Wielki skandal szpiegowski z rosyjską siatką agentów w roli głównej. Bułgaria

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15792
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 532 razy
Otrzymał/a podziekowań: 596 razy
Status: Offline

Wielki skandal szpiegowski z rosyjską siatką agentów w roli głównej. Bułgaria

Postautor: Epitet » 02 kwie 2021 08:27

Ogólnie pojęty termin bezpieczeństwo

Bułgaria: wielki skandal szpiegowski z rosyjską siatką agentów w roli głównej
21 marca 2021 rok

Bułgaria przekazała w piątek, że tamtejszym służbom specjalnym udało się rozbić bardzo groźną siatkę szpiegowską pracującą dla rosyjskiego wywiadu.
Mieli oni wniknąć w struktury wojska, wojskowych służb specjalnych, itp. poszukując tajnych informacji odnoszących się do bezpieczeństwa i obronności kraju, ale też współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, UE i NATO.
Pojawiają się pytania czy obraz niewątpliwego sukcesu kontrwywiadu nie przesłonią wątpliwości w zakresie tego, że Bułgaria nadal jest wysoce narażona na penetrację ze strony rosyjskich służb specjalnych i przede wszystkim czy nawet w tej sprawie nie doszło do przecieku, który mógł skończyć się ucieczką jednego z najważniejszych domniemanych rosyjskich agentów.

link https://www.defence24.pl/bulgaria-wielk ... li-glownej

Premier Bułgarii Bojko Borysow wezwał Rosję do zaprzestania działalności szpiegowskiej wymierzonej w bezpieczeństwo jego państwa.

Zapowiedź miała nastąpić tuż po tym, jak rozbita miała zostać siatka szpiegowska przekazująca Rosji tajemnice wojskowe Bułgarii.
W sumie, 19 marca bułgarscy prokuratorzy mieli oskarżyć o szpiegostwo sześć osób, w tym byłych oraz obecnych żołnierzy tamtejszych wojskowych służb specjalnych, wcześniej zatrzymanych w dużej akcji kontrwywiadowczej.

Dokładniej, według bułgarskiej agencji informacyjnej BTA, śledczy zajęli się pięcioma wojskowymi (obecnymi i byłymi) i żoną jednego z nich, która miała legitymować się podwójnym, bułgarsko-rosyjskim obywatelstwem.

Główny oskarżony w ramach wspomnianej siatki szpiegowskiej miał wcześniej piastować wcześniej wysokie stanowisko w wywiadzie wojskowym.
W toku swej służby wojskowej był szkolony zarówno w samej Bułgarii, jak i w ramach kursów GRU, które odbywały się w Moskwie.
Co więcej, miał również pracować jako instruktor w bułgarskim wywiadzie wojskowym.
Wraz z podjęciem się aktywności szpiegowskiej (tej oczywiście udokumentowanej przez bułgarski kontrwywiad, bowiem obecnie mogą rodzić się również hipotezy co do momentu podjęcia działań na rzecz Rosji), były wojskowy miał werbować do współpracy osoby dysponujące dostępem do informacji niejawnych, które interesowały Rosjan.
W toku działań operacyjnych zatrzymano właśnie żonę wspomnianego lidera rozbitej siatki szpiegowskiej.
Podejrzewając, iż to właśnie ona pośredniczyła w kontaktach z rosyjskimi kadrowymi funkcjonariuszami wywiadu z rezydentury znajdującej się w ambasadzie tego państwa w Sofii.


Dla Rosjan oczywiście cała sprawa jest formą propagandowej nagonki na dobre relacje kulturowe i historyczne między oboma narodami. Rosyjska ambasada w Sofii stwierdziła wręcz, że mamy do czynienia z jedną z „nieustannych prób wbicia klina w dialog rosyjsko-bułgarski i po raz kolejny demonizowania naszego państwa”.

Jednocześnie, we wspomnianym oświadczeniu ambasady rosyjskiej stwierdzono, że oczekuje ona, iż „dochodzenie sądowe będzie prowadzone na zasadach apolitycznych, bezstronnych i obiektywnych, w ścisłej zgodności z normami bułgarskiego i międzynarodowego prawa”.
Trzeba zauważyć, że dla strony bułgarskiej to mocno problematyczna sprawa. Jak wskazał prokurator generalny Iwan Geshev chciałby aby „sprawa nie została wykorzystana do podziału narodu”.

Albowiem nadal znaczna część obywateli Bułgarii ma zdaniem obserwatorów życia społeczno-politycznego sympatyzować raczej z Moskwą niż z NATO.
Co więcej, na bułgarskiej scenie politycznej mają znajdować się politycy otwarcie popierający obecną politykę Rosji i samego Władimira Putina
.

Jacek Raubo

Propaganda i siła faktów.
Z faktami ciężko się dyskutuje.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...


SJS
Major
Major
Posty: 1246
Rejestracja: 07 sie 2011 13:38
Podziękował: 17 razy
Otrzymał/a podziekowań: 112 razy
Lokalizacja: Warszawa
Status: Offline

Re: Wielki skandal szpiegowski z rosyjską siatką agentów w roli głównej. Bułgaria

Postautor: SJS » 03 kwie 2021 00:08

Wysłać tych przychylnych Rosji na miesiąc na głubinkę Rosji...
Błędów się nie da uniknąć ale ich powtarzania - tak

Wróć do „Zagranica”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości