Reklama

Solidarność pracownicza na przykładzie Francji vs Polska

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Podpułkownik
Podpułkownik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał/a podziekowań: 432 razy
Status: Offline

Re: Solidarność pracownicza na przykładzie Francji vs Polska

Postautor: Razorblade1967 » 14 wrz 2017 11:15

Jan M. pisze:Czy uważasz że za te 1500 złotych netto na miesiąc, żyjesz na takim poziomie na jakim byś mógł i na jaki Ty i Twoja Rodzina zasługujecie ?.

Ale czy zauważyłeś, że Piotrek wyraźnie dał do zrozumienia, że mu pasuje fakt, że nie ma ciężkiej pracy, pracodawca nie ma zbyt dużych wymagań itd.

Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że jeżeli wymagania są niskie to i płaca będzie minimalna.

I pełen szacunek dla Piotrka bo nie każdy potrafi się do tego przyznać. Świadomie wybrał lekką pracę, bez wymagań kwalifikacyjnych i nie opowiada farmazonów jak to ma ciężko w pracy i jak to mu "zły pracodawca" marnie płaci.

Problem jest tam gdzie niska pensja nie odzwierciedla nakładu pracy, a pracodawca wykorzystuje np. sytuację lokalną na rynku pracy (niekorzystną dla danej grupy zawodowej). Nie ma problemu tam, gdzie niskie wynagrodzenie wynika z niskich wymagań w stosunku do pracownika i wykonywanej pracy.

Topic author
Jan M.
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 706 razy
Otrzymał/a podziekowań: 289 razy

Postautor: Jan M. » 14 wrz 2017 11:33

Jan M. pisze:Czy uważasz że za te 1500 złotych netto na miesiąc, żyjesz na takim poziomie na jakim byś mógł i na jaki Ty i Twoja Rodzina zasługujecie ?.

Razorblade1967 pisze:Ale czy zauważyłeś, że Piotrek wyraźnie dał do zrozumienia, że mu pasuje fakt, że nie ma ciężkiej pracy, pracodawca nie ma zbyt dużych wymagań itd.

Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że jeżeli wymagania są niskie to i płaca będzie minimalna.

I pełen szacunek dla Piotrka bo nie każdy potrafi się do tego przyznać. Świadomie wybrał lekką pracę, bez wymagań kwalifikacyjnych i nie opowiada farmazonów jak to ma ciężko w pracy i jak to mu "zły pracodawca" marnie płaci.

Problem jest tam gdzie niska pensja nie odzwierciedla nakładu pracy, a pracodawca wykorzystuje np. sytuację lokalną na rynku pracy (niekorzystną dla danej grupy zawodowej). Nie ma problemu tam, gdzie niskie wynagrodzenie wynika z niskich wymagań w stosunku do pracownika i wykonywanej pracy.

Współczuję jego rodzinie. A szczególnie dzieciom jak ma. Za 1500 złotych życie jak w Bangladeszu.

Razorblade1967 pisze:I pełen szacunek dla Piotrka

Za co ?
Za przyznanie się do zgody na....Wyzysk !
Syndrom Sztokholmski widoczny gołym okiem.

Awatar użytkownika

piotrek27
Pułkownik
Pułkownik
Podziękował: 28 razy
Otrzymał/a podziekowań: 99 razy

Postautor: piotrek27 » 14 wrz 2017 15:52

Jan M. pisze:
piotrek27 pisze:Zgadzam się z tobą mam lajtowy obiekt nie muszę mieć wpisu i mam 1500 w związku z tym że administracja obiektu ma ochronę w dupie to ja też tak się przykładam do pracy robię tylko niezbędne minimum a resztę mam w powazaniu i póki co pasuje mi te 1500

Z całym Szacunkiem do Twojej Osoby Piotrek i do Twojej Pracy oraz ponoszonego wysiłku.

Czy uważasz że za te 1500 złotych netto na miesiąc, żyjesz na takim poziomie na jakim byś mógł i na jaki Ty i Twoja Rodzina zasługujecie ?

Bardzo Ciebie Proszę o odpowiedź na to pytanie.

Jan pod tym względem na pewno nie kwota 1500 jest zbyt niska żeby żyć bo ceny towarów i usług mamy podobne do cen Europy zachodniej uważam że minimalna kwota na dzień dzisiejszy to 2tys na rękę

Awatar użytkownika

piotrek27
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: piotrek27 » 14 wrz 2017 16:18

Właśnie oto mi chodziło że jak na taki obiekt 1500 może być natomiast właśnie gdybym musiał mieć wpis broń dodatkowe inne sprawy i inny obiekt to 1500 byłoby zbyt mało ale nawet gdybym chciał więcej zarobić to nie miałbym w nikim wsparcia skoro moi koledzy świadomie dają się okradać na stawkach UZ a ja który po x miesiącach się temu sprzeciwiłem i poniosłem pewne konsekwencje

Awatar użytkownika

Cyborg
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 490 razy
Otrzymał/a podziekowań: 185 razy
Status: Online

Postautor: Cyborg » 14 wrz 2017 16:34

piotrek27 pisze:Jan pod tym względem na pewno nie kwota 1500 jest zbyt niska żeby żyć bo ceny towarów i usług mamy podobne do cen Europy zachodniej uważam że minimalna kwota na dzień dzisiejszy to 2tys na rękę

Link: http://www.copernic-avocats.pl/wynagrod ... e-francji/
Koszt pracownika we Francji

Składki pracownicze kształtują się na poziomie ok. 22 %, natomiast składki, którymi obciążony jest pracodawca od 25 do 42 % wynagrodzenia brutto. Tak więc minimalne wynagrodzenie miesięczne « na rękę » wynosi 1.100 €,

1.100 € to licząc jak obecnie "stoi" euro czyli po 4.27. To na złotówki jest 4.697 złotych na "rękę"..
(reszta w artykule).
Gdzie nam do takiej najniższej..

Topic author
Jan M.
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: Jan M. » 14 wrz 2017 20:10

piotrek27 pisze:... ale nawet gdybym chciał więcej zarobić to nie miałbym w nikim wsparcia skoro moi koledzy świadomie dają się okradać na stawkach UZ a ja który po x miesiącach się temu sprzeciwiłem i poniosłem pewne konsekwencje

I o tym właśnie jest ten wątek.
O braku solidarności pracowniczej w Polsce.
To jest właśnie tak Cholernie smutne.

Dlatego tak jest bo się nieustannie między sobą Polak z Polakiem...brzydko to napiszę...."Żre" zamiast się lubić i sobie pomagać nawzajem.

Awatar użytkownika

piotrek27
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: piotrek27 » 14 wrz 2017 21:10

4tys minimalna to jeszcze 20 lat trzeba czekać pod względem zarobków zachodu nie dogonimy nigdy w naszej branży zarobki zawsze będą oscylować w granicach najniższej dla przykładu praca w dużym zakładzie pod Wrocławiem bez żadnego wykształcenia uprawnień itp.. stawka 16brutto a w ochronie za ta stawkę to już trza mieć wpis i broń
Mieszkam na południu polski blisko czeskiej granicy i ludzie tu jeżdżą do Czech za pracą bo lepiej platna jak w kraju

Awatar użytkownika

senex
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 112 razy
Otrzymał/a podziekowań: 386 razy

Postautor: senex » 15 wrz 2017 07:18

kenzo pisze:I tu się kolego mylisz.

Chyba mi czegoś brakuje, bo nie wiem gdzie się mylę.
kenzo pisze:Widzę że kolega przez lata już się przyzwycził, że stawka np. 7zł/h to już rozpasanie a te 9 teraz to już niemoralna propozycja.

Trudno powiedzieć bym się przyzwyczaił, bo stawki jakoś zwykle miałem większe.

Jednak jak zauważam problem leży gdzie indziej. Ja o czym innym, kolega o czym innym. Piszę wyraźnie, że stawka jaka mam na obecnym "lajtowym" jak to nazwano obiekcie jest adekwatna do zakresu obowiązków, natomiast przeraża mnie fakt, że za te same pieniądze ludzie pracują i mają znacznie więcej obowiązków. Przyznam Ci się, że w obecnym miejscu pracy to się nawet wyśpię jak niemowlak, tym samym płaci mi się za spanie. Wnioski kolego są delikatnie pisząc nie na miejscu i zbyt daleko posunięte aby nie użyć sformułowań ostrzejszych jakich to kolega czasami lubi używać. To, że za takie czy inne obowiązki trzeba te minimum zapłacić nie ma nic wspólnego z tym, że na jednym obiekcie pracuje się ciężko, trudno i tam stawka nawet 20 zł nie koniecznie jest adekwatna do zadań, a na innym się odpoczywa i nie są potrzebne jakiekolwiek kwalifikacje, i tam stawka minimalna nie jest nie jest adekwatna do zadań, lecz w drugą stronę. Lecz wnioski kolego to być może moja wina, bo niezbyt jasno określiłem swoje stanowisko.

W postach kolegów niejako dopatruje się pewnego mylenia pojęć. Adekwatności wynagrodzenia w stosunku do wykonywanej pracy, z obowiązująca płaca minimalną. To, że na każdym stanowisku pracy przysługuje płaca minimalna, nie ma nic wspólnego z adekwatnością do wykonywanych zadań, a już tym bardziej z tym czy ta płaca minimalna pozwala godnie żyć czy nie. Nie chcę odnosić się do konkretnych przypadków ale mam nadzieje, że koledzy wiedzą co mam na myśli.
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Awatar użytkownika

kenzo
Porucznik
Porucznik
Otrzymał/a podziekowań: 40 razy

Postautor: kenzo » 15 wrz 2017 08:34

No fakt, jaśniej powinieneś pisać. Podpinasz post o kwocie 1500 i 13/h brutto później piszesz że coś cię zadowala.
Względem zacytowanego postu twój wywód miał się jak pięść do nosa.
Chyba że koniecznie chciałeś się pochwalić wszystkim jak to ciężko kamiennym snem dorabiasz do swojej równie ciężko wypracowanej emerytury.

Awatar użytkownika

kenzo
Porucznik
Porucznik

Postautor: kenzo » 15 wrz 2017 08:40

A mnie osobiście krew zalewa jak widzę łemeryta dorabiającego i zabierającego robotę tym którzy jej nie mają.
Znałem takiego który mówił że jemu to mogą płacić nawet w trzech ratach, byle zapłacili.

Awatar użytkownika

senex
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: senex » 15 wrz 2017 09:37

kenzo pisze:Podpinasz post o kwocie 1500 i 13/h brutto później piszesz że coś cię zadowala.

I powtórzę jeszcze raz.
Tak , płaca jaka otrzymuje za wykonywane czynności mnie zadowala. Jest jak najbardziej adekwatna do istniejących obciążeń. Mogę zarabiać więcej pracując w konwojach, na bankomatach czy nawet w GI, lecz nie chcę zabierać pracy młodym, co to chcą zarabiać po 3000 miesięcznie i do pracy chodzić odpoczywać.
kenzo pisze:Względem zacytowanego postu twój wywód miał się jak pięść do nosa.

Nie dostrzegasz korelacji, to już nic na to nie poradzę. I powtórzę jeszcze raz, bo jak widzę nie dociera. Zacytuję sam siebie i zalecam przeczytanie, powoli, z uwagą i ...
senex pisze:To, że za takie czy inne obowiązki trzeba te minimum zapłacić nie ma nic wspólnego z tym, że na jednym obiekcie pracuje się ciężko, trudno i tam stawka nawet 20 zł nie koniecznie jest adekwatna do zadań, a na innym się odpoczywa i nie są potrzebne jakiekolwiek kwalifikacje, i tam stawka minimalna nie jest nie jest adekwatna do zadań, lecz w drugą stronę.
.
kenzo pisze:Znałem takiego który mówił że jemu to mogą płacić nawet w trzech ratach, byle zapłacili.

I o czym to świadczy. Tylko i wyłącznie o tym, że poznałeś jednego emeryta który tak twierdził i na tej podstawie wszystkich traktujesz tak samo. No, tylko pogratulować.
kenzo pisze:A mnie osobiście krew zalewa jak widzę łemeryta dorabiającego i zabierającego robotę tym którzy jej nie mają

Jeszcze kilka lat temu taki post bym zrozumiał. Teraz, nie. Choć z drugiej strony nie ma co się dziwić takim tekstom. Wszyscy się przyzwyczaili, że pracownik ochrony to tylko sobie pospaceruje, odpocznie, tv obejrzy, w budzie sobie podrzemie, i tak w ogóle to ma pracę lekka łatwą i przyjemną. I niestety w większości przypadków tak jest. I potem bieda bo emeryt zabrał pracę. Tylko jak się taki inteligent dowie co potrzeba to mięknie. Wpis - jest. Dopuszczenie - jest. Poświadczenie bezpieczeństwa - a co to jest? I jak to zrobić? Przeszkolenie z OKB - a to trzeba mieć? Ignorancka to aż niekiedy powala, że o znajomości rynku, czy tez wymaganiach na różnych obiektach nie wspomnę.

Awatar użytkownika

kenzo
Porucznik
Porucznik

Postautor: kenzo » 15 wrz 2017 12:29

Myślę że na OKB emeryci się nie pchają bo za ciężko. A tym z wpisem czy dopuszczeniem pracę zabierają, jak najbardziej.
Kilka lat temu bym zrozumiał taki post iż to robota lekka, tv, drzemka itd.
Teraz to ze świecą szukać takich obiektów, no chyba że w podlaskiem.
Jak się rozkręcisz to zaraz wyjdzie że emeryt to najbardziej oświecona część społeczeństwa.
Żeby tylko wam się tak robić chciało w swym wymarzonym fachu. Chociaż tak do 50-tki to mógłbyś się silić na te pouczające tyrady.
Wy już rynek pracy macie obcykany.
Tylko dlaczego na emeryturze?

Awatar użytkownika

senex
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: senex » 15 wrz 2017 13:00

kenzo pisze:Wy już rynek pracy macie obcykany.
Tylko dlaczego na emeryturze?

No własnie dlatego.
kenzo pisze:Teraz to ze świecą szukać takich obiektów, no chyba że w podlaskiem.

I powiem, że są takie w całym kraju. I to jest właśnie ta znajomość rynku.
kenzo pisze:Myślę że na OKB emeryci się nie pchają bo za ciężko.

I nigdzie nie napisałem, że się tam pchają. Chodzi tylko o przeszkolenie, bramki, rtg, rozpoznawanie. A to niestety na wielu obiektach zaczyna być wymóg konieczny. Nie tylko lotniska, coraz więcej obiektów administracji rządowej.

Awatar użytkownika

kenzo
Porucznik
Porucznik

Postautor: kenzo » 15 wrz 2017 14:15

Czyli pewnie poznikacie stamtąd.
Dobre i to.

Topic author
Jan M.
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: Jan M. » 16 wrz 2017 14:28

senex pisze: Wszyscy się przyzwyczaili, że pracownik ochrony to tylko sobie pospaceruje, odpocznie, tv obejrzy, w budzie sobie podrzemie, i tak w ogóle to ma pracę lekka łatwą i przyjemną. I niestety w większości przypadków tak jest. .

Do Kroćset Senex !
Nie Zgadzam się z tym............Stwierdzeniem !

Wróć do „Hyde Park”