Dopuszczenie przy sportowej licencji a praca z bronią obiektową

Awatar użytkownika

Topic author
radassz
Szeregowy
Szeregowy
Podziękował: 1 raz
Status: Offline

Dopuszczenie przy sportowej licencji a praca z bronią obiektową

Postautor: radassz » 15 lip 2021 10:39

Jestem wpisany na listę KPOF.
Zdałem egzamin na patent strzelecki (sportowy). Mam licencję zawodniczą PZSS.
Chcę złożyć wnioski o pozwolenie na broń sportową, broń kolekcjonerską i dopuszczenie.
1)Na listę KPOF zostałem wpisany ok 5 mc. temu (wówczas robiłem badania lekarskie, które oddałem do WPA). Czy badania te są ważne i aktualne przy obecnym ubieganiu się o w/w pozwolenia ?
2) Jeśli dostanę uprawnienie "dopuszczenia do posiadania broni" (przy okazji pozwolenia na broń sportową i kolekcjonerską po egzaminie PZSS) do czego może mi się je przydać w pracy przy "ochronie" ? Czy na ten dokument będę mógł pracować z bronią obiektową ochrony zakładu pracy, grupy interwencyjnej ... ?
Oczywiście (jeśli tak) to rozumiem, że (jak już) to tylko z bronią palną "krótką" (pistolet), nie karabin, pistolet maszynowy.. Do tych to już po egzaminie na Policji ? [drapanie]

Awatar użytkownika

Paweł Bilko
Porucznik
Porucznik
Podziękował: 115 razy
Otrzymał/a podziekowań: 107 razy

Re: Dopuszczenie przy sportowej licencji a praca z bronią obiektową

Postautor: Paweł Bilko » 16 lip 2021 07:28

Tak, badania do wpisu są ważne do egzaminu do pracy z bronią.
Nie na żadnym innym pozwoleniu nie możesz pracować z bronią.
http://www.ornontowiceinfo.pl/

Awatar użytkownika

pistol
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 5 razy
Otrzymał/a podziekowań: 62 razy

Postautor: pistol » 16 lip 2021 19:01

radassz pisze:Jestem wpisany na listę KPOF.
Zdałem egzamin na patent strzelecki (sportowy). Mam licencję zawodniczą PZSS.
Chcę złożyć wnioski o pozwolenie na broń sportową, broń kolekcjonerską i dopuszczenie.
1)Na listę KPOF zostałem wpisany ok 5 mc. temu (wówczas robiłem badania lekarskie, które oddałem do WPA). Czy badania te są ważne i aktualne przy obecnym ubieganiu się o w/w pozwolenia ?
2) Jeśli dostanę uprawnienie "dopuszczenia do posiadania broni" (przy okazji pozwolenia na broń sportową i kolekcjonerską po egzaminie PZSS) do czego może mi się je przydać w pracy przy "ochronie" ? Czy na ten dokument będę mógł pracować z bronią obiektową ochrony zakładu pracy, grupy interwencyjnej ... ?
Oczywiście (jeśli tak) to rozumiem, że (jak już) to tylko z bronią palną "krótką" (pistolet), nie karabin, pistolet maszynowy.. Do tych to już po egzaminie na Policji ? [drapanie]

1) Nie są ważne do uzyskania uprawnień o które się ubiegasz. Musisz zrobić badania osoby ubiegającej się o posiadanie broni.
2) Otrzymasz uprawnienia przewidziane dla broni sportowej, co pozwoli ci na pracę w ochronie z bronią palną krótką i strzelbami gładkolufowymi. Nie będziesz mógł pełnić służby z kałachem, PMem i paralizatorem. Na to musisz zdać egzamin w KWP.

Awatar użytkownika

Bolo
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 69 razy
Otrzymał/a podziekowań: 188 razy

Postautor: Bolo » 17 lip 2021 14:27

pistol pisze:2) Otrzymasz uprawnienia przewidziane dla broni sportowej, co pozwoli ci na pracę w ochronie z bronią palną krótką i strzelbami gładkolufowymi. Nie będziesz mógł pełnić służby z kałachem, PMem i paralizatorem. Na to musisz zdać egzamin w KWP.

Nie mieszajmy dwóch, różnych systemów walutowych (parafrazując klasyka).

Art. 10. 1. Właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli
wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub
bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni.
2. Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach:
1) ochrony osobistej;
2) ochrony osób i mienia;
3) łowieckich;
4) sportowych;
5) rekonstrukcji historycznych;
6) kolekcjonerskich;
7) pamiątkowych;
8) szkoleniowych.

Mając pozwolenie na broń sportową nie można z nią (bronią, pozwoleniem) pracować w ochronie.

Awatar użytkownika

pistol
Chorąży
Chorąży

Postautor: pistol » 18 lip 2021 10:57

Bolo pisze:
pistol pisze:2) Otrzymasz uprawnienia przewidziane dla broni sportowej, co pozwoli ci na pracę w ochronie z bronią palną krótką i strzelbami gładkolufowymi. Nie będziesz mógł pełnić służby z kałachem, PMem i paralizatorem. Na to musisz zdać egzamin w KWP.

Nie mieszajmy dwóch, różnych systemów walutowych (parafrazując klasyka).

Art. 10. 1. Właściwy organ Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli
wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub
bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni.
2. Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach:
1) ochrony osobistej;
2) ochrony osób i mienia;
3) łowieckich;
4) sportowych;
5) rekonstrukcji historycznych;
6) kolekcjonerskich;
7) pamiątkowych;
8) szkoleniowych.

Mając pozwolenie na broń sportową nie można z nią (bronią, pozwoleniem) pracować w ochronie.

Wybacz, ale nie zrozumiałeś. Kolega powiedział, że wystąpi o dopuszczenie razem z pozwoleniem sportowym. Uzyska dopuszczenie, które wystarczy do pracy w ochronie. W kwestiach prawnych jestem akurat ekspertem i nie mylę pozwolenia z dopuszczeniem.

Awatar użytkownika

Topic author
radassz
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: radassz » 20 lip 2021 08:12

mam nadzieję @pistol, że masz rację.
Na razie czekam na formalności "papierologiczne" po samym egzaminie na patent.

Awatar użytkownika

Bolo
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 69 razy
Otrzymał/a podziekowań: 188 razy

Postautor: Bolo » 23 lip 2021 12:54

pistol pisze:
Wybacz, ale nie zrozumiałeś. Kolega powiedział, że wystąpi o dopuszczenie razem z pozwoleniem sportowym. Uzyska dopuszczenie, które wystarczy do pracy w ochronie. W kwestiach prawnych jestem akurat ekspertem i nie mylę pozwolenia z dopuszczeniem.

Wybaczam, faktycznie nie zrozumiałem i dalej nie rozumiem [grin] odniosłem się do Twojego wpisu:

pistol pisze:2) Otrzymasz uprawnienia przewidziane dla broni sportowej, co pozwoli ci na pracę w ochronie z bronią palną krótką i strzelbami gładkolufowymi.

Faktycznie, trochę zardzewiałem w sprawie przepisów ale nadal nie rozumiem jak mając patent strzelecki a potem nawet pozwolenie na broń do celów sportowych można pracować z bronią w ochronie?
Po drugie, dlaczego kolega uważa, że składając wniosek o pozwolenie na broń sportowa i kolekcjonerską dostanie automatycznie dopuszczenie?

radassz pisze:2) Jeśli dostanę uprawnienie "dopuszczenia do posiadania broni" (przy okazji pozwolenia na broń sportową i kolekcjonerską po egzaminie PZSS)

Nie biję piany, po prostu jestem ciekaw.

Awatar użytkownika

pistol
Chorąży
Chorąży

Postautor: pistol » 23 lip 2021 17:37

Kolega napisał, że razem z pozwoleniem wystąpi o dopuszczenie. Zdany egzamin na patent zwalnia z egzaminu przed organem policji w zakresie broni sportowej. Broń sportowa i broń używana do ochrony osób i mienia pokrywa się w przypadkach broni palnej krótkiej centralnego zapłonu oraz broni gładkolufowej (która zawiera w sobie broń gładkolufową powtarzaną w kalibrze wagomiarowym 12). Jest to pewien sposób na uniknięcie egzaminu na policji na dopuszczenie. Stało się to możliwie od kiedy rozporządzenie zmieniło wzór dopuszczenia znosząc cele dopuszczenia, a wymieniając rodzaje broni w dopuszczeniu. Taki trik. Jeżeli natomiast chciałbyś mieć w dopuszczeniu pistolety maszynowe, karabinki samoczynne lub paralizatory wówczas musisz zdać normalny egzamin na policji.

Awatar użytkownika

MrChristmass
Szeregowy
Szeregowy

Postautor: MrChristmass » 26 cze 2022 20:21

WPA nie chce udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi.
Skoro się pokrywa, to czemu wiele osób płaci te 600 zł za egzamin przed KWP-WPA i oblewa skoro można iść przez sport, i zachaczyć odrazu kolekcje i dopuszczenie które zostanie wydane po zdaniu patentu.
I oprócz że posiadasz dopuszczenie (Poza samoczynną), zyskujesz możliwość kupna własnej klamki - dla mnie to dużo lepsze rozwiązanie [nie chodzi o chodzenie z prywatną na służbe].
Ale jak jest to dokładnie to chciałbym się dowiedzieć - tylko gdzie :D

Awatar użytkownika

PMAUER
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 248 razy
Otrzymał/a podziekowań: 46 razy

Postautor: PMAUER » 29 cze 2022 22:17

Idą przez policję bo: nie wiedzą że można inaczej,
jest szybciej,
można na pistolety maszynowe(niezbędne na większości jednostek wojskowych i części konwojów), karabinki samoczynne(część J.W.) , paralizatory o odpowiedniej mocy...

Awatar użytkownika

Artur1911
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 71 razy
Otrzymał/a podziekowań: 29 razy

Postautor: Artur1911 » 30 wrz 2022 13:19

Większość to broń krótka w ochronie. Jak by ochroniarze pracowali z własną bronią to wtedy stawki były by po 34zł na godzinę !!

Wróć do „Wyszkolenie Strzeleckie”