Straż Muzealna

Awatar użytkownika

Topic author
KONRAD
Major
Major
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz
Status: Offline

Straż Muzealna

Postautor: KONRAD » 07 maja 2012 21:44

Straż Muzealna jako WSO działa w oparciu o Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 1998 r. w sprawie wewnętrznych służb ochrony. (Dz. U. z dnia 18 stycznia 1999 r.)

Regulamin ogólnych warunków i trybu wykonywania ochrony muzeów:
http://www.iniejawna.pl/pomoce/przyc_po ... m_reg.html

Odznaki:
Obrazek Obrazek
Obrazek

Straż Muzealna w Obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

Topic author
KONRAD
Major
Major
Otrzymał/a podziekowań: 1 raz

Re: Straż Muzealna

Postautor: KONRAD » 11 maja 2012 09:32

Na Wawelu jest Straż Zamkowa. Podejrzewam, że są spotykani w muzeach o "randze" np. Oświęcimia czy właśnie Wawelu.
Obrazek

Awatar użytkownika

Ragabash
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Ragabash » 25 maja 2012 08:00

w Poznaniu chyba we wszystkich muzeach są ;)

Awatar użytkownika

Świr
Sierżant
Sierżant

Postautor: Świr » 25 maja 2012 18:26

KONRAD pisze:Na Wawelu jest Straż Zamkowa. Podejrzewam, że są spotykani w muzeach o "randze" np. Oświęcimia czy właśnie Wawelu.

Straż Zamkowa to zupełnie osobna WSO, występuje m.in. na zamku królewskim w Warszawie i na Wawelu właśnie. Załącznik do rozporządzenia ustawy dotyczący ich umundurowania, przewiduje dla wartowników tej Straży ubiór specjalny (m.in. białe rękawiczki i czapki garnizonowe, ogólnie taki mundur galowy, "odświętny"). Szkoda że w sieci nie można znaleźć zdjęć, jak Ci Panowie się prezentują.

Co do Wewnętrznej Służby Ochrony - Straż Muzealna - we Wrocławiu można ich spotkać w większości muzeów, na pewno widziałem ich kiedyś w narodowym i to nie tak dawno, bo ok. półtora roku temu. Pamiętam że wyposażeni byli w kajdanki, RMG i paralizatory, na pasach głównych widziałem jeszcze uchwyty na pałkę "tonfa", więc zapewne posiadają na stanie. No i radyjka przenośne mieli. Co do warunków zatrudnienia i pensji nie wypowiem się, bo nic mi na ten temat nie wiadomo. Nie mam tam żadnych znajomych.
9 lat w zawodzie
5 lata z licencją
7 firm które "zwiedziłem" - ABC, Hunters, Ultra, LAAM, Delta, Prolex, SOLID SECURITY.
Dziesiąty już rok czekam na sensowne zmiany w UoOOiM, może kiedyś...?
Na "doróbce" w GI (Patrol Interview.)
Obecnie realizuję się w Straży Miejskiej Wrocławia

Awatar użytkownika

Ragabash
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Ragabash » 27 maja 2012 10:23

w Poznaniu w SM zarabiają może te 1200zł/netto za normatyw, napotkałem się jeszcze na Straż IPN, Straż MTP i z tego co wiem w siedzibie Aquanetu (bliżej zarządu) też jest WSO ;)troche tego jest

Awatar użytkownika

Świr
Sierżant
Sierżant

Postautor: Świr » 27 maja 2012 11:31

Ragabash pisze:w Poznaniu w SM zarabiają może te 1200zł/netto za normatyw, napotkałem się jeszcze na Straż IPN, Straż MTP i z tego co wiem w siedzibie Aquanetu (bliżej zarządu) też jest WSO ;)troche tego jest

Podejżewam że we Wrocławiu lepiej z kasą. Oczywiście to żaden pewnik, bo najlepiej żeby wypowiedział się jakiś Strażnik, który czynnie pracuje. Jednak z tego na ile jestem zorientowany na naszym rynku, to większość WSO we Wrocławiu przeważnie na początku daje min. 1500-1600 zł. netto, plus zazwyczaj "13" i mundurówki oczywiście na pełnym etacie. A są i takie perełki jak wrocławska Straż Ochrony Lotniska, czy Straż Bankowa NBP, gdzie zarobki są znacznie wyższe - tzw. "dwójka z przodu" przy normatywie.
9 lat w zawodzie
5 lata z licencją
7 firm które "zwiedziłem" - ABC, Hunters, Ultra, LAAM, Delta, Prolex, SOLID SECURITY.

Awatar użytkownika

Pasiak1985
Szeregowy
Szeregowy
Podziękował: 2 razy

Postautor: Pasiak1985 » 04 sie 2012 11:29

Kraków Straż Muzealna M.N.K. wkrótce "zdziesiątkowana" przez prywatną firmę ochrony inaczej zakład pracy chronionej... [w00]
http://www.youtube.com/watch?v=fwK7ggA3-bU

Awatar użytkownika

Świr
Sierżant
Sierżant

Postautor: Świr » 04 sie 2012 15:55

Pasiak1985 pisze:Kraków Straż Muzealna M.N.K. wkrótce "zdziesiątkowana" przez prywatną firmę ochrony inaczej zakład pracy chronionej... [w00]

Ehh... czy ludzie nie rozumieją, że taniej to nie znaczy lepiej!?

Kolejna WSO ma być rozwiązana na rzecz prywatnego przedsiębiorcy, który na pewno nie zadba o odpowiedni dobór pracowników, właściwą selekcję, jakieś szkolenia, zapewne nawet umundurowanie będzie "bylejakie" - jak to w firmach. Na wymiar to prawie się nie zdaża, a w takiej WSO wartownicy od lat w obiekcie, zapewne kiedyś szereg szkoleń przeróżnych przeszli, umundurowanie przysługujące wg. rozporządzenia do ustawy, na pewno na wymiar :) itp., itd., etc.

Największą i niepodważalną wartość w tym wszystkim stanowią na pewno sami pracownicy, którzy obiekt, ludzi tam pracujących i jego funkcjonoweanie znali od podszewki. Oczywiście jak to zwykle na początku bywa, pewnie część załogi zostanie, być może sam zleceniodawca wystąpi o zatrudnienie większości z nich w firmie, która wygra przetarg, być może nawet na samym początku przez krótki okres czasu pracownicy będą mieli pensje podobne do tego co zarabiali w Straży Muzealnej... a później szara rzeczywistość dogoni ich formę zatrudnienia, pensje, Panowie powoli może się wykruszą, przyjdą nowi - nie znający obiektu, pracujący na umowie zlecenia za przysłowiowe 5 zł...

Ktoś w takim muzeum powinien się zastanowić, czy samo zejście z kosztów związanych z utrzymaniem WSO i zatrudnieniem pracowników, jest warte takiej "bylejakości" o jakiej im się nie śniło! Przede wszystkim ochrona i poziom bezpieczeństwa takiego muzeum drastycznie spadną.
9 lat w zawodzie
5 lata z licencją

Awatar użytkownika

Łukasz05
Kapitan
Kapitan

Postautor: Łukasz05 » 06 sie 2012 09:56

Pasiak1985 pisze:Kraków Straż Muzealna M.N.K. wkrótce "zdziesiątkowana" przez prywatną firmę ochrony inaczej zakład pracy chronionej...

Należy się zastanowić dlaczego się tak dzieje ,że jeśli coś dobrze funkcjonuje tak jak np. Straż Muzealna w Krakowie to chyba nie należy tego zmieniać .
Jedyna odpowiedź jaka nasuwa się na myśl to,jak nie wiadomo o co chodzi ,chodzi o pieniądze .
Zapewne chcą zmniejszyć koszty utrzymania ochrony a muzeum zalicza się do obiektów podlegających obowiązkowej ochronie dlatego też ochrona musi zostać ,ale nikt nie powiedział ,że nie może to być ochrona agencji ochrony mającej status zakładu pracy chronionej :lol:

Świr pisze:

Największą i niepodważalną wartość w tym wszystkim stanowią na pewno sami pracownicy, którzy obiekt, ludzi tam pracujących i jego funkcjonoweanie znali od podszewki. Oczywiście jak to zwykle na początku bywa, pewnie część załogi zostanie, być może sam zleceniodawca wystąpi o zatrudnienie większości z nich w firmie,

Wystarczy ,że zostanie zatrudnionych kilka osób ze starej załogi i ,że te osoby zapoznają nowych pracowników ochrony ze specyfiką obiektu a później Ci starzy pracownicy nie będą już potrzebni.
Dlatego też firma nie będzie im płaciła później nie wiadomo jakich pieniędzy jak nie będą już potrzebni, ponieważ nowi zrobią to taniej.
Bez osobistego doświadczenia, jesteś tylko uczonym głupcem.

Awatar użytkownika

Pasiak1985
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Pasiak1985 » 30 wrz 2012 14:42

Mamy przejść do firmy zgodnie z art. 23 K.P po czym po roku mamy zapewniony powrót do Straży... Z 90 osób przekazanych jest nas 30,w większości najmłodszych stażem i "niby" doświadczeniem... [w00] Oczywiście że chodzi o kasę,bo nasze etaty będą "wisieć" i kasa na nie będzie lecieć z ministerstwa,zostanie ona zabezpieczona do naszego powrotu czyli inaczej z tej puli inni pracownicy muzeum będą dostawać premie i nagrody przez rok.... [pokey] Czasami nie chcę mi się wierzyć że żyję w środku Europy i w cywilizowanym kraju.... [brz,sl]
A powiedzcie mi co będzie kiedy zniosą licencję ochrony? [girl_cray] Czas chyba uciekać gdzieś gdzie jest normalnie,choćby i zrywać truskawki...

Awatar użytkownika

Bolo
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 67 razy
Otrzymał/a podziekowań: 181 razy

Postautor: Bolo » 01 paź 2012 15:25

Dziwne, art 23 mówi o przejęciu zakładu lub jego części, jeszcze nie słyszałem o przejęciu pojedynczych osób. Prawdopodobnie ktoś tworzy spółkę córkę do której przerzuca ludzi, przeważnie młodych stażem którzy nie oponują. Druga sprawa, KP nie przewiduje "powrotu" do zakładu. Ktoś Was robi w balona, nowy pracodawca musi przez okres 12 miesięcy utrzymać dotychczasowe wynagrodzenie a później dostaniecie prawdopodobnie po kieszeni i to zgodnie z KP. Jeżeli macie w firmie związki zawodowe to walcie do nich o poradę ( najlepiej Sierpień 80 ). Osobiście bym nie wyraził zgody na takie przejście - albo wszyscy albo nikt.

Art. 231. § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.

§ 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

§ 3. Jeżeli u pracodawców, o których mowa w § 1, nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

§ 4. W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

§ 5. Pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Przepis § 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

§ 6. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

Art. 231a. § 1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 pracowników, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu.

§ 2. Przepisy art. 9 1 § 1-4 stosuje się odpowiednio.

Art. 232. Jeżeli przepisy prawa pracy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach z zakładową organizacją związkową reprezentującą pracownika z tytułu jego członkostwa w związku zawodowym albo wyrażenia zgody na obronę praw pracownika nie zrzeszonego w związku - zgodnie z ustawą o związkach zawodowych.

Awatar użytkownika

Pasiak1985
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Pasiak1985 » 03 paź 2012 10:08

Młodzi to raczej tak "umownie",sam mam lic. od 13 lat więc troszkę o tej pracy wiem... A to że KP nie przewiduję powrotu... Wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę,co do ZZ to nawet się nie wypowiadam... Każdy trzęsie d... o swój stołek,takie są realia pracy w "budżecie",jeżeli chcesz na kogoś liczyć to licz tylko i wyłącznie na siebie... PO PROSTU SYF KIŁA I MOGIŁA.Mamy rok czasu na to żeby spokojnie szukać jakiejkolwiek normalnej pracy.Z drugiej strony fajnie to będzie wyglądało gdy na któryś z oddziałów przyjdą zwiedzający których powita "ochroniarz z aparatem słuchowym" lub emerycik który schodząc po schodach 2 rękami trzyma się poręczy .... Współczuję tym ludziom,bo wiadomo że choroba nie wybiera,ja mogę jutro mieć taki sam problem ale jak na razie to oni zabierają nam pracę i zaniżają stawki więc jak się nie wku.... ?!

Awatar użytkownika

Pasiak1985
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Pasiak1985 » 03 paź 2012 10:57

Na tej stronie jest cała specyfikacja przetargu a ostatni punkt to zapytania i odpowiedzi dla firm stających do przetargu :

http://www.muzeum.krakow.pl/ZAMOWIENIA- ... 009.0.html

pawel457

Postautor: pawel457 » 06 lis 2012 04:56

Rozwiaują i rozwiązują te służby, jedna za drugą.

No coraz to lepiej się dzieje w branży.

[zly]

Awatar użytkownika

Pasiak1985
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: Pasiak1985 » 21 lis 2012 12:01

przetarg padł.......... "najlepszy" okazał się micros.... [w00] brakło im na zakup jednostek broni i coś tam jeszcze... [w00] Normalnie można p [oficer] się ze śmiechu... [o boze] [w00] Marzę o tym żeby następny przetarg (bo nam nie odpuszczą) wygrał profos albo dozorobud [dziadek] [w00] Jak to pięknie będzie wyglądało M.N w Krakowie ochrania S.UFO "dozorobud" [smiejsie]
Ostatnio zmieniony 29 lis 2012 08:05 przez Turzan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Regulamin Forum pkt.5

Wróć do „Ranking Wewnętrznych Służb Ochrony”