Umowa o świadczenie usług

Awatar użytkownika

Topic author
senex
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 210 razy
Otrzymał/a podziekowań: 600 razy
Status: Offline

Umowa o świadczenie usług

Postautor: senex » 15 lis 2022 12:41

Czy spotkał się ktoś z taką formą zatrudnienia w ochronie jak w tytule?
Może jest zatrudniony w ten sposób?
Ktoś coś?
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Awatar użytkownika

pistol
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 5 razy
Otrzymał/a podziekowań: 62 razy

Re: Umowa o świadczenie usług

Postautor: pistol » 15 lis 2022 17:47

To się po prostu tak nazywa. W Polsce, zgodnie z kc, mamy swobodę nazewnictwa umów cywilnoprawnych. Jest to umowa-zlecenie tylko inaczej nazwane.

Awatar użytkownika

Topic author
senex
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: senex » 16 lis 2022 07:51

Ja mam nadzieję, że jest jak piszesz.
Ale.
Przeglądając ogłoszenia natknąłem się na takie gdzie jako forma zatrudnienia jest podawane umowa zlecenie lub umowa o świadczenie usług. Z tego co się orientuję ta druga jest zawierana głównie między przedsiębiorcami, choć faktycznie jedno i drugie regulują przepisy kc tyczące zleceń.
Jednak.
Znając naszych "przedsiębiorców" oraz ich chęć minimalizacji kosztów pracy ( przerzucenia obciążeń pozapłacowych na pracownika ) nic już nie jest mnie w stanie zdziwić. Lecz jak mniemam taki pracownik ochrony świadczący usługi i będący przedsiębiorcą będzie zmuszony do posiadania koncesji. Czyż nie tak?

Awatar użytkownika

PanNikt
Plutonowy
Plutonowy
Podziękował: 7 razy
Otrzymał/a podziekowań: 22 razy

Postautor: PanNikt » 16 lis 2022 11:42

459-599-000 numer do centrum porad prawnych przy PIP. Moim skromnym zdaniem najskuteczniejszy sposób uzyskania wiarygodnej i rzetelnej odpowiedzi. Jeden minus to taki, że jak kiepsko się trafi to trzeba trochę poczekać

Awatar użytkownika

pistol
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 5 razy
Otrzymał/a podziekowań: 62 razy

Postautor: pistol » 18 lis 2022 05:46

senex pisze:Znając naszych "przedsiębiorców" oraz ich chęć minimalizacji kosztów pracy ( przerzucenia obciążeń pozapłacowych na pracownika ) nic już nie jest mnie w stanie zdziwić. Lecz jak mniemam taki pracownik ochrony świadczący usługi i będący przedsiębiorcą będzie zmuszony do posiadania koncesji. Czyż nie tak?

Tak. To jest jedna z niewielu zalet tego zawodu. Nie da się zmusić pracowników do posiadania własnej działalności i fakturowania przepracowanych godzin. [cheers] Gdyby tak dało się zrobić, już dawno każdy "Szymon" sam by opłacał ZUS.

Awatar użytkownika

Topic author
senex
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: senex » 18 lis 2022 08:21

I mam dziwne przeczucie, że niejeden taki - Szymon- już jest.
Toż w umowie wystarczy określić, że wykonuje usługi dozoru-pilnowania-opiekowania się mieniem, nie usługi zwane ochroną. Nawet już na tym forum jakiś gość pytał o OC bo ma własną firmę i świadczy usługi na rzecz przedsiębiorcy z branży.

autor: yachim » 29 cze 2020 22:47

Widocznie nie . Znam takich co są na własnej działalności tylko że w innej agenturze.

ochrona96 » 19 sie 2020 21:32

Mam taką nie miła sytuację, oczywiście SOLID
Pozostali pracownicy nie muszą podpisywać tego ubezpieczenia lecz "nowi" muszą bo jak nie zostaną zwolnieni. Jak mogę się zabezpieczyć jako osoba młoda od takiej sytuacji? Też mam własną działalność i jak podpisałem umowę oczywiście "zlecenie" nie było zad ej informacji na temat tego ubezpieczenia bo to przyszło jakieś kilka miesięcy po dostaniu pracy.
Gdzie mogę się zgłosić do jakiej instytucji o wsparcie w tej sytuacji bo no nie chce stracić tej pracy.

Awatar użytkownika

yachim
Pułkownik
Pułkownik
Podziękował: 10 razy
Otrzymał/a podziekowań: 161 razy

Postautor: yachim » 18 lis 2022 14:33

Znowu coś ci się myli. Gość ma własną działalność nie związaną z ochroną, a w ochronie jeszcze sobie dorabiał na zleceniu. Ale możliwe że dał sobie spokój(przynajmniej w tej firmie) bo po dwóch postach słuch o nim zaginął. Pewnie stwierdził że nie będzie co miesiąc odpalał dwóch czy trzech dych na jakieś ubezpieczenie "z kapelusza" wymyślone przez cwaniaków z Solidu.
Trochę frajerów na pewno się znalazło, ale cała sprawa tyczy wyciągnięcia od ludzi pieniędzy, wymyślając polisę za kilka dych miesięcznie.

Awatar użytkownika

Topic author
senex
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: senex » 18 lis 2022 14:42

yachim pisze:Znowu coś ci się myli. Gość ma własną działalność nie związaną z ochroną, a w ochronie jeszcze sobie dorabiał na zleceniu.

Cóż , gość w swoich wypowiedziach nie był zbyt wylewny i nie odpowiedział na zadane pytania, a pytałem czy ma zlecenie jako osoba prawna czy fizyczna, tak że nic mi się nie pomyliło.
Natomiast Ty podobno znasz takich co pracują w ochronie na własnej działalności.
Może coś więcej napiszesz?

Awatar użytkownika

yachim
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: yachim » 18 lis 2022 15:26

Był bardzo wylewny. Pisał że ma działalność nie związaną z ochroną, pisał też że temat ubezpieczenia pojawił się kilka miesięcy po dostaniu pracy. Prawidłowo byłoby gdyby napisał o zleceniu a nie pracy, bo przecież miał umowę zlecenie, ale pal sześć. Gdyby był "osobą prawną" to Solid mógłby co najwyżej zaproponować jakiś aneks do umowy, a nie straszyć zwolnieniem.
To straszenie to właściwie każdy powinien mieć w dupie, no ale wiadomo jak jest. Ludziska boją się nagle zostać bez roboty, nawet gdy są na zleceniu, więc nie chcą się kopać z koniem.Wolą odżałować kilka dych miesięcznie niż czekać aż pod byle pretekstem ich pogonią. Tym bardziej gdy są na zleceniu.

Ludzi znam a raczej znałem, ale szczegółów nie znam. Gdzieś tam kiedyś trochę dorabiałem to i przy okazji styczność z ludźmi była.

Awatar użytkownika

Topic author
senex
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: senex » 18 lis 2022 15:38

W pewnej instytucji państwowej ogłosili przetarg na ochronę. Była tam także obsługa szatni. Celem minimalizacji kosztów forma ochrony do obsługi tejże szatni najęła emeryta prowadzącego działalność gospodarczą. Zawarła z nim umowę na świadczenie usług. A taki emeryt nie musi już odprowadzać składek a tylko zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy. Koszt takiej umowy jest znacznie niższy niż zlecenie czy tez umowa o pracę gdzie składki zus są odprowadzane. Nie miał działalności związanej z ochroną, ale pal to sześć.

Szkoda, że nie znasz szczegółów, bo trafiłem na ogłoszenie gdzie właśnie ta forma zatrudnienia jest oferowana i to przez jednego z gigantów w branży.

Awatar użytkownika

yachim
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: yachim » 18 lis 2022 15:50

Nie musi odprowadzać składek jako emeryt czy jako przedsiębiorca?

Awatar użytkownika

Topic author
senex
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: senex » 18 lis 2022 16:04

Nie musi odprowadzać składek ZUS.

Awatar użytkownika

yachim
Pułkownik
Pułkownik

Postautor: yachim » 18 lis 2022 16:20

Więc to może oni nie muszą za niego odprowadzać składek bo to nie jest jego jedyna praca.

Awatar użytkownika

Topic author
senex
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: senex » 18 lis 2022 17:23

Emeryt prowadzący działalność gospodarczą nie musi za siebie odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne a tylko zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy. Firma z która taki przedsiębiorca zawiera umowę nie musi za niego odprowadzać żadnych składek z tego tytułu że płaci za wystawioną jej fakturę. Nie najmniejszego znaczenia czy jest to jego jedna umowa czy ma ich więcej. Jest to umowa zawarta między dwoma przedsiębiorcami.

Wróć do „Firma”