Szkolenia strzeleckie

Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 1289 razy
Otrzymał/a podziekowań: 536 razy
Status: Offline

Re: Szkolenia strzeleckie

Postautor: Jan M. » 07 lis 2016 19:37

Bolo pisze:
Jan M. pisze:Jak wyglądało szkolenie strzeleckie odpowiednika dzisiejszego pracownika ochrony fizycznej w czasach PRL ?
Pracownika ówczesnej straży bankowej, przemysłowej i portowej ?
Jakie warunki strzelań ?
A przychodził szkoleniowec z komendy milicji na zakład i szkolił. Strzelali na otwartych strzelnicach a egzamin zdawali przed milicyjną komisją na terenie zakładu.

Szkolenie na strzelnicy wojskowej, prowadził żołnierz zawodowy. Strzelanie z broni etatowe P-64, TT i pm wz 43.

A egzamin prowadził ten sam żołnierz który szkolił ?

Awatar użytkownika

Bolo
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 69 razy
Otrzymał/a podziekowań: 183 razy

Postautor: Bolo » 12 lis 2016 22:20

Razorblade1967 pisze:Tutaj się nie do końca zgodzę... Do pracy z bronią jedno szkolenie (strzelanie) na pół roku to trochę zbyt mało - stwarza tylko iluzję, że osoba pracująca z bronią cokolwiek potrafi.

I większości taka iluzja wystarcza, pracodawcom i pracownikom bez względu czy to SUFO, czy WSO. Jedni i drudzy traktują takie szkolenie jako zło konieczne a klientowi wystarcza na ogół konspekt i lista strzelających.

SJS
Major
Major
Podziękował: 17 razy
Otrzymał/a podziekowań: 112 razy

Postautor: SJS » 13 lis 2016 18:13

Z umiejętnością posługiwania się bronią jest jak z prowadzeniem samochodu:
- umiejętności zdobywa się latami,
- ci co wychowali się w domach gdzie był w rodzinie samochód o wiele więcej umieją i to dotyczy także tych którzy mieli do czynienia z bronią w domu jako dzieci zanim pierwszy raz strzelą więcej wiedzą,
- szkolenia są fatalne i uczą nabierania fatalnych odruchów - przykład strzelanie bez ograniczenia czasowego na punkty - tak może być na zawodach ale ci co mają z założenia używać broni powinni - mieć ograniczony czas np do 30 sekund, broń powinni wyjmować z kabury, przeładowywać i trafiać w sylwetkę przynajmniej 8/10 strzałów,
Kto ich ma tego uczyć?
Nie wiem, bo jakoś kadra która jest z czasów PRLu nie ma takiej wiedzy...
https://youtu.be/Hwc4VA_XRa0
Błędów się nie da uniknąć ale ich powtarzania - tak

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 12 razy
Otrzymał/a podziekowań: 828 razy

Postautor: Razorblade1967 » 13 lis 2016 21:02

SJS pisze:Kto ich ma tego uczyć?
Nie wiem, bo jakoś kadra która jest z czasów PRLu nie ma takiej wiedzy...

Akurat "kadra z czasów PRL-u" to się całkiem sprawnie potrafi posługiwać bronią... Uczyła się tego w czasach gdy na skutek chorego systemu polityczno-gospodarczego (nierynkowego) nie słyszało się w wojsku, popularnego dzisiaj stwierdzenia "brak limitu amunicji". Problem polega na tym, że ta "kadra" to dzisiaj już jest na emeryturach od dawna... Co najwyżej dorabia jako cywilni pracownicy.

Teraz jest "nowa kadra" - czyli ta wychowana i "wyuczona" w czasach gdy obowiązuje iluzja ("oficerki" co to nie potrafią załadować poprawnie magazynka, o amunicji mają pojęcie takie jak ja o "drugiej stronie księżyca" itd.). Nic nie potrafią, nauczyć innych nie potrafią, nic nie czytają bo "fajnieszy" jest FB na telefonie i foty cudzego obiadu.

Nie wspominam nawet, że ta "kadra z PRL-u" to musiała umieć wykonać zadania strzeleckie podobne do obecnych - tylko odległości do tarczy były jakoś większe, a jak były takie same to amunicji do zadania było mniej niż obecnie. Tak więc nie wyśmiewałbym się ze "starej kadry"... tej z czasów PRL-u - bo za "naszych czasów" po prostu wstydem było mieć broń służbowa i strzelać nie umieć. Normalnie z gościa się robiło pośmiewisko... Dzisiaj w tych sprawach "rządzi" iluzja i pozory - kiedyś się normalnie strzelało, było z czego i było gdzie.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Antymilicjant
Porucznik
Porucznik
Podziękował: 19 razy
Otrzymał/a podziekowań: 32 razy

Postautor: Antymilicjant » 25 mar 2021 09:20

sebix44 pisze:Moim zdaniem świetna pasja, szczególnie dla młodego chłopaka.

Aż się prosi aby dopisać: Ktòry ma odpowiednio gruby portfel. Wàtpię aby przy dzisiejszych zarobkach POF, ktoś pokusi się aby zafundować sobie dodatkowe płatne szkolenie. ;)
1997-2000 Alan
2000-2002 Proxima
2002-2003 Protection
2003-2004 Sat-Guard
2004-2006 Solid Security
2006-2007 Domena
2007-2009 Van Guard,(Team leader)
2009-2015 Brinks Ireland ltd.(Site Supervisor)
2015-2016 Noonan (Site Supervisor)
2016- Koniec:)

Licencja POF1,2.
PSA Licence(Static,Licensed Premises,Cash-in-Transit).

Awatar użytkownika

senex
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 205 razy
Otrzymał/a podziekowań: 581 razy

Postautor: senex » 25 mar 2021 09:34

Płatne szkolenie to pewnie nie, ale na strzelnicy o dziwo ostatnio byłem. Córa strzelała z kałacha bo beryla nie mieli a ja sobie zafundowałem waltera p99, HK i cz 75. Dla mnie osobiście dwa pierwsze to pomyłka, ale podkreślam dla mnie, pasowała mi tylko cz.
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Awatar użytkownika

Antymilicjant
Porucznik
Porucznik
Podziękował: 19 razy
Otrzymał/a podziekowań: 32 razy

Postautor: Antymilicjant » 25 mar 2021 09:39

senex pisze:Płatne szkolenie to pewnie nie, ale na strzelnicy o dziwo ostatnio byłem. Córa strzelała z kałacha bo beryla nie mieli a ja sobie zafundowałem waltera p99, HK i cz 75. Dla mnie osobiście dwa pierwsze to pomyłka, ale podkreślam dla mnie, pasowała mi tylko cz.

Stara szkoła;), choć w przpypadku Walthera P99 antistress trigger może być na poczàtku dość denerwujàcy.
1997-2000 Alan
2000-2002 Proxima
2002-2003 Protection
2003-2004 Sat-Guard
2004-2006 Solid Security
2006-2007 Domena
2007-2009 Van Guard,(Team leader)
2009-2015 Brinks Ireland ltd.(Site Supervisor)
2015-2016 Noonan (Site Supervisor)
2016- Koniec:)

Licencja POF1,2.
PSA Licence(Static,Licensed Premises,Cash-in-Transit).

Awatar użytkownika

pistol
Sierżant
Sierżant
Podziękował: 3 razy
Otrzymał/a podziekowań: 50 razy

Postautor: pistol » 25 mar 2021 18:19

Z doświadczenia wiem, że te (prawie) wszystkie firmy, gdzie szkolą super komandosi, weterani wszelkich misji, nie uczą strzelać. One dostarczą jedynie fajnej i drogiej zabawy. Ludzie po takich szkoleniach nie są w stanie zdać egzaminu, a techniki tam przekazywane po zastosowaniu przez ochroniarza, czy nawet policjanta skończyłyby się kryminałem.
Raczej polecam firmy, gdzie instruktorami są byli instruktorzy służb MSW i byli strzelcy sportowi. Zabawa w specjalsów jest fajna, ale to tylko zabawa.

Wróć do „Ochrona osobista / VIP”