Kamuflaż munduru polowego wz. 123UP/MON, letniego wz. 123UL/MON, tropikalnego wz. 123UT/M i specjalnego wz. 123SP/MON

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 13966
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 506 razy
Otrzymał/a podziekowań: 581 razy
Status: Offline

Kamuflaż munduru polowego wz. 123UP/MON, letniego wz. 123UL/MON, tropikalnego wz. 123UT/M i specjalnego wz. 123SP/MON

Postautor: Epitet » 23 lis 2016 09:19

TESTY NOWYCH MUNDURÓW
Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe,
20 listopada 2016
Do końca roku do wybranych żołnierzy Wojska Polskiego trafi ponad 200 kompletów mundurów polowych w nowym kamuflażu, który ma zastąpić wz. 93 Pantera.

link http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=20907

Od czasu wprowadzenia do użytku nowego wzoru maskującego maskowania minęło blisko ćwierć wieku.

Używany powszechnie od 1993 kamuflaż Pantera, choć na tle wcześniej używanych w Wojsku Polskim wydawał się nowoczesny, to jednak dzisiaj wydaje się archaiczny.
Jego właściwości maskujące są ograniczone przez nadmiar barwy czarnej (w układzie czarnym, brązowym, jasnobrązowym i ciemnozielonym), a także niewielki raport, czyli powtarzalność układu plam.

Od kilku lat trwały prace nad stworzeniem nowego kamuflażu.


Pierwotnie zakładano, że trafi on do Wojska Polskiego wraz z nowym mundurem, znacznie bardziej funkcjonalnym i wykonanym z lepszego materiału, niż wz. 127A/MON.
Prace nad nim rozpoczęły się w 2006 i wynikały z doświadczeń zebranych z działań w Iraku i Afganistanie, w których wcześniejszy wzór zbierał negatywne opinie wśród użytkowników.
Prototypy testowano od 2008, a ostatecznie umundurowanie oznaczone jako wz. 2010 trafiło do użytku 30 kwietnia 2012.

Występuje w czterech odmianach munduru polowego:
zwykłego wz. 123UP/MON,
letniego wz. 123UL/MON,
tropikalnego wz. 123UT/MON i
specjalnego wz. 123SP/MON.

Prace nad poprawionym umundurowaniem w nowym kamuflażu rozpoczęto w ramach programu zaawansowanego indywidualnego systemu walki Tytan.


Za jego opracowanie odpowiedzialne jest konsorcjum z Przedsiębiorstwem Sprzętu Ochronnego Maskpol jako liderem, w którego skład wchodzi także Andropol, Białostocka Wykańczalnia Tkanin, Instytut Optoelektroniki WAT, Instytut Włókiennictwa i Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej.

W ramach prac stworzono dwa wzory maskujące, optymalizowane do polskich warunków.
W obu przypadkach są to kamuflaże leśne.
Pierwszy zaprojektowano do wykorzystania podczas wiosny i lata i charakteryzuje się przewagą zieleni.
Drugi, dzięki zawartości brązu, jest odpowiedni jesienią i podczas bezśnieżnej zimy.
Ostatecznie do prób wybrano ten pierwszy wzór maskujący, choć zapoznawano się także z innymi kamuflażami (m.in. ciekawym wzorem MAPA).

Po konferencji, w której wzięli udział przyszli użytkownicy zmieniono prototypowe mundury, uwzględniając uwagi żołnierzy. Obejmowało to m.in. zastąpienie rzepów i zwykłych guzików przez guziki kanadyjskie mocowane na tasiemce, jak też wprowadzenie w odmianie jesienno-zimowej wykończenia wewnętrznego stójki z materiału polarowego.

Do testów ma trafić ponad 200 kompletów umundurowania, w skład którego wchodzi jeden mundur zwykły (wykonany z grubszych materiałów) i jeden letni. Ich krój w niewielkim stopniu różni się od obecnie używanych wz. 123xx/MON.
Mundur letni wykonany jest z cieńszych materiałów, w porównaniu ze zwykłym inaczej rozwiązano też kwestie dopasowania ściągaczy.
Ostateczne wersje próbnych wzorów zademonstrowano w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas Międzynarodowej konferencji naukowej Obrona terytorialna i jej rola we współczesnych systemach bezpieczeństwa.

Warto też dodać, że wykonawca nowych mundurów PSO Maskpol, w międzyczasie otrzymał warte 45 mln zł zamówienie na dostarczenie dla nowo tworzonego rodzaju sił zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, obejmujące dostawy 13.282 zmodyfikowanych hełmów wz. 2005 i 3.417 kamizelek ochronnych UKO-M.


Firmy krawieckie zacierają ręce...

Do wybranych żołnierzy Wojska Polskiego trafi do końca roku łącznie 400 poprawionych mundurów (po 200 zwykłych i letnich) w kamuflażu, opracowanym przez konsorcjum, którego liderem jest PSO Maskpol.
Nowe maskowanie jest znacznie bardziej skuteczne w środowisku leśnym, niż dotychczas używany kamuflaż wz. 93 Pantera

Mundury są tańsze jak helikoptery...
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Wróć do „Odzież i Obuwie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości