Gładkolufowa broń odprzodowa.

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 1287 razy
Otrzymał/a podziekowań: 533 razy
Status: Offline

Gładkolufowa broń odprzodowa.

Postautor: Jan M. » 07 sty 2019 21:12

Wydzielone w tematu: viewtopic.php?f=104&t=20816&p=174330#p174330

W zasadzie polecam... jak mogę podpowiedzieć to "celuj" w wyroby Pedersoli - solidność w dobrej cenie. A zabawy kupa... nie ma jak kapiszonowa 12-tka nabita kulami kaliber .44 - .457 (te od karabinów .45 czy rewolwerów .44) - wchodzi 6-8 w zależności od ładunku prochu i oczekiwanej odległości strzału. Ale z 25 m to ładunek, który "łeb urywa"... fajny efekt jak strzelisz w arbuza... tylko potem trzeba posprzątać.

Można z niej strzelić także Solą.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 10 razy
Otrzymał/a podziekowań: 779 razy
Status: Online

Re: Noworoczne postanowienia

Postautor: Razorblade1967 » 07 sty 2019 22:09

Jan M. pisze:Można z niej strzelić także Solą.

No, ale musisz nabyć odpowiednio "grubą" sól kamienną lub sobie "wyhodować" kryształy soli z osolonej wody.... czyli na "amunicję" trochę poczekasz.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Re: Noworoczne postanowienia

Postautor: Jan M. » 08 sty 2019 11:02

Razorblade1967 pisze:
Jan M. pisze:Można z niej strzelić także Solą.

No, ale musisz nabyć odpowiednio "grubą" sól kamienną lub sobie "wyhodować" kryształy soli z osolonej wody.... czyli na "amunicję" trochę poczekasz.

To video jest przekonujące.
Proszę spojrzeć panie Razorblade jak Pięknie [bravo]

https://youtu.be/tcXMLg5cjwE

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady

Re: Gładkolufowa broń odprzodowa.

Postautor: Razorblade1967 » 08 sty 2019 12:08

Przyznam, że nie robiłem nigdy testów przebijalności i penetracji dla broni gładkolufowej odprzodowej. Bawiłem się tylko w testy przebijalności dla rewolwerów - przy czym były to standardowe próby przebijania drewna robione w warunkach takich samych, jak to się robi dla broni współczesnej czyli deski sosnowa 17-18 mm umocowane od siebie w odległości równej grubości deski. Dla rewolweru .44 z lufą 7,5 cala (Colt Dragoon) to przy naważce 1,6 g (mała) kula przebijała 4 deski z 20m, a przy naważce 2 g (typowa... choć nie maksymalna) wszystkie 5 desek i wbijała się w kulochwyt. Różnice pomiędzy 7,5 cala i 9 cali (Walker) była niewielka - w przypadku 4 desek różniło się to nieco większym wbijaniem się pocisku z 5 deskę.

Natomiast na drugim biegunie był mały Colt Pocket kal. 31 z lufą 4 cale - przy naważce 1 g (więcej do komory się po prostu nie zmieści) przebijał jedną deskę oraz wbijał się do połowy grubości drugiej deski.

Jan M. pisze:To video jest przekonujące.
Proszę spojrzeć panie Razorblade jak Pięknie [bravo]

Pięknie, ale wyraźnie do Howdaha użyto bardzo małych naważek prochowych - widać to po zachowaniu się broni w momencie strzału. Ta broń jest przystosowana do dużych naważek prochowych (zarówno w kalibrze gwintowanym .58, jak i gładkim 20 ga) i wtedy efekty są duża "piękniejsze"... choć broń mocno "kopie", czasem trudno strzelać z niej wtedy jedną ręką.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Gebels
Kapitan
Kapitan
Podziękował: 301 razy
Otrzymał/a podziekowań: 107 razy

Postautor: Gebels » 08 sty 2019 12:20

SOK kiedyś miało takie solniczki na wyposażeniu.

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 08 sty 2019 13:40

Interesuje mnie strzelanie niepenetracyjne z takiej oto broni.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: Razorblade1967 » 08 sty 2019 14:06

Jan M. pisze:Interesuje mnie strzelanie niepenetracyjne z takiej oto broni.

Na takiej samej zasadzie jak do strzelby kal. 12 można użyć pocisku z rozscalonej współczesnej "breneki" (zamiast odlanej kuli ołowianej o odpowiedniej średnicy) - to i można również użyć pocisku gumowego ze współczesnej amunicji niepenetracyjnej do strzelb.

Kwestię naważki prochowej by pocisk miał odpowiednią energię trzeba dobrać doświadczalnie... chociaż przecież i współcześnie używa się amunicji tego typu o różnych ładunkach prochowych i różnej skuteczności.

Tutaj opis współczesnej amunicji m.in. niepenetracyjnej - demo.policja.pl/download/363/127799/20-amunicja-do-strzelb.pdf

Będziesz tylko potrzebował dwóch przybitek... jedną dasz pomiędzy proch i pocisk, drugą uszczelnisz pocisk w lufie. Pamiętaj, że by takiej broni dwulufowej trzeba dobrze uszczelnić pociski w lufach (muszą mocno "siedzieć"), aby przy wystrzale w pierwszej lufy, pocisk w drugiej lufie się nie "zluzował". Możesz też uszczelnić pocisk za pomocą flejtucha... też musisz dobrać to doświadczalnie.

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 09 sty 2019 16:26

Nie wiem od jak dawna uzywane są dwururki ?
Raczej broń myśliwska.

XIX wiek juz były.

Interesowała by mnie taka z z końca XVIII wiek - jesli już wówczas były.

Dlaczego ?

Bo chcialbym także posiąść repliki pistoletów Kościuszki który wręczył je wodzowi plemienia Indian z Florydy z zastrzeżeniem że ma ich użyć wobec kazdego kto zechce go zniewolić lub posiąść jego ziemię.
Nie wiem tylko jakie to były pistolety. Nazwa itd.
[drapanie]

Kościuszko to mój najdroższy Generał.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: Razorblade1967 » 10 sty 2019 09:29

Jan M. pisze:Nie wiem od jak dawna uzywane są dwururki ?
Raczej broń myśliwska.

XIX wiek juz były.

Interesowała by mnie taka z z końca XVIII wiek - jesli już wówczas były.

Odprzodowa broń dwulufowa była używana już w czasach zamka kołowego i jak najbardziej funkcjonowała w XVIII wieku, kiedy to używano broni z zamkiem skałkowym.

Oczywiście bez problemu można nabyć repliki strzelby dwulufowej, skałkowej - dalej polecam firmę Pedersoli znaną z dobrej jakości takich wyrobów. Dla przykładu: http://blog.davide-pedersoli.com/new-pr ... k-shotgun/

Tyle, że decydując się na broń z zamkiem skałkowym z automatu ograniczasz funkcjonalność takiej broni... bo skoro napisałeś o tym, że chciałbyś używać amunicji niepenetrującej to chyba zakładasz też ewentualne użycie broni do "obrony domu"? Tutaj jednak polecałbym broń z niezawodnym (o wiele bardziej niż skałkowy) zamkiem kapiszonowym.

Jan M. pisze:Bo chcialbym także posiąść repliki pistoletów Kościuszki który wręczył je wodzowi plemienia Indian z Florydy z zastrzeżeniem że ma ich użyć wobec kazdego kto zechce go zniewolić lub posiąść jego ziemię.
Nie wiem tylko jakie to były pistolety. Nazwa itd.

Musiałbym poszukać... może gdzieś opisano jakiego były producenta. Chociaż obawiam się, że będzie trudno o identyczne, bo wtedy pistolety (poza tymi na potrzeby armii) wytwarzano w niewielkich seriach, a często i w pojedynczych (w parach) egzemplarzy i kolejne wytwory tego samego rusznikarza od siebie się różniły.

Owszem są spotykane repliki takich bardzo znanych np. należących do Napoleona (widziałem replikę charakterystycznego dwulufowego pistoletu skałkowego, który był w jego posiadaniu), ale nie wiem czy znajdziesz replikę broni, którą dysponował Kościuszko... w tej materii to nie jednak specjalnie znana postać.

Jeśli masz jakiś zgrubny opis tych pistoletów lub jakąś rycinę to można poszukać czegoś podobnego... o identyczne pewnie będzie trudno. Na pewno znajdziesz repliki brytyjskich pistoletów kawaleryjskich używanych w okresie amerykańskiej wojny o niepodległość - siłą rzeczy używały ich obie strony konfliktu, podobnie jak broni długiej.

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 10 sty 2019 09:33

Te pistolety dostał bodajże od Waszyngtona już po wygranej wojnie o Niepodległość Usa z G.B.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: Razorblade1967 » 10 sty 2019 10:37

Jan M. pisze:Te pistolety dostał bodajże od Waszyngtona już po wygranej wojnie o Niepodległość Usa z G.B.

To masz problem taki, że z tego co na szybko poszukałem są dostępne repliki "pistoletów Waszyngtona" - tyle, że niestrzelające. Zresztą ludzie na pewnym poziomie jak Washington, Kościuszko i inni im podobni mieli zwykle niejedną parą pistoletów i to raczej w dużej mierze była to broń nieseryjna, ale wykonywana w małych seriach przez rusznikarzy.

Problem w tym, że firmy produkujące repliki strzelające raczej wytwarzają modele broni seryjne... takie jakie były dostarczane różnym armiom, a jeśli chodzi o coś w klimacie tamtej wojny to może wybierzesz sobie coś takiego:
- https://www.davide-pedersoli.com/tipolo ... istol.html

With a perfect grip and accuracy of firing, this pistol was the classical American pistol during the war of Independence and of the western pioneers.

Jest to odwzorowanie broni (choć tylko przykładowe, bo wtedy poza dostawami wojskowymi broń nie była robiona seryjnie) broni z tamtego okresu. Myślę, że by pasował Tobie "klimatem"...

Z czystym sumieniem mogę polecić tego sprzedawcę, to gość który sam będąc pasjonatem (swego czasu parę razy dyskutowaliśmy na specjalistycznych forach o dawnej broni) jakiś czas temu założył firmę specjalizującą się w starej broni: https://saguaro-arms.com/pol_m_Bron_Ska ... a-284.html

Bronią firmy Pedersoli handluje ta firma: https://www.kaliber.pl/140-pistolety - chyba też sprowadzają na zamówienie. W każdym razie kupiłem tam chyba wszystkie moje rewolwery kapiszonowe, a kolega kupował tam strzelby. Plus jest taki, że chyba są przedstawicielem i Uberti (rewolwery) i Pedersoli (strzelby, pistolety) - w każdym razie w razie czego sprowadzają części zamienne (sprawdzone).

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 11 sty 2019 10:59

Zamek skałkowy. Z tego co mi wiadomo dwa elementy uderzają o siebie, na skutek tego procesu powstają iskry które upadają na panewkę posypaną prochem, ogień wchodzi do prochu i następuje....Wypalenie !

Problem jest w ddżystej i zimowej pogodzie.
Podobno raz na 10/15 strzałów wypa;lenie z lufy nie występuje.

Nie jest to dla mnie problem.
Kapiszonowy bardzo dobry karabin misissipi 1841 posiadam.
A skałkową sobie zdubluje.

Ot jeden nie wypali to użyję drugiego.

Nie mam naturalnych wrogów. Z pieniędzmi się nie obnoszę.
W zagrodzie mam psy stróżujące.
Sam je trochę szkolę podług podręcznika.

Bardziej chciałbym oddać hołd Tadeuszowi. Myślę także aby mu na wsi ufundować skromne popiersie.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: Razorblade1967 » 11 sty 2019 11:52

Jan M. pisze:Zamek skałkowy. Z tego co mi wiadomo dwa elementy uderzają o siebie, na skutek tego procesu powstają iskry które upadają na panewkę posypaną prochem, ogień wchodzi do prochu i następuje....Wypalenie !

Przy czym zamek skałkowy ma pewną wadę... którą wyeliminował zamek kapiszonowy - czyli spore opóźnienie pomiędzy ściągnięciem spustu, a wystrzałem. Stąd m.in. mniejsza celność, bo przez ten czas strzelec może poruszyć bronią.

Jan M. pisze:Problem jest w ddżystej i zimowej pogodzie.
Podobno raz na 10/15 strzałów wypa;lenie z lufy nie występuje.

Owszem, ale dotyczyło to użycia takiej broni w walce... wtedy nabijano broń pospiesznie, po prostu odsypywano trochę prochu na panewkę ("na oko"), robiono to zwykle w ciasnym szyku, w warunkach bojowego stresu itd. Do tego strzelano wielokrotnie i czasem nagar zapychał otwór zapałowy...

W cywilnych zastosowaniach, gdzie broń nabija się precyzyjnie, na panewkę sypie inny proch z prochownicy to niewypały się zdarzają, ale zdecydowanie rzadziej.

No to przy okazji ciekawostka... wiesz z czego ewoluowało ten metalowe "ustrojstwo" będące elementem sznura przy mundurze galowym i w sumie sam ten sznur? Była to igła do przetykania otworu zapałowego, która była noszona na sznurku lub rzemieniu przez podoficerów liniowych.

Jan M. pisze:Nie jest to dla mnie problem.

Rozumiem... wspomniałem o tym tylko dlatego, że pisałeś o tej amunicji niepenetrującej.

Jan M. pisze:Bardziej chciałbym oddać hołd Tadeuszowi. Myślę także aby mu na wsi ufundować skromne popiersie.

Szkoda, że nikt nie produkuje replik tzw. "sztucera kozienickiego" (w sumie nic dziwnego - to broń niszowa). Broni charakterystycznej dla Powstania Kościuszkowskiego, której produkcja była podobno inicjatywą Kościuszki wynikłą z doświadczeń amerykańskich.

Pewnie można by coś takiego zamówić u jakiegoś rusznikarza z koncesją na produkcję broni, ale koszty byłby niemałe...

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 11 sty 2019 11:58

Bardzo Dziękuję za ten post.
Chętnie się czegoś jeszcze dowiem na temat tego "Sztucera Kozienickiego".

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 11 sty 2019 16:54

Na poniższej fotografii widzimy zamek skałkowy w całej swej okazałości.

https://4.bp.blogspot.com/-gwiWdBRygEs/ ... onskie.jpg

Jedno uderza o drugie i sypią się iskry, które to zapalają nasypany na panewkę proch strzelniczy.
Bardzo Ciekawe zjawisko.

Wróć do „Broń Palna”