Ważne zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Jest projekt ministerstwa. Warszawa

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 14954
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 522 razy
Otrzymał/a podziekowań: 591 razy
Status: Offline

Ważne zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Jest projekt ministerstwa. Warszawa

Postautor: Epitet » 31 sty 2020 20:48

Konwojowanie samochodami służbowymi i prędkość przejazdu.

31 STYCZNIA 2020, 17:00

Ważne zmiany w przepisach o ruchu drogowym.
Jest projekt ministerstwa
Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym - to jedna ze zmian w przepisach, które proponuje ministerstwo infrastruktury.

link https://tvn24bis.pl/moto,99/ruch-drogow ... 03005.html

Projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami - został 31 stycznia 2020 roku skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

- Ustawa (...) przewiduje szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans.
Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć - jest to priorytet polskiego rządu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ochrona pieszego

By zwiększyć ochronę pieszego, nałożone zostaną na kierującego pojazdem dodatkowe obowiązki.
Jak czytamy w komunikacie, kierowca "będzie zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię nie tylko dla pieszych znajdujących się już na przejściu dla pieszych, ale również tych, którzy wchodzą na przejście".

Zatem wedle nowych przepisów, kierujący pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, będzie musiał:

- zachować szczególną ostrożność,

- ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,

- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego,

- ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na nim.

Dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko zostanie rozszerzony również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko.

Zatrzymywanie prawa jazdy

Projekt zawiera również regulacje mające na celu ograniczenie przypadków rażącego przekraczania dopuszczalnej prędkości.
Według nowych przepisów przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h, zarówno w obszarze zabudowanym jak i poza nim, będzie skutkowało zatrzymywaniem prawa jazdy.

50 km/h całą dobę

Obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego - wyjaśnia ministerstwo infrastruktury.

"Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie dla długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.
Ponad 95 proc. pieszych ma szanse przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h, a szanse te bardzo spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego jest większa od 50 km/h" - tłumaczy MI.

Jak informuje resort, obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym.

Wejście w życie nowych przepisów zaplanowano na 1 lipca 2020 r.


Jedno głosowanie w Sejmie, 30 dni w Senacie, ponowne głosowanie w Sejmie i jeszcze tylko podpis Prezydenta i ustawa gotowa.

Ochrona może stosować tylko żółte migające światła ostrzegawcze.
Używanie niebieskich świateł jest precyzyjnie zdefiniowane.

Generalnie dotyczy to Konwojów i Grup Interwencyjnych SUFO (w tym patroli interwencyjnych).
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Wróć do „Konwój”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości