PiS chce zabrać ludziom prawo do odmowy przyjęcia mandatu
Agata Łukaszewicz
Jeśli zmiany wejdą w życie, ukarany, np. przez policję, obywatel, który zdecyduje się zaskarżyć mandat do sądu, będzie musiał udowodnić swoją niewinność.
Przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt zmian w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia wywołał ogromną burzę.
link https://www.rp.pl/Prawo-karne/301109919 ... ndatu.html
Opozycja nie ma wątpliwości, że w ten sposób rząd chce zastraszyć obywateli, którzy dziś – w czasie pandemii i licznych obostrzeń – coraz częściej odmawiają przyjęcia mandatu.
Tym bardziej że sądy często stają po ich stronie, przyznając im rację, i o wymierzaniu kary nie ma mowy.
W projekcie znalazła się też inna propozycja. Posłowie PiS chcą, by referendarze sądowi mogli wymierzać kary nagany albo grzywny w postępowaniu nakazowym.
Kompetencja ta ma być fakultatywna (w zależności od możliwości kadrowych w danym sądzie) i niezależna od możliwości wydawania wyroków nakazowych przez sąd.
Autorzy projektu twierdzą, że proponując zmiany, chcą odciążyć sądy od rozpoznawania wniosków o ukaranie kierowanych do nich przez policję, a przez to usprawnić postępowanie mandatowe.
Projekt nosi datę 8 stycznia.
Podpisało się pod nim 32 posłów PiS.
Sprawozdawcą projektu będzie poseł Jan Kanthak.
Nowelizacja ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, projekt ma trafić do pierwszego czytania już podczas jednego z najbliższych posiedzeń Sejmu.
Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie
taki przepis zostaje znowelizowany....
link https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?nr=866
Projekt
USTAWA
z dnia………………………….. 2021 r.
o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
Art. 1. W ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach
o wykroczenia (Dz. U. z 2020 r. poz. 729, 956, 1423 i 2112) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 32:
a) § 2 otrzymuje brzmienie:
„§ 2. Orzeczenie wydaje się w formie wyroku, postanowienia albo nakazu karnego. Postanowieniem rozstrzyga się, gdy ustawa nie wymaga wydania wyroku.”,
b) po § 2 dodaje się § 2a w brzmieniu:
„§ 2a. Nakaz karny wydaje referendarz sądowy, gdy ustawa to przewiduje.”;
2) w art. 60 w § 1 pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„7) zachodzi możliwość wydania wyroku nakazowego albo nakazu karnego;”;
3) w art. 94 § 1 otrzymuje brzmienie:
„§ 1. Do wyroku nakazowego stosuje się odpowiednio przepisy art. 504, art. 505 § 1 zdanie pierwsze i § 2 zdanie pierwsze, a także art. 506 § 1-3, § 5 i 6 Kodeksu postępowania karnego.”;
4) po art. 94 dodaje się art. 94a w brzmieniu:
„Art. 94a. § 1. Referendarz sądowy na posiedzeniu może wydać nakaz karny w sprawach o wykroczenia, w których wystarczające jest wymierzenie nagany albo grzywny. Nakazem karnym nie można orzec środka karnego.
§ 2. W razie stwierdzenia braku podstaw do wydania nakazu karnego referendarz sądowy zarządzeniem przekazuje sprawę prezesowi sądu, który wydaje stosowne zarządzenia, nie wyłączając skierowania sprawy na posiedzenie w przedmiocie wydania wyroku nakazowego.
§ 3. Nakaz karny, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, ulega wykonaniu jak prawomocny wyrok skazujący.
§ 4. W kwestiach nieuregulowanych do nakazu karnego oraz postępowania w przedmiocie wydania nakazu karnego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wyroku nakazowego oraz postępowania w przedmiocie wydania wyroku nakazowego.”;
5) w art. 97:
a) uchyla się § 2,
b) § 3 otrzymuje brzmienie:
„§ 3. Funkcjonariusz nakładający grzywnę jest obowiązany wskazać jej wysokość, określić zachowanie stanowiące wykroczenie, czas i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną, a także poinformować sprawcę wykroczenia o prawie, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia oraz o treści przepisu art. 99a § 6.”;
6) w art. 98:
a) w § 2 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„Grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi, który ją nałożył.”,
b) w § 3 zdanie drugie i trzecie otrzymują brzmienie:
„Mandat powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty jej nałożenia tym mandatem oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie. Grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą jego odbioru przez ukaranego.”,
c) § 5 otrzymuje brzmienie:
„§ 5. Mandat karny, o którym mowa w § 1 pkt 3, powinien wskazywać organ, na rzecz którego w terminie 14 dni ukarany może uiścić grzywnę, oraz informować o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie. Termin do uiszczenia grzywny liczy się od dnia:
1) wystawienia mandatu – w przypadku, o którym mowa w § 4 pkt 1;
2) doręczenia mandatu – w przypadku, o którym mowa w § 4 pkt 2.”;
d) dodaje się § 6-8 w brzmieniu:
„§ 6. Mandat karny, o którym mowa w § 1 pkt 3, staje się prawomocny z chwilą uiszczenia uprawnionemu organowi grzywny we wskazanym terminie – w przypadku, o którym mowa w § 4 pkt 1.
§ 7. Grzywnę uważa się za nałożoną mandatem karnym, o którym mowa w § 1 pkt 3, z chwilą jego odbioru przez ukaranego – w przypadku, o którym mowa w § 4 pkt 2.
§ 8. W razie odmowy odbioru mandatu lub odmowy albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę; wówczas mandat uznaje się za odebrany.”;
7) art. 99 otrzymuje brzmienie:
„Art. 99. W razie nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym w przypadku, o którym mowa w art. 98 § 4 pkt 1, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. We wniosku tym należy zaznaczyć, że obwiniony nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym.”;
8) po art. 99 dodaje się art. 99a-99d w brzmieniu:
„Art. 99a. § 1. Od nieprawomocnego mandatu karnego ukaranemu przysługuje, w terminie 7 dni od dnia nałożenia grzywny tym mandatem karnym, odwołanie do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia. Odwołanie wnosi się bezpośrednio do sądu. Przepis art. 429 Kodeksu postępowania karnego stosuje się odpowiednio.
§ 2. Odwołujący się powinien wskazać zaskarżony mandat karny oraz czy zaskarża mandat co do winy, czy co do kary. Odwołanie powinno wskazywać wszystkie znane skarżącemu dowody na poparcie swoich twierdzeń.
§ 3. O wniesieniu odwołania sąd zawiadamia:
1) w terminie 3 dni organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę zaskarżonym mandatem karnym, wzywając do nadesłania w terminie 7 dni materiałów sprawy; organ ten uprawniony jest do występowania w sprawie w charakterze oskarżyciela publicznego;
2) ujawnionego pokrzywdzonego, pouczając go o przysługujących uprawnieniach; przepis art. 26 § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 4. Sąd może wstrzymać wykonanie zaskarżonego mandatu karnego.
I tylko pomyśleć, że posłowie na Sejm RP całe dnie i noce rozmyślają jak tutaj zrobić lepiej obywatelowi.