Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15265
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Postautor: Epitet » 03 sty 2020 09:02

"Wymienię szpiega". Gra służb specjalnych trwa
22 listopada 2019

W ostatnich dniach wydawało się, że w świecie szpiegowskich i dyplomatycznych relacji na umownej linii Zachód-Rosja doszło do pewnego odprężenia, wynikającego z podjętych wymian agentów i szpiegów.
Jednak, we wtorek owo odprężenie zostało zakłócone decyzją rosyjskiego sądu o utrzymaniu aresztu dla Paula Whelana, Amerykanina oskarżanego przez rosyjskie służby o szpiegostwo.

link https://www.infosecurity24.pl/wymienie- ... lnych-trwa

Jak podała agencja informacyjna Interfax, rosyjski sąd podtrzymał areszt dla Paula Whelana, oskarżanego przez rosyjskie służby o nielegalne działania szpiegowskie na terytorium tego kraju.

Sąd odrzucił tym samym starania obrony Whelana, która wnioskowała o zwolnienie byłego żołnierza marines, legitymującego się nie tylko paszportem amerykańskim, ale też brytyjskim, kanadyjskim oraz irlandzkim.
Według Rosjan Whelan został złapany na gorącym uczynku, w trakcie aktywności wywiadowczej.
Sam zainteresowany uważa jednak, że zarzuty są motywowane kwestiami politycznymi, a cała operacja wymierzona w niego została przeprowadzona z inspiracji rosyjskich służb.

Decyzja rosyjskich sędziów bez wątpienia wpłynęła na zmianę relacji, jakie w ostanim czasie w związku z wymianami szpiegów, panowały na linii Zachód-Rosja.
Przypomnijmy, że do najgłośniejszej wymiany doszło w ostatnich dniach na linii Norwegia i Litwa-Rosja.
Strona rosyjska wypuściła obywatela Norwegii Frode Berga (były strażnik graniczny, zatrzymany w Rosji jeszcze w 2017 r.) oraz dwóch Litwinów - Jewgienija Mataitisa i Aristida Tamošaitisa.
W drugą stronę powędrowali za to Nikołaj Filipczenko (najprawdopodobniej z FSB) oraz Siergiej Moisejenko.
Obaj rosyjscy szpiedzy zostali skazani jeszcze w 2017 r., zaś Litwini zostali uznani przez rosyjskie sądy za winnych w procesach z 2016 r.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że w kontekście całej wymiany i możliwości przeprowadzenia kolejnych podobnych w przyszłości, litewski parlament znowelizował prawo.
Sama wymiana odbyła się na punktach granicznych pomiędzy terytorium Litwy, a obwodem kaliningradzkim.

Co więcej, jeszcze pod sam koniec października tego roku, do Rosji wróciła przecież słynna Maria Butina.

Rosjanka była podejrzewana i ostatecznie oskarżona przez Amerykanów o próbę infiltracji wywiadowczej środowisk prawicowych w Stanach Zjednoczonych.
Miała wykorzystywać w tym celu chociażby bardzo wpływowe za oceanem grupy wspierające II poprawkę do tamtejszej konstytucji (normującą kwestię prawa do posiadania broni).
Gwoli ścisłości, warto zaznaczyć, że Rosjanie uważają, iż zeznania Marii Butiny dotyczące jej agenturalnej działalności były wynikiem prowokacji oraz wymuszenia.
Co interesujące, analogicznie jak w przypadku innej zatrzymanej przez FBI rosyjskiej agentki w Stanach Zjednoczonych – tj. Anny Chapman, również dla Marii Butiny od razu po powrocie do kraju znalazła się praca.
Jednak, w przeciwieństwie do Chapman, która rozpoczęła medialną karierę, Maria Butina otrzymała propozycję zaangażowania się w rosyjski ruch ochrony praw człowieka.
Oficjalną ofertę wystosowała rzecznik praw człowieka Tatiana Moskalkowa.
Jej zdaniem, Butina mogłaby działać na rzecz innych Rosjan przetrzymywanych poza granicami państwa.
Co więcej, Butina miała otrzymać również ofertę pracy z rosyjskiej Dumy.

Dlaczego więc nie wymieniono już teraz wspomnianego na samym początku Paula Whelana?

Być może Amerykanin (z trzema dodatkowymi paszportami) w rosyjskiej „niewoli” znajduje się zwyczajnie zbyt krótko i Rosjanie przeciągają moment jego zwolnienia z powodów propagandowych.
Należy jednak też brać pod uwagę możliwość ustalania jakiejś szerszej wymiany pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Rosją, której jedynie elementami składowymi mogą być Butina oraz Whelan.
Nie zapominajmy, że w Stanach Zjednoczonych odsiadują wyroki ważniejsi dla Moskwy ludzie, chociażby trochę już zapomniany Wiktor Anatoliewicz But (Bout, etc.) czy Konstantin Jaroszenko, który został zatrzymany przez amerykańskie DEA, a w tle jego sprawy występują również wątki dotyczące właśnie Buta.

Tak czy inaczej, wymiany szpiegów są naturalnym elementem współczesnych działań wywiadowczych.

Lecz są równocześnie, i to wymaga podkreślenia, bardzo zawiłym i skomplikowanym procesem, angażującym często wiele państw, służby specjalne, szereg dyplomatów, polityków oraz pośredników.
Oczywiście, największą sławę zyskały wymiany z okresu zimnej wojny, dokonywane m.in. na niemieckim moście Glienicke, łączącym dwa brzegi rzeki Haweli.
Jednak, w XXI w. największą debatę społeczno-medialną wywołała wymiana z 2010 r., kiedy to Amerykanie i Brytyjczycy oraz Rosjanie dokonali w sumie wymiany 14 osób.
10 osób trafiło do Rosji, w tym wspominana już Chapman, a do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przyjechały 4 osoby w tym Siergiej Skripal.
W państwach nadbałtyckich również mieliśmy w XXI w. kilka głośnych wymian, w tym m.in. jedną z 2015 r., gdy Estończyk Eston Khover został wymieniony na rosyjskiego agenta Aleksieja Dressena.

Jacek Raubo


Wymiany szpiegów są naturalnym elementem współczesnych działań wywiadowczych.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15265
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Postautor: Epitet » 10 sty 2020 09:15

Sejmowa komisja pozytywnie o powołaniu nowego szefa SWW
21 grudnia 2019

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych przyjęła pozytywną opinię do wniosku premiera o odwołaniu z funkcji szefa Służby Wywiadu Wojskowego Andrzeja Kowalskiego.
Posłowie pozytywnie też zaopiniowali kandydata na jego następcę - Marka Łapińskiego.

link https://www.defence24.pl/sejmowa-komisj ... -szefa-sww

Z wnioskiem o opinię o odwołaniu Kowalskiego do komisji zwrócił się premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z prawem do odwołania i powołania szefów służb potrzebne są opinie prezydenta, sejmowej komisji ds. służb specjalnych oraz Kolegium ds. służb specjalnych, którym kieruje premier.
Opinie te są wymagane, ich treść nie jest jednak wiążąca dla powołującego - Prezesa Rady Ministrów.

Na piątkowym posiedzeniu oba wnioski komisja zaopiniowała pozytywnie - powiedział PAP wiceprzewodniczący komisji Jarosław Krajewski (PiS).
Wniosek o odwołanie i powołanie nowego szefa służby składa do premiera minister obrony narodowej.

Gen. bryg. Andrzej Kowalski jest szefem SWW od lutego 2016, wcześniej - od połowy listopada 2015 był pełniącym obowiązki szefem SWW. Gen. bryg. Straży Granicznej Marek Łapiński jest wiceministrem obrony narodowej od stycznia 2018 r., wcześniej był komendantem głównym Straży Granicznej (2015–18).
Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, Urzędzie Ochrony Państwa, Inspekcji Celnej i w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.


Zmiany kadrowe w tych służbach trwają non stop.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15265
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Postautor: Epitet » 16 lut 2020 15:20

Wojskowy kontrwywiad będzie współpracował z AGH
17 stycznia 2020 rok

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawarły w czwartek porozumienie o współpracy, które zakłada m.in. poszerzenie oferty kształcenia na kierunku studiów AGH - Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce.

link https://www.defence24.pl/wojskowy-kontr ... owal-z-agh

Jak podkreślili przedstawiciele krakowskiej uczelni, porozumienie otwiera nowe możliwości w zakresie badań naukowych oraz wdrożeń związanych ze sferą technologii bezpieczeństwa.
Dzięki zawartej umowie uczelnia będzie mogła kształcić specjalistów studiów inżynierskich, bazując na eksperckiej wiedzy pracowników SKW.

Na mocy umowy – podkreślili jej sygnatariusze - kadra Służby Kontrwywiadu Wojskowego będzie uczestniczyć w kształceniu dydaktycznym studentów, w tym we wspólnych zajęciach czy warsztatach.
Ponadto strony zobowiązały się do realizacji projektów naukowo-badawczych z sektora cyberbezpieczeństwa.

Zdaniem prof. Jerzego Lisa, prorektora AGH ds. współpracy, współpraca z SKW, przyniesie wymierne korzyści studentom uczelni.

„Umożliwi im naukę od praktyków, którzy na co dzień zajmują się ochroną naszego państwa. Kontrwywiad Wojskowy jest również naturalnym i jednym z bardziej prestiżowych potencjalnych pracodawców dla naszych inżynierów bezpieczeństwa informatycznego”
- wskazał prorektor, cytowany w informacji prasowej.

Zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, płk Paweł Bojarski wyraził zadowolenie, że instytucja ta nawiązała współpracę z jedną z najlepszych polskich uczelni technicznych.
„Mam nadzieję, że zaowocuje ona wzajemną wymianą doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej, ale też podnoszenia kwalifikacji zawodowych i naukowych kadry obu instytucji.
Chcielibyśmy także pokazać studentom, że mogą łączyć swoją przyszłość zawodową ze służbami wojskowymi” - podkreślił.


Pokazano praktyczne działania.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15265
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Postautor: Epitet » 16 lut 2020 15:29

Irański szpieg w Bundeswehrze
21 stycznia 2020 rok

Tłumacz pracujący dla niemieckich sił zbrojnych stanął przed sądem, już jako oficjalnie oskarżony o szpiegostwo na rzecz Iranu.
Miał podjąć się procederu przekazywania ważnych informacji na rzecz obcego państwa wraz ze swoją żoną, a dzięki niemu Irańczycy mogli pozyskiwać m.in. istotne dane o niemieckich działaniach w Afganistanie.

link https://www.defence24.pl/iranski-szpieg-w-bundeswehrze

Abdul S. miał być tłumaczem pracującym na językach używanych przez Afgańczyków, na co dzień pracującym dla niemieckiej Bundeswehry, w bazie Heinrich-Hertz w mieście Daun koło Koblencji.

Jednocześnie, doradzał niemieckim wojskowym, także w zakresie kwestii kulturowych związanych z Afganistanem.
Co najważniejsze, miał mieć dostęp do części informacji przechwytywanych przez niemiecki SIGINT (wywiad sygnałowy) w Afganistanie obejmujący nasłuch struktur Talibanu, a także do istotnych danych o niemieckich działaniach w tym państwie.

Zdaniem niemieckich śledczych dopuścił się w trakcie swojej pracy na rzecz wojska zdrady i przekazywał tajne informacje obcemu państwu.

Polowanie wojskowego kontrwywiadu MAD miało rozpocząć się w Niemczech w 2017 r.

Jak podał „Der Spiegel”, wszystko zapoczątkowały informacje wywiadu innego państwa zaprzyjaźnionego, który miał przekazać informację o "krecie" pozyskującym dane o niemieckich siłach zbrojnych na rzecz Iranu.
Kontrwywiad rozpoczął wówczas typowanie możliwych agentów wśród personelu wojskowego, zaś po zawężeniu grona udało się wpaść bezpośrednio na trop Abdula S.
Ustalono przy tym, że poruszał się po różnych miastach Europy, spotykając się z irańskimi oficerami prowadzącymi.
Niemieccy śledczy mieli ostatecznie opleść szpiega szczelną siecią obserwacji, w tym na bazie techniki operacyjnej.
Miano mu również zacząć podsuwać odpowiednio spreparowane materiały, które trafiały ostatecznie do Irańczyków.

Podejrzany został zatrzymany jeszcze w styczniu 2019 r., następnie zatrzymano i postawiono zarzuty również jego żonie Asiea S.
Ona także, niemal od początku, miała również uczestniczyć w szpiegowskim procederze.
Obecnie w Niemczech rozpoczął się jego proces.
Głównemu oskarżonemu grozić może nawet 15 lat pozbawienia wolności,a żonie maksymalnie 11 lat.
Udokumentowanych miało zostać w sumie 18 spraw przekazywania tajnych danych obcemu wywiadowi.
Chodzi jednak zapewnie jedynie o sprawy, które są możliwe do udowodnienia przez sąd.Podsumowanie

Wątek irańskich szpiegów to już kolejny, w ostatnim czasie, przypadek w którym Niemcy stają się areną działań obcych służb specjalnych.
Przypomnieć należy najnowszy kazus w zakresie możliwości werbunku niemieckich lobbystów unijnych przez służby chińskie, ale rówież o całym szeregu spraw powiązanych z Rosją, w tym również możliwość prowadzenia nie tylko klasycznego wywiadu, ale również tajnych operacji jak głośne zabójstwo Zelimkhana Khangoshviliego.
Kontrwywiad cywilny w Niemczech czyli BfV zauważa, że Chiny, Rosja, ale też Turcja czy wspomniany Iran są podmiotami o największej aktywności wywiadowczej u naszych zachodnich sąsiadów.

Jacek Raubo

Tyle pokazują media.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15265
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Postautor: Epitet » 17 mar 2020 08:02

Agencje wywiadowcze a koronawirus.
Jak państwa wykorzystują pandemię do politycznych celów?

16 marca 2020 rok

Agencje wywiadowcze wykorzystują stan pandemii koronawirusa do prowadzenia operacji dezinformacyjnych wymierzonych w swoich przeciwników politycznych.
Rosja w ten sposób atakuje Ukrainę,
Chiny wykorzystują to przeciwko państwom w Azji Południowo-Wschodniej, a
Korea Północna przeciwko Korei Południowej – informuje NBC news.

link https://www.cyberdefence24.pl/agencje-w ... nych-celow

Codzienna praca agencji wywiadowczych w cyberprzestrzeni polega na uzyskiwaniu informacji o rządowych dokumentach, negocjacjach handlowych i innych ważnych kwestiach o których strony trzecie nie powinny wiedzieć.

Bardzo często wykorzystywaną metodą ataku jest phishing i wysyłanie fałszywych wiadomości mailowych, gdzie hakerzy podszywają się pod daną instytucję i próbują zmusić użytkownika do kliknięcia w danych link czy ściągnięcia złośliwego załącznika.
Idealnym tematem do takich działań okazuje się koronawirus.
Ludzie poszukują informacji na jego temat, dlatego są bardziej skłonni do klikania w linki czy otwierania załączników w mailach.

Ben Read zajmujący się analizą działalności grup cyberszpiegowskich z firmy FireEye powiedział, że temat koronawirusa wykorzystywany jest w operacjach dezinformacyjnych prowadzonych przez Rosję przeciwko Ukrainie, przez Chiny przeciwko państwom Azji Południowo-Wschodniej oraz przez Koreę Północną przeciwko Korei Południowej.

Firma zlokalizowała wiadomości e-mailowe z załącznikiem wysłane przez chińskich hakerów do celów w Wietnamie.
W jego treści można było przeczytać, że premier Wietnamu zapewnia, że jego rząd robi wszystko co w jego mocy aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.
Dołączony plik okazał się złośliwym oprogramowaniem - wykazali analitycy.
Podobna sytuacja miała miejsce w Korei Południowej, gdzie wykryto maile ze złośliwym oprogramowaniem wysyłane przez północnokoreańskich hakerów.
Załącznik zawierał informacje o tym jak południowokoreańskich rząd radzi sobie z wirusem.

To nie jedyne fałszywe maile przygotowane przez hakerów.
Podszywają się pod uznane organizacje biorące udział w walce z koronawirusem takie jak WHO, amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób czy inne instytucje medyczne.
Ofiarami phishingu nie są przypadkowe, tylko wcześniej wytypowane osoby, które mogą być szczególnie zainteresowane tematyką związaną z koronawirusem przez co rośnie prawdopodobieństwo, że w dany link wejdą lub otworzą załącznik.

Analitycy zajmujący się tą kwestią wskazują, że hakerzy podążają śladem epidemii.
Tam gdzie nie wybuchła jeszcze na dużą skalę jak np. w Stanach Zjednoczonych tego typu kampanie mają nie występować - twierdzą analitycy.

Andrzej Kozłowski


Tak wygląda inny front walki z koronawirusem COVID 19.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15265
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Postautor: Epitet » 28 cze 2020 15:04

Nowe umundurowanie dla Służby Wywiadu Wojskowego
28 czerwca 2020 rok

Służba Wywiadu Wojskowego (SWW) poinformowała o rozpoczęciu postępowania na zakup i dostawę przedmiotów zaopatrzenia mundurowego dla funkcjonariuszy tej formacji.

link https://www.defence24.pl/nowe-umundurow ... wojskowego

Cały przetarg, który jest realizowany w ramach procedury otwartej, podzielono na pięć zadań.

Pierwsze zadanie ofertowe dotyczy zakupu i dostaw munduru polowego letniego wzór 124L/MON (bluza i spodnie) w liczbie 250 kompletów.
Drugie zadanie ofertowe dotyczy zakupu i dostaw trzewików wzór 939/MON w liczbie 200 par.
Trzecie zadanie ofertowe dotyczy zakupu i dostaw trzewików zimowych wzór 933A/MON w liczbie 200 par.
Czwarte zadanie ofertowe dotyczy zakupu i dostaw ubrania ochronnego wzór 128Z/MON w liczbie 200 kompletów.
Piąte zadanie ofertowe dotyczy natomiast zakupu i dostaw zasobnika piechoty górskiej wzór 987B/MON w liczbie 110 sztuk.

