Zestawienie opracowań na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie śląskim.

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 14406
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 516 razy
Otrzymał/a podziekowań: 590 razy
Status: Offline

Zestawienie opracowań na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie śląskim.

Postautor: Epitet » 14 gru 2018 21:52

Stan bezpieczeństwa

Poniżej prezentujemy zestawienie opracowań na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie śląskim.
Objaśnienia podstawowych pojęć prezentowanych w policyjnej statystyce:

Rejestracja statystyczna przestępczości oparta jest o katalog symboli przestępstw, utworzony na podstawie kodeksu karnego i ustaw zawierających przepisy karne.
Uwzględnia podmiotowe i przedmiotowe cechy poszczególnych rodzajów przestępstw, w tym aspektów kryminologicznych. Informacje o przestępstwach rejestrowane są po przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego (dochodzenie, śledztwo) przez Policję i przekazaniu akt do prokuratury lub sądu rodzinnego.
Dane wynikowe policyjnej statystyki przestępczości nie mogą być porównywane z danymi statystyki prokuratorskiej lub sądowej, ponieważ różne są zasady rejestracji.

link http://raciborz.slaska.policja.gov.pl/k ... nstwa.html1. Przestępstwo stwierdzone jest to zdarzenie, co do którego w zakończonym postępowaniu przygotowawczym potwierdzono, że jest przestępstwem.
W przypadku, gdy w zakończonym postępowaniu stwierdzono, że zdarzenie nie miało znamion przestępstwa, nie podlega ono rejestracji statystycznej.


2. Przestępstwo wykryte jest to stwierdzone przestępstwo, w którym ustalono przynajmniej jedną osobę podejrzaną i udowodniono jej popełnienie przestępstwa w zakończonym postępowaniu przygotowawczym.

3. Wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw jest to stosunek procentowy liczby przestępstw wykrytych (łącznie z wykrytymi po podjęciu z umorzenia) do ogólnej liczby przestępstw stwierdzonych powiększoną o liczbę przestępstw wykrytych po podjęciu postępowań umorzonych w latach ubiegłych.

4. Podejrzany jest to osoba, której przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa lub bez wydania postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego.

5. Współczynnik zagrożenia na 100 tysięcy mieszkańców jest to iloraz liczby przestępstw do określonej liczby ludności. Jako podstawę odniesienia została przyjęta liczba 100 tysięcy ludności.

6. Wskaźnik skuteczności jest to iloraz sumy wartości mienia zabezpieczonego i odzyskanego przez sumę strat wyrażony w procentach.


To jest metodologia statystyczna.
Znajomość tej metodologi pozwala na analizę zjawisk i nieporównywanie w przedziałach czasowych.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Wróć do „Informacje / Tajemnice”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości