaje zbrodniarzem bez względu na to czy zamordował większą czy mniejszą liczbę ludzi od innego zbrodniarza... Jednak do diaska przestańmy na tej fali propagandy historycznej zapominać czy raczej umniejszać ogrom niemieckich zbrodni na Polakach w czasie okupacji!

Na fali pewnej "mody" epatowania Katyniem i innymi miejscami zbrodni radzieckich na ludności polskiej - nie może iść w zapomnienie właśnie ten wielokrotnie większa masa niemieckich zbrodni i programowego prowadzenia działań zmierzających do faktycznej eksterminacji Polaków.

Polecam do poczytania "Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami": http://niniwa22.cba.pl/polska_1939_1945.htm - stronka z zestawieniami strat, z podaniem źródeł, z podaniem różnych szacunków jeśli są niejednoznaczne itd. Moim zdaniem bardzo dobry materiał podany "w pigułce"...


SJS
Kapitan
Kapitan
Posty: 1085
Rejestracja: 07 sie 2011 13:38
Podziękował: 7 razy
Otrzymał/a podziekowań: 71 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: SJS » 04 wrz 2017 07:33

Uderz w stół a nożyce się odezwą
Oficerowie polscy którzy dostali się do niewoli niemieckiej przeżyli w sowieckiej nie - poza kilkoma wybranymi - tak czy nie TAK
Razem NKWD i Gestapo ustalało warunki eksterminacji Polaków - tak czy nie? TAK
Niemcy przestali w 1945 roku - sowieci do 1989 roku pilnowali aby Polacy byli tylko robotnikami - w 1989 roku mieliśmy najniższy wskaźnik ludzi z wyższym wykształceniem - tak czy nie ? TAK
Czy Katyń był wcześniej niż Auschwitz? TAK więc co cię tak boli?
Czy obecność wojsk niemieckich na naszym terytorium wynikała z umowy R-M? TAK
Zanim wybuchła wojna ilu Polaków w CCCP zostało zamordowanych? 100 - 200 czy więcej tysięcy tak czy nie \? TAK
Więc pamiętaj Katyń był przed Auschwitz... a resztę dywagacji możesz sobie w buty wsadzić.
Dwa dni temu rozmawiałem z żołnierzem BCH - dla niego i dla jego kolegów to NKWD było koszmarem większym niż Gestapo,,,
Błędów się nie da uniknąć ale ich powtarzania - tak


SJS
Kapitan
Kapitan
Posty: 1085
Rejestracja: 07 sie 2011 13:38
Podziękował: 7 razy
Otrzymał/a podziekowań: 71 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: SJS » 04 wrz 2017 08:28

Zanim z rozkazu Hitlera zginął pierwszy Polak to o wiele lat wcześniej ginęli z rozkazów Stalina Polacy, polscy Żydzi czy polscy Białorusini - ginęli w Kuropatach - około 250 tys ofiar między około 1933 rokiem a 1941 kiedy Niemcy przerwali "radosną twórczość NKWD". Kuropaty są jednym z wielu takich miejsc na Białorusi. Sowieci a później Rosjanie próbowali zwalić na Niemców te ofiary ale trzy kolejne komisje białoruskie potwierdzały coraz większą i większa liczbę ofiar i wszystkie wskazywały na NKWD. Tam też wg danych są pochowani "brakujący" z listy katyńskiej - na filmie stoimy na tym właśnie miejscu
https://www.youtube.com/watch?v=_bEFuHg3UwE&t=21s
Zanim powstał Auschwitz był Katyń..
Zanim zginął pierwszy Polak z rąk Niemców sowieci wymordowali około 200 tys Polaków i obywateli Polski...
Błędów się nie da uniknąć ale ich powtarzania - tak

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Podpułkownik
Podpułkownik
Posty: 1872
Rejestracja: 18 paź 2011 19:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał/a podziekowań: 432 razy
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: Razorblade1967 » 04 wrz 2017 10:52

SJS pisze:Czy Katyń był wcześniej niż Auschwitz? TAK więc co cię tak boli?[...]
Więc pamiętaj Katyń był przed Auschwitz... a resztę dywagacji możesz sobie w buty wsadzić.

W buty to tacy jak Ty i Tobie podobni to sobie możecie wsadzić takie "chore" porównania zbrodni polegającej na wymordowaniu kilkunastu i dwudziestu kilku tysięcy (nie będę się spierał o liczby będące szacunkami) internowanych do obozów masowej zagłady, które stworzyli Niemcy i w których ludzi mordowano hurtowo i w ilościach wielokrotnie większych - to nie tylko Auschwitz oczywiście, bo nie było to jedyne takie miejsce.

Ponadto jak dałem za przykład... poczytaj trochę o ilości i o miejscach zbrodni niemieckich na Polakach w okresie okupacji, o masowych rozstrzeliwaniach za samo bycie Polakiem, o listach "zakładników", planowanej fizycznej likwidacji tego narodu itd. Przestaniesz może opowiadać głupoty.

SJS pisze:Dwa dni temu rozmawiałem z żołnierzem BCH - dla niego i dla jego kolegów to NKWD było koszmarem większym niż Gestapo,,,

Jeszcze trochę takiej propagandy i w ogóle będziecie twierdzić, że niemiecka okupacja była całkiem "przyjemna", a planowana i systematycznie dokonywana eksterminacja Polaków przez III Rzeszę to zapewne jakieś wymysły "propagandy PRL-u".

SJS pisze:Niemcy przestali w 1945 roku - sowieci do 1989 roku pilnowali aby Polacy byli tylko robotnikami - w 1989 roku mieliśmy najniższy wskaźnik ludzi z wyższym wykształceniem - tak czy nie ? TAK

Co za idiotyzm... ręce opadają. "Niemcy przestali"... tak sobie dobrowolnie przestali jak rozumiem, a nie dlatego, że po prostu przegrali wojnę m.in. z ZSRR. Przestali w Auschwitz dlatego, że dotarła tam ACz, w innych KL-ach podobnie (albo z racji postępów ACz, albo z racji podejścia innych armii koalicji).

Gdyby im tego nie przerwano to nie miałbyś okazji dywagować jakby to było gdyby nie powojenna podległość pod ZSRR, bo prostu Niemcy dokończyli by dzieła... i po prostu tego narodu by nie było! No, ale jak widzę wg takich jak Ty można postawić znak równości pomiędzy planowanym i totalnym fizycznym eksterminowaniem narodu, a politycznym i gospodarczym podporządkowaniem... co oczywiście też miało swoje ofiary (choć KL-i, masowych egzekucji, łapanek, nagminnego palenia wsi często wraz mieszkańcami to tej "powojenny okupant" tutaj raczej nie urządzał) - bo niczego innego nie sugerujesz.

Już w ogóle pomijam fakt, że takie porównania poziomu formalnego procentu wykształcenia są kompletnie do niczego, bo nie uwzględniają ani rzeczywistych potrzeb w danym momencie historii, ani tego że samo formalne wykształcenie niewiele znaczy jeśli jest oderwane od rzeczywistego poziomu i potrzeb wiedzy jaki się osiąga uzyskując to wykształcenie... ale to już zupełnie odmienna kwestia i nie związana z tym o czym tutaj mowa.

SJS pisze:Czy obecność wojsk niemieckich na naszym terytorium wynikała z umowy R-M? TAK

Nie... z tej umowy wynikła obecność ACz na części terenów dawnej II RP, a nie agresja Niemiec na Polskę. W dużym uproszczeniu - ta umowa miała zapewnić III Rzeszy przede wszystkim bierność ZSRR wobec ich poczynań i na zasadzie otrzymania swojego "kawałka torciku". Niemcy nie potrzebowali nijakiej pomocy w likwidacji II RP - potrzebowali spokoju ze strony ACz podczas tych działań. I to uzyskali w zamian za oddanie im prawa do zajęcia części terytorium II RP.

Nie mam nic przeciwko podkreślaniu zbrodni dokonanych przez ZSRR, nie mam nic przeciwko krytyce tego do czego to wojenne rozstrzygnięcie doprowadziło w tym kraju - ale mam wiele przeciwko jak widzę celowemu i zamierzonemu umniejszaniu ogromu niemieckich zbrodni dokonywanych przez III Rzeszę m.in za pomocą takich głupich tekstów ja to Gestapo było rzekomo lepsze dla Polaków niż NKWD czy porównania "Katynia" do KL Auschwitz-Birkenau i innych mu podobnych... bo to już jest po prostu chore..

Ja rozumiem, że Niemcy to teraz ceniony sojusznik, a sukcesorem ZSRR czyli Rosją to w przyjaźni raczej nie jesteśmy - ale czy naprawdę jest to powodem by programowo "zapominać" jakie były atrybuty niemieckiej okupacji tego kraju oraz próbować to umniejszać poprzez chore próby naciągania innych, pomniejszych zbrodni tamtego okresu do poziomu zbrodni III Rzeszy na Polakach (i nie tylko)?

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Podpułkownik
Podpułkownik
Posty: 1872
Rejestracja: 18 paź 2011 19:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał/a podziekowań: 432 razy
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: Razorblade1967 » 04 wrz 2017 11:11

I jeszcze jedno... niech sobie co niektórzy miłośnicy tych "kulturalnych" Niemiec, niosących "zachodnią cywilizację" na ten "Dziki Wschód" - wbiją do głów, że były dni, w których III Rzesza potrafiła zamordować w KL-ach i nie tylko - więcej Polaków niż to miało miejsce w tych wszystkich miejscach gdzie zamordowano jeńców/internowanych (spór o ten status jest bez znaczenia) z obozów w Kozielsku, Starobielska czy Ostaszkowa sumarycznie. O czym się dzisiaj jakoś "programowo" zapomina... W imię przekonywania o tym jaka ta niemiecka okupacja była mniej "dolegliwa" dla Polaków od działań dokonywanych przez ZSRR.


Jan M.
Generał Brygady
Generał Brygady
Posty: 3978
Rejestracja: 19 paź 2015 13:38
Podziękował: 793 razy
Otrzymał/a podziekowań: 352 razy
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: Jan M. » 04 wrz 2017 13:09

Tak.
TAK ! Panie Razorblade1967.
[OK]

Nie zapominajmy także o setkach tysięcy ( o ile nie więcej ) Polskich robotników przymusowych, programowo gnojonych w III Rzeszy.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Podpułkownik
Podpułkownik
Posty: 1872
Rejestracja: 18 paź 2011 19:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał/a podziekowań: 432 razy
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: Razorblade1967 » 04 wrz 2017 14:02

Jan M. pisze:Nie zapominajmy także o setkach tysięcy ( o ile nie więcej ) Polskich robotników przymusowych, programowo gnojonych w III Rzeszy.


Więcej... wg. K. Bajer "Zakres udziału Polaków w walce o niepodległość na obszarze państwa polskiego w latach 1939-1945" liczba robotników przymusowych wyniosła 1897 tys. natomiast wg C. Łuczak "Polska i Polacy w drugiej wojnie światowej" jest to liczba nieco mniejsza bo 1662 tys. (w tym 235 tys. mieszkańców IIRP narodowości ukraińskiej).

Warto chyba przytoczyć jedno zdanie z już wcześniej linkowanej strony (http://niniwa22.cba.pl/polska_1939_1945.htm)...

Według ustaleń Czesława Łuczaka do wszelkiego rodzaju obozów odosobnienia deportowano ponad 5 mln obywateli polskich (łącznie z Żydami i Cyganami), z czego zginęło ponad 3 mln.

... którą ponownie polecam do poczytania bo nie jest długa, ale podaje wartości wg możliwych ustaleń w formie "skondensowanej" z podaniem źródeł. Nawet jak ktoś się nie interesuje historią i szkoda mu czasu na czytanie książek w tego zakresu wiedzy to na jej podstawie otrzyma podstawową wiedzę o stratach i represjach Polaków spowodowanych działaniami zarówno III Rzeszy, jak i ZSRR.