Termin składania ofert upływa 3 sierpnia br. o godzinie 10:00, po czym ma nastąpić ich otwarcie i ocena, a następnie rozstrzygnięcie poszczególnych zadań w tym przetargu.
Do oceny ofert złożonych we wszystkich czterech zadaniach posłużą kryteria ujawnione w dokumentacji zamówienia.


jeden z Internautów skomentował to tak:

Zatroskany
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:55
Brawo, czyli wiemy z ilu żołnierze składa się SWW!
Niesamowite!


Być może.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Antymilicjant
Chorąży
Chorąży
Posty: 452
Rejestracja: 26 sty 2019 09:37
Podziękował: 12 razy
Otrzymał/a podziekowań: 21 razy
Lokalizacja: Éire
Status: Offline

Re: Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Postautor: Antymilicjant » 30 cze 2020 16:13

Co za bzdura? To znaczy że wszyscy funkcjonariusze SWW noszá mundury? Istny Sherlock Holmes.
1997-2000 Alan
2000-2002 Proxima
2002-2003 Protection
2003-2004 Sat-Guard
2004-2006 Solid Security
2006-2007 Domena
2007-2009 Van Guard,(Team leader)
2009-2015 Brinks Ireland ltd.(Site Supervisor)
2015-2016 Noonan (Site Supervisor)
2016- Koniec:)

Licencja POF1,2.
PSA Licence(Static,Licensed Premises,Cash-in-Transit).

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15265
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Postautor: Epitet » 11 lip 2020 10:38

NIE MATURA, LECZ CHĘĆ SZCZERA. CZYLI O KURSIE SKW
By Michał Deptrocki
21 Kwietnia, 2020

Służba Kontrwywiadu Wojskowego odpowiedzialna jest za kontrwywiadowczą ochronę Sił Zbrojnych RP.
Jak w każdej służbie, aby zostać oficerem SKW należy przejść stosowny kurs i zaliczyć egzamin.
Tyle teorii.
A praktyka?
Z tą bywa… różnie.

linkhttps://osluzbach.pl/2020/04/21/nie ... ursie-skw/

W połowie drogi, między Warszawą a Łodzią znajduje się miasto Skierniewice.
W jego centrum, niedaleko parafii garnizonowej, mieści się tajemnicze miejsce.
To tam, w budynkach po starych koszarach, znajduje się Ośrodek Szkolenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
W tych murach doszło niedawno do potężnego skandalu.

Jak każda służba specjalna, SKW musi wykuwać swoje kadry, aby jak najlepiej dostosować je do potrzeb, stawianych przez instytucję, którą – teoretycznie – ma pod nadzorem.

W ramach szkolenia zawodowego w SKW, organizowane są następujące rodzaje szkoleń zawodowych: na pierwszy stopień podoficerski, na pierwszy stopień chorążego, na pierwszy stopień oficerski, specjalistyczne, doskonalenia zawodowego i języków obcych.
Właśnie na kursie oficerskim wydarzyła się niedawno sytuacja, która zapisze się w historii polskich służb specjalnych.
Raczej nie złotymi zgłoskami.

Dwa miesiące temu zorganizowano w OS SKW egzamin, wieńczący kurs oficerski dla nowych oficerów Służby.

Egzamin – część ustną i pisemną – oblało w pierwszym podejściu… 100 procent kursantów.

Oddajmy tu głos doświadczonemu oficerowi wojskowych specsłużb.

– Ponieważ taka sytuacja nie świadczy, mówiąc oględnie, najlepiej ani o kursantach, ani o kadrze, zaczęto się skrobać w głowę co z tym fantem zrobić – mówi nasz rozmówca.
Wybrano rozwiązanie niecodzienne.


Sytuacja jest tym smutniejsza, że według Obwieszczenia szefa MON z 16 czerwca 2014 r., w sprawie szczegółowych zasad i trybu szkolenia zawodowego funkcjonariuszy SKW można wyczytać, że wśród wymogów szkolenia na pierwszy stopień oficerski znajduje się ukończenie studiów drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich i posiadanie tytułu zawodowego magistra, lub równorzędnego.

Można zatem przyjąć, że niefortunni kandydaci na stopień oficerski byli absolwentami studiów wyższych.
Mniej zabawnie zrobi się, kiedy wczytamy się dalej w dokument.

Kurs oficerski daje asumpt do wykonywania, między innymi, czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Co kryje się pod tym terminem?

M.in. kontrola operacyjna czyli stosowanie niejawnej obserwacji, podsłuchów i rejestracji.
Wykonuje się je nie tylko pod kątem uzyskiwania informacji o możliwych zagrożeniach bezpieczeństwa państwa lecz także w celu zwalczania przestępstw.
Tak wynika z opublikowanego trzy lata temu w „Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego” tekstu pt. „Realizacja zadań i uprawnień polskich służb specjalnych w aspekcie ochrony praw człowieka” autorstwa Emiliana Kaufmana.

Do czynności operacyjno-rozpoznawczych zalicza się także zakup kontrolowany, kontrolowane wręczenie lub przyjęcie korzyści majątkowej czy działania „pod przykryciem”.

Jaka tematyka jest poruszana na szkoleniu oficerskim?

Zajrzyjmy jeszcze raz do obwieszczenia.
„Zagadnienia związane z wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych i analityczno-informacyjnych, aspekty psychologiczne służby w SKW, wybrane zagadnienia problematyki prawnej, elementy efektywnego stosowania systemu ochrony informacji niejawnych i bezpieczeństwa działań SKW”.

Gorzej, że to samo obwieszczenie stanowi, iż słuchacz, który nie uzyskał zaliczenia ma prawo do jednego poprawkowego zaliczenia. Przyjmując, że ów nieszczęsny „drugi ustny” był terminem poprawkowym, to sytuacja młodych adeptów kontrwywiadowczego rzemiosła ze Skierniewic jest nie do pozazdroszczenia.

Ale jak w każdym nieszczęściu, należy szukać także pozytywów.
Należy bowiem zadać pytanie, czy osoby, które nie radzą sobie z egzaminem, mając podane na tacy pytania i odpowiedzi (!) będą właściwie wywiązywały się z kontrwywiadowczej ochrony naszej armii?

Odpowiedź na to pytanie jakkolwiek nie jest żadnym pytaniem egzaminacyjnym, pozostawimy naszym czytelnikom.

Tyle oficjalny portal Internetu o pewnym sekretnym zdarzeniu w SKW.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15265
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Służba lub praca w Wywiadzie, Kontrwywiadzie Wojskowym

Postautor: Epitet » 28 sie 2020 09:03

OKO.press
RADOSŁAW GRUCA
27 SIERPNIA 2020
Polski wywiad kompromituje się w USA. Utrudnia jak może życie swoim byłym oficerom

Agencja Wywiadu utrudnia byłym oficerom zgromadzenie dokumentów, dzięki którym mogą zostać wyłączeni spod działania ustawy represyjnej i odzyskać dawne emerytury.
Nie chce potwierdzać, że już po upadku PRL, zasłużyli się wolnej Polsce m.in. współpracując z wywiadem USA i zostali za to odznaczeni. Kompromituje się pytając wywiad USA, jak było.

link https://oko.press/polski-wywiad-kompromituje-sie-w-usa/

Agencja Wywiadu kierowana przez ppłk Piotra Krawczyka prowadzi zimną wojnę z byłymi oficerami, którzy rozpoczęli służbę przed 1989 rokiem, pracowali także po upadku PRL, a dziś są na emeryturze i walczą o wyłączenie spod działania ustawy represyjnej (pełna nazwa – „Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw”), którą PiS nazywa dezurbanizacyjną, a która drastycznie obcięła im emerytury.

Jak dowiedziało się OKO.press, Krawczyk i podlegli mu pracownicy AW przeciągali wystawienie kompletnych zaświadczeń o służbie emerytowanych oficerów.
Brakowało w nich informacji, że już po 1989 r. zasłużyli się oni np. współpracując z wywiadami nowych sojuszników III RP i byli odznaczani najwyższymi odznaczeniami USA.

Agencja Wywiadu wystąpiła do „partnerów amerykańskich” z wnioskiem o potwierdzenie, czy oficerowie w ogóle zostali odznaczeni. Takie informacje polski wywiad powinien przechowywać w teczkach osobowych swoich byłych pracowników.

„Narażamy się na śmieszność” – mówią byli oficerowie, z którymi rozmawialiśmy.

Wywiad pyta o swoich ex-szpiegów


Jak ustaliło OKO.press, Agencja Wywiadu na przełomie 2017 i 2018 roku informowała pisemnie emerytowanych oficerów, że zwróciło się do „partnerów amerykańskich” o potwierdzenie przyznania odznaczeń funkcjonariuszom polskich służb specjalnych.

Uzasadniała, że „w wyniku kwerendy w Archiwum Agencji Wywiadu nie odnaleziono dokumentów, które mogłyby stanowić podstawę do wystawienia zaświadczenia o otrzymaniu odznaczenia od władz Stanów Zjednoczonych”.

Dalej pisała wręcz, że fakt, iż dokumentów nie odnaleziono oznacza, że Agencja w ogóle nie została poinformowana o odznaczeniach – zarówno przez upoważnionych przedstawicieli USA, jak i samych polskich oficerów.

„Trudno mi w ogóle uwierzyć, że takie pytania w ogóle padły. Informacje o orderach musiały trafić do szefów agencji, bo bez ich zgody nie można przyjąć odznaczenia” – mówi OKO.press były oficer wywiadu, a dziś autor bestsellerów szpiegowskich, znany pod pseudonimem Vincent Severski.

Jest on jednym z niewielu byłych oficerów wywiadu, którzy informacje o swoim odznaczeniu upublicznili.
W Internecie zamieścił zdjęcia swojego odznaczenia Legion of Merit, przyznanego mu na mocy decyzji prezydenta Baracka Obamy w 2010 roku.

Uzasadnienia odznaczeń są pełne wyrazów uznania dla odwagi i męstwa wyróżnionych, co może być argumentem w sądowych sprawach o cofnięcie decyzji o obcięciu oficerom emerytur.
A po wyczerpaniu możliwości dochodzenia sprawiedliwości w Polsce – w postępowaniach w Strasburgu.

Medale pomogą odzyskać emerytury?

Ustawa represyjna, obowiązująca od października 2017 roku, drastycznie obcięła emerytury byłym funkcjonariuszom służb, którzy pracę zaczynali jeszcze w czasach PRL.
Z kilkutysięcznych świadczeń zostało im po ok. 1500 zł.W ustawie zapisano jednak „możliwość wyłączenia z ustawy danego oficera ze względu na krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia osób pełniących służbę.”

Rozprawa w TK daje nadzieję osobom, którym ustawa represyjna PiS zabrała emerytury.

Od początku roku 2017, kiedy ustawa weszła w życie, niektórzy byli oficerowie wywiadu zwracali się do kierownictwa AW o to, by uzyskało w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wyłączenie ich spod działania tej ustawy.
Ppłk Krawczyk generalnie odmawiał, wysyłając przynajmniej kilku oficerom niemal identyczne decyzje wskazujące, że organem decyzyjnym jest MSWiA.

Byli oficerowie zaczęli więc pisać do Agencji z prośbą o wystawienie dokumentów potwierdzających przebieg ich służby – by mogli je przedstawić w sądowych postępowaniach odwoławczych od decyzji o obcięciu emerytur.
Do sądów wpłynęło mnóstwo takich spraw.
Agencja wydaje się jednak robić wszystko, by utrudnić życie swoim byłym pracownikom.

Oficerowie nawet kilkakrotnie musieli zwracać się o poprawienie błędów w dokumentach, które nadesłano im jako „informację o przebiegu służby”. Agencja błędnie podawała np. daty pełnienia służby, nie wymieniała niektórych pełnionych przez niektóre osoby funkcji itp. Brakowało też potwierdzenia przyznania odznaczeń przez sojusznicze służby, w tym amerykańskie.

Korespondencja z AW jest jawna, jednak nie publikujemy jej, bo oficerowie obawiają się zemsty kierownictwa tej służby. Wystawiane przez nią zaświadczenia można jednak przeczytać występując do sądu o wgląd w akta Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Mają one formę tabelek, w których opisano:

przebieg służby,
nagrody i wyróżnienia,
odznaczenia,
awanse w stopniu
i opinie służbowe.

Kilku z oficerów w tabelce „odznaczenia” przeczytało „brak”, choć medale mieli w swoich schowkach.
Kiedy wysyłali do Agencji zdjęcia odznaczeń i ponawiali prośbę o uwzględnienie ich w świadectwach przebiegu służby, otrzymywali znów odpowiedzi, że fotografii nie można uznać za dowody.
W kolejnych pismach informowano, że poszły już kolejne pisma ponaglające do partnerów amerykańskich.

Emerytowani oficerowie uznają to za przejaw złośliwości, którą – ich zdaniem -kierownictwo wywiadu od początku rządów PiS przejawiało wielokrotnie.

„Nie da się tego racjonalnie wytłumaczyć i zrozumieć.
To przykład skrajnej nieodpowiedzialności i głupoty. Informacje, o jakie pyta kierownictwo Agencji, znajdują się w aktach wywiadu i można było je łatwo znaleźć” – mówi nasze źródło.

Potwierdza to inny wysoki rangą oficer.
„To prawda, że w AW nie było zbiorczej informacji o tym komu i za co przyznano odznaczenia amerykańskie, ale informacje o tym znajdują się w aktach poszczególnych oficerów” – uzupełnia nasze źródło.

„Wystawiają sobie, jak najgorsze świadectwo przed Amerykanami.
Być może oficjalnie AW otrzyma kurtuazyjną odpowiedź potwierdzającą fakt nadania orderu, ale na pewno i w tym przypadku informacje będą możliwie skąpe” – mówi jeden z byłych oficerów i przypomina, że wizerunek agencji już od dłuższego czasu jest opłakany, a to jedynie kolejne potwierdzenie chaosu.

Kamiński żąda pełnej dyskrecji

Dlaczego oficerowie nie mogą po prostu sami poinformować sądów o odznaczeniach i przedstawić uzasadnień ich nadania?

Odznaczenia dla oficerów wywiadu nie są przyznawane oficjalnie i z pompą.
W uzasadnieniach nie wskazuje się dokładnie, za co zostały nadane, związane są bowiem często z najtajniejszymi i najważniejszymi zadaniami służb.
To, czy fakt odznaczenia może być ujawniony publicznie określają klauzule tajności stosowane w wywiadzie.
Niektóre odznaczenia muszą nawet być zdeponowane w samej siedzibie służby.

W pierwszych miesiącach obowiązywania ustawy obniżającej emerytury oficerowie pisali pisma do szefa AW, żądając przekazania informacji o przebiegu ich służby.

Zaznaczali, że potraktują brak odpowiedzi jako zwolnienie ich z tajemnicy.


Ppłk Krawczyk z trudem krył oburzenie i jasno pisał, że takie stawianie sprawy jest niedopuszczalne.
Mariusz Kamiński, jako Koordynator Służb Specjalnych, przestrzegał, że nawet jeśli oficerowie nie będą ujawniać „informacji objętych rygorem informacji niejawnych” i tak mogą „wyrządzić poważne szkody”.

„Z uwagi na specyfikę form i metod pracy służb wywiadowczych, fakt upowszechniania wiedzy o specyfice służby w wywiadzie oraz o roli wywiadu w zapewnieniu bezpieczeństwa RP przez byłych funkcjonariuszy pełniący służbę w strukturach wywiadu cywilnego może spowodować poważne szkody w zachowaniu skuteczności działalności służb specjalnych, jak również zagrozić bezpieczeństwu byłych funkcjonariuszy” – pisał Kamiński w połowie 2017 roku.

Od 14 sierpnia 2019 Mariusz Kamiński jest też szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Pisma z wnioskami o zastosowanie wyłączenia spod rygoru ustawy emerytowani oficerowie muszą kierować właśnie do niego.
Wobec jego postawy wielu wątpi, że ma to jakikolwiek sens.

PiS oślepił wywiad?

Trudno uwierzyć w szczerość tej troski o bezpieczeństwo ex-funkcjonariuszy.

W 2016 roku świat służb zmroził fakt ujawnienia informacji o działalności oficerów wywiadu pracujących przed 1990 rokiem, jeszcze w czasach PRL w jawnych zbiorach IPN.
To efekt decyzji kierownictwa AW i IPN, które wspólnie zdecydowały o umieszczeniu informacji pozwalających na proste zidentyfikowanie naszych oficerów wywiadu, a nawet operacji, jakie prowadzili i co najgorsze, źródeł osobowych.

„To wydarzenie bez precedensu.
Żaden wywiad na świecie z własnej woli nigdy nie ujawnił swoich oficerów” – komentuje generał Gromosław Czempiński, były oficer wywiadu i szef UOP, znany w świecie z zakończonej operacji wywiezienia z Iraku agentów CIA, w czasie operacji Pustynna Burza w 1992 roku.
To najgłośniejszy sukces polskiego wywiadu, ujawniony przez amerykańską prasę.
Większość operacji wywiadu jest jednak objętych tajemnicą co najmniej prze kilkadziesiąt lat od ich zakończenia.

„Chodzi o to, żeby nikogo nie narażać na niebezpieczeństwo.

Jeśli wszyscy widzą, że tak traktujemy osoby, które pracowały dla naszych służb, że nie jesteśmy w stanie dochować tajemnicy jest oczywiste, że nikt nie będzie się narażał na śmierć czy więzienie podejmując współpracę.

Oznacza to, że obecne kierownictwo i politycy sprawujący władzę powodują, że nasz wywiad jest i będzie ślepy i głuchy” – mówi nam były wysoko postawiony oficer, który odszedł ze służby po przejęciu władzy przez PiS.


Tutaj jest kłopot.
Bezpieczeństwo państwa a roszczenia.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Wróć do „Państwowe Służby Mundurowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości