Służba Ochrony Lotniska (SOL)

Awatar użytkownika

strus16
Szeregowy
Szeregowy
Status: Offline

Re: Służba Ochrony Lotniska (SOL)

Postautor: strus16 » 10 maja 2019 11:24

A jeżeli chodzi o angielski na stanowisku młodszego wartownika to jak przedstawia się sytuacja ? Wymagany jest angielski na poziomie swobodnej komunikacji ? Bo z tego co się spotkałem na kilku lotniskach to wystarczy "kali jeść, jaki pic"

Awatar użytkownika

KarolWielki
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 55 razy
Otrzymał/a podziekowań: 51 razy
Status: Online

Postautor: KarolWielki » 10 maja 2019 21:30

Cyborg pisze:
KarolWielki pisze:
strus16 pisze:A jak przedstawiają się zarobki na początku pracy w SOLu?

Z dopuszczeniem jako OKB nawet do 3500 netto, z tego co słyszałem na poczekalni przed egzaminem w WPA. Jeżeli chodzi o Warszawę.

A teraz przelicz to (jeśli łaska) na wynajem kawalerki w Warszawie...

Za kawalerkę na Białołęce płacę 1600 zł, + media 120zł. Opłaty dodatkowe na życie, jak karta miejska ( 110zł ), telefon ( 70 zł ), Internet ( 60 zł ), papu ( 800 zł ). Na kawalera wychodzi na styk, jeżeli miałbym tam podjąć pracę :).
KarolWielki 33/6

Awatar użytkownika

Cyborg
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 934 razy
Otrzymał/a podziekowań: 358 razy

Postautor: Cyborg » 10 maja 2019 23:13

Szału nie ma.

Awatar użytkownika

Mad Matt
Porucznik
Porucznik
Podziękował: 290 razy
Otrzymał/a podziekowań: 93 razy

Postautor: Mad Matt » 13 maja 2019 12:07

Ja się pracownikom ochrony nie dziwię, że wolą do emerytury spać na spokojnym obiekcie za 2300 netto, niż zapierdalać w pocie czoła i z ogromną odpowiedzialnością za 200zł więcej.
Szczególnie, że w tej branży rozwój i kariera to mit tak samo jak profesjonalizm.

Awatar użytkownika

yachim
Kapitan
Kapitan
Podziękował: 8 razy
Otrzymał/a podziekowań: 106 razy

Postautor: yachim » 13 maja 2019 16:54

W tej branży to zdaje się tak było ale już się skończyło.

Awatar użytkownika

pistol
Kapral
Kapral
Otrzymał/a podziekowań: 23 razy

Postautor: pistol » 13 maja 2019 19:06

Mad Matt pisze:Szczególnie, że w tej branży rozwój i kariera to mit tak samo jak profesjonalizm.

Z tym akurat bardzo głęboko się nie zgadzam. Musisz być po prostu najlepszy. Szefowie WSO i prezesi AO zarabiają całkiem nieźle, a wiesz mi, że można tam trafić ze stanowiska szeregowego pracownika (no może nie bezpośrednio). Nie pytaj skąd wiem [grin] Nie, nie żadne "układy". [zly]

Po prostu struktura w ochronie jest dość płaska (uczą na studiach co to), a co za tym idzie jest wiele stanowisk szeregowych, a mało kierowniczych i średniego szczebla. Zupełnie inaczej jest np. w służbach, gdzie środek drabiny jest najliczniejszy. Ale to specyfika tej pracy i tyle, nie ma się na co obrażać.

Mam wrażenie, że większość z Was Panowie i Panie stara się tu zamaskować swoją przeciętność, względnie beznadziejność. Jestem na dole nie dlatego bo jestem przeciętny albo kiepski tylko nie mam "pleców". Tak w ogóle to jestem super tylko się ludzie nie poznali. Zrobiłem prywatny zaoczny licencjat, 20 lat jako wartownik i czemu nie spływają do mnie super oferty pracy? Nie mam "pleców"! ***, tego się słuchać nie da. Kto się rozwija i ciśnie osiągnie szczyty, tak uważam. A kto jest słaby albo przeciętny nie i już, tak jest skonstruowany świat.

W ochronie się nie da zrobić kariery? Ty nie zrobisz bo jesteś cienki. A ten co zrobił tylko się uśmiechnie jak to przeczyta. [hihihi]

Awatar użytkownika

yachim
Kapitan
Kapitan

Postautor: yachim » 13 maja 2019 21:14

Mądre słowa choć szeregową robotę też musi ktoś wykonać a właściwie to przede wszystkim tą robotę musi ktoś wykonać. Z tego co kojarzę to większość jednak narzeka na stosunkowo małe stawki niż na to że znajdują się w dolnych rejonach tego sektora. To że dolny rejon, to nie musi od razu oznaczać roboty na zleceniu czy dawnej śmieciówce. Wszyscy na stanowiskach kierowniczych się nie pomieszczą. Nie wydaje mi się aby ktoś tu narzekał na brak rozwoju wywołany brakiem "pleców", w ochronie nic takiego nie występuje. One mogą być potrzebne do tego aby dostać się np. do NBP. Do SOL- u już nie, tam biorą niemal z ulicy.

A zwróć jeszcze uwagę np. na takiego ochroniarza - emeryta. Uciekł ze służb najszybciej jak się dało, w okolicy miał zakład produkcyjny gdzie ponoć płacili 4000 netto i przyuczali chętnych do roboty (chętnych których jednak nie było), a on z pełną premedytacją wybrał ochronę, bo lżej i poleżeć można (sam o tym pisał). A jak go poproszą to jeszcze za darmo pozamiata, poodśnieża itp. I zrozum tu takiego? Więc jak widzisz nie wszyscy w tym fachu mają zapędy kierownicze. Wśród nie emerytów też się pewnie tacy znajdą.

Awatar użytkownika

Mad Matt
Porucznik
Porucznik
Podziękował: 290 razy
Otrzymał/a podziekowań: 93 razy

Postautor: Mad Matt » 13 maja 2019 21:41

Jeśli dla kogoś przeskok z wartownika na dyrektora/kierownika jest sensowny i normalny, to ja sobie daruję dalszą dyskusję.

Awatar użytkownika

senex
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 189 razy
Otrzymał/a podziekowań: 538 razy

Postautor: senex » 14 maja 2019 07:08

pistol pisze:Mam wrażenie, że większość z Was Panowie i Panie stara się tu zamaskować swoją przeciętność, względnie beznadziejność

Nie tylko ty jeden masz takie wrażenie. I niestety jest to szczera prawda. Łatwiej jest narzekać na niskie zarobki, wrednych czy tez głupich przełożonych, trudne warunki pracy niż coś ze sobą zrobić i znaleźć coś satysfakcjonującego. Gdy ktoś wypracuje sobie obiekt, uważa, że ma lekką i przyjemna pracę, satysfakcjonujące zarobki, adekwatne do włożonego wysiłku to wzbudza zazdrość czy wręcz zawiść u tej niespełnionej, sfrustrowanej części pracowników ochrony. Taką sama zawiść i zazdrość wzbudza osoba która postanowiła zrobić coś dla siebie i odeszła z tego zawodu.
Postautor: big fellah » 09 maja 2019 21:59
- brak chętnych do pracy (wynikających muszę to przyznać ze smutkiem z lenistwa pracowników ochrony którzy wolą obijać się po obiektach,pospać na służbie i narzekać na firmy ochroniarskie.A niestety w SOLu trzeba zapie....ć).

Brak chętnych do pracy to ogólny trend w branży. Natomiast to, że pracownik ochrony śpi w pracy i narzeka, to chyba już taka polska przywara. Mimo , że ma dobrze, będzie frustrat narzekał, bo inni mają lepiej. No, niekoniecznie lepiej, ale więcej zarabiają. Mimo to, że w SOL można zarobić, to on tam nie pójdzie. Będzie siebie i innych oszukiwał, że - płace nie są adekwatne do wykonywanych zadań, ciężka i niewdzięczna praca, a w ogóle to w SOL kiedyś się zarabiało. Lecz powiedzieć, że płace są adekwatne do wykonywanych zadań i nie narzekać także nie może bo zawiść i zazdrość.
Tak naprawdę to ja nie wiem ile się w tym SOL teraz zarabia.
autor: cojak88 » 22 sty 2019 23:16
do.tego dochodzą dodatki tj godziny nocne, niedziele, świąteczne, dodatek SOLowski (czyli m.in ten czas odprawy 15 minut przed) stażowy itd. średnio łacznie wynosi wszystko od 2900 do 3500 netto.
.
Postautor: versace85 » 24 sty 2019 20:28
Może w SOLU nie jest lekko ale nagroda roczna wyniosła dla pracownika z małą absencją w pracy (do 7 dni) 18 tysięcy brutto. Doliczyć do tego trzeba tzw 13 pensje i wczasy pod gruszą oraz zwrot za bilety i karnety z funduszu socjalnego. Wiem jaka tam panuje atmosfera ale akurat na kasę nie można narzekać.

Lecz jeśli są takie jak koledzy napisali to jest to więcej niż średnia krajowa, która wg. GUS za pierwszy kwartał bieżącego roku wyniosła 4650 zł.
Istotne jest tutaj pytanie dlaczego w ogóle ludzie wybierają prace jako pracownik ochrony.
Niewątpliwie jednym z motywów będzie chęć pracy w tym zawodzie, identyfikowanie się z nim, to będzie taki pasjonat. Wielu takich jest. Stara się coś osiągną, szkoli się, szuka nowych wyzwań. Podziwiam takich ludzi. Oni nie narzekają, nie jęczą, nie maja pretensji do innych, że mają lepiej, swój los mają w swoich rękach.
Jaką natomiast może mieć motywację człowiek idący pracować jako pracownik ochrony, wiedząc jakie są uwarunkowania i tylko narzeka. Po co w ogóle wybrał ten rodzaj działalności. Chęć ukarania samego siebie jakiś maso czy coś.
Jednak do tego zawodu nie może iść nikt kto zdając sobie sprawę z istniejących uwarunkować, świadomie wybiera ten zawód, jako lżejszy od innych i nie narzeka. Nie narzeka na warunki pracy, nie narzeka na wynagrodzenia. Prace za 4000 netto zostawia dla tych narzekających wiecznie na wysokość zarobków.
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Awatar użytkownika

yachim
Kapitan
Kapitan

Postautor: yachim » 14 maja 2019 08:12

W SOL się zarabiało. Zarabiało tyle że w pewnym momencie komuś zaczęło to przeszkadzać. Więc tych zarabiających postanowiono się pozbyć. Zrobiono to jednak w taki sposób że towarzystwo nie w ciemię bite poszło do sądu i wywalczyło duuuuuuże pieniądze. A dzisiaj ogłoszenia do pracy w SOL emitowane są w komunikacji miejskiej dzięki czemu pasażerowie nie muszą patrzeć tylko przez okno. Bo kto o zdrowych zmysłach z kiepełą na karku pójdzie pracować w firmie która pracowników nie szanuje i ma za nic. Na nic twoje doświadczenie i umiejętności. Potrzeba będzie tańszego pracownika to kop w dupę i już cię nie ma. Skoro ktoś cię nie szanuje to szanuj się sam. A kto się szanuje ten olewa ogłoszenia tej instytucji. Bo na szczęście istnieje coś takiego jak instynkt samozachowawczy. I w tym konkretnym przypadku gadanie o rozwoju to jak branie pod *uj Szweda.
Na mieście kwalifikowany z bronią może mieć 13 - 14zł/h więc na co mu chamy z SOL-u?
No ale to stolica a nie suwalska głusza więc nie każdy musi o tym wiedzieć.

A w ogóle grunt to zamiatać, czy odśnieżać za free. Morały wtedy można wtedy prawić że ho, ho. :lol:

Awatar użytkownika

Pawel12
Szeregowy
Szeregowy
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz

Postautor: Pawel12 » 17 maja 2019 10:28

strus16 pisze:A jeżeli chodzi o angielski na stanowisku młodszego wartownika to jak przedstawia się sytuacja ? Wymagany jest angielski na poziomie swobodnej komunikacji ? Bo z tego co się spotkałem na kilku lotniskach to wystarczy "kali jeść, jaki pic"

Angielski nie jest wymagany bo twoja praca bedzie polegac na chodzeniu przez 11h i odbijaniu punktow a nie rozmowach :)

Awatar użytkownika

Klaudia1234
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Klaudia1234 » 22 maja 2019 09:25

Jak wygląda stanowisko stażysta ds ochrony lotniska?

Awatar użytkownika

Pawel12
Szeregowy
Szeregowy
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz

Postautor: Pawel12 » 28 maja 2019 18:37

Kurs trwa kilka miesięcy.W godzinach od 8-16 od poniedzialku do piatku. Szkolenia na KPOF i dopuszczenia do posiadania broni, wyklady,cwiczenia na sali i strzelnica.Plac 2100 na reke na kursie.Po nim umowa na dwa lata+ lojalka i 2600 na reke.

Awatar użytkownika

cojak88
Kapral
Kapral
Podziękował: 1 raz
Otrzymał/a podziekowań: 3 razy

Postautor: cojak88 » 29 maja 2019 17:39

Awatar użytkownika

KarolWielki
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 55 razy
Otrzymał/a podziekowań: 51 razy

Postautor: KarolWielki » 29 maja 2019 20:19

Pawel12 pisze:Kurs trwa kilka miesięcy.W godzinach od 8-16 od poniedzialku do piatku. Szkolenia na KPOF i dopuszczenia do posiadania broni, wyklady,cwiczenia na sali i strzelnica.Plac 2100 na reke na kursie.Po nim umowa na dwa lata+ lojalka i 2600 na reke.

To przykre, ale dobrze opisałeś.
KarolWielki 33/6

Wróć do „Ranking Wewnętrznych Służb Ochrony”