SJS
Kapitan
Kapitan
Posty: 1085
Rejestracja: 07 sie 2011 13:38
Podziękował: 7 razy
Otrzymał/a podziekowań: 71 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: SJS » 04 wrz 2017 16:10

Lata 1937-38 - rozstrzelano w CCCP nie mniej niż 111 tys Polaków za to tylko, że byli Polakami.
Zginał w tym czasie chociaż jeden Polak z rozkazu Hitlera?
Nie.
Więc czy Razorblade to się podoba czy nie - Katyń i wcześniej zbrodnie na Polakach wyprzedzały i czasowo i liczbą ofiar Auschwitz.
Liczba 111 tys to jest podawana jako minimalna liczba tych co zginęli od kul - nie wliczono tych co przed 1 września 39 roku zmarli z głodu w CCCP i obozach pracy.
Nie przypisuj mi tego czego nie napisałem ale jeśli już jesteśmy przy temacie co lepsze cholera czy dżuma to zdanie Pileckiego ci z pamięci przytoczę - Auschwitz to było przedszkole w porównaniu do UB a UB było tylko małym pieskiem przy NKWD t o jak działał pan tego małego pieska?
A co do hołdu żołnierzem walczącym i poległym na Westerplatte - jakoś pomnik tam postawiony nie ma nic wspólnego ani z 1939 rokiem ani z polskim wojskiem nawet.
Na pomniku dwóch żołnierzy z PPSzami - jeden to jak nic Chińczyk a drugi Mongoł
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/21248260_1528423023882378_3415934018446816501_o.jpg?oh=a67107807e06032953daaf026e2a3886&oe=5A200476
Błędów się nie da uniknąć ale ich powtarzania - tak


SJS
Kapitan
Kapitan
Posty: 1085
Rejestracja: 07 sie 2011 13:38
Podziękował: 7 razy
Otrzymał/a podziekowań: 71 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: SJS » 04 wrz 2017 16:18

Jan M. pisze:Tak.
TAK ! Panie Razorblade1967.
[OK]

Nie zapominajmy także o setkach tysięcy ( o ile nie więcej ) Polskich robotników przymusowych, programowo gnojonych w III Rzeszy.

A ci co byli na Syberii..
Błędów się nie da uniknąć ale ich powtarzania - tak


Jan M.
Generał Brygady
Generał Brygady
Posty: 3978
Rejestracja: 19 paź 2015 13:38
Podziękował: 793 razy
Otrzymał/a podziekowań: 352 razy
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: Jan M. » 04 wrz 2017 19:07

SJS pisze:A ci co byli na Syberii..


No przecież ja nie przeczę że byli.
Nie licytuję także ich liczby z liczbą robotników przymusowych Three Reich.

Jeden fakt.
Opracowań i filmów współczesnych o tych zesłaniach na Sybir mamy obecnie sporo.
A ile się teraz pisze i robi filmów o robotnikach przymusowych w III Rzeszy Niemieckiej?
[drapanie]


Jan M.
Generał Brygady
Generał Brygady
Posty: 3978
Rejestracja: 19 paź 2015 13:38
Podziękował: 793 razy
Otrzymał/a podziekowań: 352 razy
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: Jan M. » 04 wrz 2017 19:30

Three Reich.


Winno być Third [hihihi]

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Podpułkownik
Podpułkownik
Posty: 1872
Rejestracja: 18 paź 2011 19:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał/a podziekowań: 432 razy
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: Razorblade1967 » 05 wrz 2017 07:17

SJS pisze:Lata 1937-38 - rozstrzelano w CCCP nie mniej niż 111 tys Polaków za to tylko, że byli Polakami.
Zginał w tym czasie chociaż jeden Polak z rozkazu Hitlera?
Nie.

Nikt tutaj nie przeczy zbrodniom dokonywanym przez władze ZSRR przed wybuchem DWS, zbrodniom dokonywanym na mieszkańcach ZSRR, w tym na osobach polskiego pochodzenia. Temat jednak dotyczy DWS... a nie okresu wcześniejszego, bo w ten sposób to możemy się cofać w przeszłość jeszcze dalej i wskazywać różne działania, które z wojną 1939-45 nic wspólnego nie miały.

SJS pisze:Więc czy Razorblade to się podoba czy nie - Katyń i wcześniej zbrodnie na Polakach wyprzedzały i czasowo i liczbą ofiar Auschwitz.

Czasowo tak, liczbowo nie... Wg współczesnych obliczeń w KL Auschwitz-Birkenau zginęło około 1,1 mln ludzi - przy czym w zdecydowanej większości byli to obywatele okupowanej Polski. A przecież ten KL nie był jedynym takim miejscem, gdzie dokonywano eksterminacji obywateli okupowanej Polski.

Generalnie wg Łuczaka sumaryczna liczba obywateli polskich, którzy ponieśli śmierć w wyniku bezpośredniej i pośredniej eksterminacji dokonywanej przez władze niemieckie (celowo nie piszę jak w oryginale "hitlerowskich") wynosi około 5,1 miliona. Jest to liczba jednak parokrotnie mniejsza od podobnych szacunków dla ofiar działań władz ZSRR. Po raz kolejny proponuje przeczytanie i zapoznanie się z zestawieniami na podlinkowanej wcześniej stronie - bo są one oparte na poważnych i uznanych publikacjach historycznych w zakresie strat Polaków w okresie DWS.

Całkowicie słuszne wskazywanie na zbrodnie dokonywane na ludności polskiej przez ZSRR nie może być narzędziem umniejszania ogromu zbrodni dokonywanych na obywatelach polskich przez Niemcy. A pisanie w takim stylu jak to robi SJS do tego prowadzi, co jest niestety współczesnym trendem propagandowym, którego skutkiem jest spychanie na margines zbrodniczych działań III Rzeszy. Efekt tych działań jest taki, że osoby które historią się nie interesują (czyli zdecydowana większość społeczeństwa) na hasło "zbrodnia wojenna" czy "ludobójstwo" bez zastanowienia wymieniają "Katyń" (gdzie w sumie zamordowano powiedzmy około 20 tys. ludzi... oczywiście mam na myśli wszystkie miejsca likwidacji jeńców na mocy tamtej decyzji, a nie tylko symboliczny "Katyń"), ale nie potrafią wymienić praktycznie żadnego miejsca gdzie w czasie niemieckiej okupacji dokonywano programowej eksterminacji wielokrotnie większej ilości obywateli polskich... no może poza Auschwitz, a i to najczęściej z przesłaniem, że mordowano tam nie obywateli polskich, ale jakiś mitycznych "Żydów".

Po raz kolejny... całkowicie słuszne piętnowanie zbrodni radzieckich nie może być mechanizmem jednoczesnego spychania na margines czy wręcz "skazywania na zapomnienie" zdecydowanie większych liczbowo zbrodni niemieckich, a retoryka takich jak SJS do niczego innego nie prowadzi.

SJS pisze:A co do hołdu żołnierzem walczącym i poległym na Westerplatte - jakoś pomnik tam postawiony nie ma nic wspólnego ani z 1939 rokiem ani z polskim wojskiem nawet.
Na pomniku dwóch żołnierzy z PPSzami - jeden to jak nic Chińczyk a drugi Mongoł


Ten pomnik w sumie nie dotyczy Westerplatte jako takiego, a jest "Pomnikiem Obrońców Wybrzeża" i to w bardzo ogólnym pojęciu bo dotyczy zarówno działań z września 1939, jak i działań Marynarki Wojennej w okresie 1939-1945 na różnych akwenach oraz walk o wybrzeże w 1945 np. o Kołobrzeg. Zasadniczo jedynym co tam "nie pasuje" to "Lenino" i "Studzianki"... no, ale takie czasy były, choć akurat te Studzianki nawiązują do 1 BPanc, która zdobywała Gdańsk w 1945. Co jakby nie patrzeć wpisuje ją w pewną symbolikę tego miejsca, gdzie jak wówczas uważano (dziś już tak nie jest po uszczegółowieniu z minutową dokładnością pewnych innych działań) rozpoczęła się wojna.

Jednak tylko wyjątkowo zła wola może prowadzić do sugestii, że ten pomnik nie upamiętnia walk i działań żołnierzy polskich i to tych walczących zarówno w 1939, jak i walczących w formacjach tworzonych w państwach koalicji. Przy czym bynajmniej nie pomija tych "na zachodzie", bo napisy ich upamiętniające są zasadniczo umieszczone w centralnym miejscu pomnika i są w sumie najbardziej widocznymi na tej kamiennej bryle.

Co do "urody" postaci to raczej nie można doszukiwać się czegokolwiek (choć tacy jak SJS to pewnie wszędzie "Mongołów" widzą), bo nie jest to rzeźba z gatunku tych, które w miarę dokładnie odwzorowują zarówno postacie jak i sprzęt... to prosta w formie symbolika. To, że jedna z postaci ma jakiś stylizowany PPSz, co poznać można w sumie tylko po bębnie pasuje do ogólnej koncepcji, a ten marynarz obok ma "coś", co w sumie nie przypomina niczego (no gdyby być upierdliwym to powinien być to Lanchester używany w PMW) choć chyba najbardziej to akurat (zupełnie nie pasujący) MAS-38. Ale wyraźnie autorom nie przyświecał cel odwzorowania broni (i nic w tym dziwnego), bo reszta postaci też ma "coś", co w sumie ma symbolizować broń i tyle...


SJS
Kapitan
Kapitan
Posty: 1085
Rejestracja: 07 sie 2011 13:38
Podziękował: 7 razy
Otrzymał/a podziekowań: 71 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: W hołdzie Bohaterom Września ’39

Postautor: SJS » 05 wrz 2017 08:50

Ile złego ten SJS robi...
Zachowujesz się jak ten sowiecki generał przy którym prowadzono rozmowę o gwałtach - natychmiast wygłosił przemowę, że żołnierze radzieccy nie gwałcą.
Ja po prostu napisałem - Katyń był przed Auschwitz - a ty piszesz, że żołnierze radzieccy...
Nigdy i nigdzie nie podałem ani nie zasugerowałem, że globalnie straty proporcjonalne były inne niż sa podawane obecnie
Co do Auschwitz to musisz wziąć pewną poprawkę - Auschwitz nie powstał jako obóz zagłady a jako obóz koncentracyjny - to Birkenau które działało na początku jako obóz koncentracyjny szybciej niż Auschwitz stało się z założenia obozem zagłady i nie Polacy a dokładnie Zydzi polscy stanowią najwięcej ofiar a Żydzi węgierscy i to dopiero w 1944 roku.
Wg Gitty Sereny "w książce "Stad do ciemności"- wywiad z komendantem obozu w Treblince i jej konfrontacja ze źródłami to tam zgineło więcej Żydów niz w Birkenau i tylko poprawność polityczna która przez dziesięciolecia kazała przyjmować 6 mln zamordowanych w Auschwitz nadal utrzymuje "pierwszeństwo" Auschwitz rozumianego już jako kompleks obozów /przynajmniej trzy/ w stratach.
Jeśli zeznania i na tej podstawie wyliczenia oraz raporty AK mówią o ponad 1,2 mln pomordowanych w Treblince to jak to traktować jak nie - bo w Treblince nie ma czego pokazać a w Auschwitz jest - jako coś dziwnego co najmniej.
Przypominanie o ofiarach Stalina uświadamia co by było gdyby Stalin pierwszy uderzył i zajął Polskę i nie daj Boże poszedł dalej...
Dlatego trzeba przypominać - Katyń był wcześniej niż Auschwitz - i w tym stwierdzeniu jest zawarte także to co robił Stalin już w 1937 roku - to między innymi dla tych co uważają, że powinniśmy pójść na rękę Stalinowi...
Co do pomnika - rozumiem, że ci by nie przeszkadzało aby na pomniku ułana zamiast konia umieszczona osła - bo dokładnie taki wydźwięk ma pomnik na Westerplatte z PPSza...
Masz do tego prawo - bywają różne gusta..
Błędów się nie da uniknąć ale ich powtarzania - tak

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości