Doskonalono międzynarodową formę ćwiczeń dowódczo – sztabowych. Szczecin

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 14270
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 512 razy
Otrzymał/a podziekowań: 585 razy
Status: Offline

Doskonalono międzynarodową formę ćwiczeń dowódczo – sztabowych. Szczecin

Postautor: Epitet » 06 sty 2019 12:34

Współpraca transgraniczna Policji Polskiej i Niemieckiej – ćwiczenia MOST/BRUCKE

W dniach 17 - 18 października br. odbyły się praktyczne ćwiczenia organizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Prezydium Policji w Neubrandenburgu.
Ich celem było doskonalenie działań w ramach współpracy transgranicznej w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej na obszarze przygranicznym. Po obu stronach granicy udział w nich wzięło około 750 funkcjonariuszy.

link http://www.zachodniopomorska.policja.go ... RUCKE.html

To pierwsze międzynarodowe ćwiczenia w naszym regionie współorganizowane przez KWP w Szczecinie na taką skalę.

Praktyka niejednokrotnie pokazała efekty bieżącej, dobrej współpracy polskiej i niemieckiej Policji, zarówno w sferze zwalczania przestępczości jak i szeroko rozumianej profilaktyki.
Nie mniej jednak, przeprowadzanie wspólnych ćwiczeń oraz analizowanie potencjalnych zagrożeń sprawia, że realizacja wspólnych zadań może być jeszcze sprawniejsza.
Taki cel przyświecał przywołanym na wstępie ćwiczeniom, którym nadano kryptonim MOST / BRUCKE.

Tym razem doskonalono międzynarodową formę ćwiczeń dowódczo – sztabowych.
Ich głównym założeniem była współpraca w sytuacji związanej z uprowadzeniem osoby i jej transgranicznym poszukiwaniem.
Policjanci mieli do czynienia ze zgłoszeniem o przestępstwie po stronie niemieckiej i ucieczce sprawców w kierunku granicy województwa zachodniopomorskiego.

Po powiadomieniu o zdarzeniu polskiej strony zarządzono alarm dla Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie i Komendy Powiatowej Policji w Policach.

Około godz. 13:30 rozpoczęto policyjną akcję poszukiwawczą, najpierw w Niemczech a następnie w Polsce, do której wykorzystany został między innymi policyjny śmigłowiec, konie i psy służbowe oraz dron.

W okolicę miejscowości Dobieszyn, przy granicy polsko - niemieckiej, skierowane zostały drużyny oddziału prewencji, które wyizolowały fragment lasu i bezpośrednio tam prowadziły poszukiwania porwanego dziecka oraz sprawców.
W tym miejscu dołączyły do nas pododdziały niemieckiej policji.

Przeprowadzone ćwiczenia pokazały nie tylko współdziałanie Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie ze służbami odpowiedzialnymi za rozwiązanie sytuacji związanej z transgranicznym poszukiwaniem osoby.
Sprawdzono również współpracę z niemieckimi policjantami na terenie Polski.

W Niemczech obowiązują inne przepisy prawa, ćwiczono wdrożenie ich pracy na terenie Polski, sporządzenie dokumentacji, przełamanie bariery językowej itp.

Działania i zaangażowanie poszczególnych komórek organizacyjnych Policji były podsumowane w trakcie drugiego dnia ćwiczeń na konferencji, która odbyła się na terenie Niemiec.

Projekt realizowany w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego


Szczecin jest specyficznym miastem gdzie krzyżują się drogi lądowe, morskie, żeglugi powietrznej, kolejowe oraz jest bliskie sąsiedztwo granic państwowych.
Województwo zachodniopomorskie rozciąga się aż do Koszalina po granice woj. pomorskiego.
Bardzo dobry sygnał ze strony władz, które do zapewnienia bezpieczeństwa włączają sąsiednie państwa.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 4100
Rejestracja: 18 paź 2011 19:45
Podziękował: 12 razy
Otrzymał/a podziekowań: 827 razy
Status: Offline

Re: Doskonalono międzynarodową formę ćwiczeń dowódczo – sztabowych. Szczecin

Postautor: Razorblade1967 » 07 sty 2019 17:26

Epitet pisze:Bardzo dobry sygnał ze strony władz, które do zapewnienia bezpieczeństwa włączają sąsiednie państwa.

Tak Epitecie... "super"... Tylko czy wiecie na czym polegają ćwiczenia "dowódczo-sztabowe"? To są "ćwiczenia" w bezproduktywnym przekładaniu papierów z biurka na biurko. Mądrze brzmi i nic z tego nie wynika... na pewno nie zwiększenie sprawności współdziałania w praktyce.

To obecnie u nas bardzo modna forma "ćwiczeń"... bo niewiele kosztuje, ładnie brzmi, spocić się przy tym nie idzie i można fajne, kolorowe "papierki" z tego zrobić. Strasznie "budujące"...

W czasach gdy w takich pogardzanych Chinach czy Rosji prowadzi się ćwiczenia poligonowe całymi dywizjami, to u nas króluje "biała taktyka" (wojna na papiery). W zasadzie nie wiem czy należy się śmiać czy bać?
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Wróć do „Terroryzm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości