Reklama

W Polsce ochrona próbuje być Commando

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 8 razy
Otrzymał/a podziekowań: 703 razy
Status: Offline

Re: W Polsce ochrona próbuje być Commando

Postautor: Razorblade1967 » 15 sie 2018 08:46

tomaspienkowski pisze:
Razorblade1967 pisze:A kto tutaj proponował garnitur? Choć i owsem, też jest to ubiór występujący zarówno w policjach, jak i w ochronie... w tym drugim przypadku jest to jednak typowe odzienie przy ochronie VIP.

Występuje to jednak w sytuacjach, w których policjant, czy ochroniarz (ten ubrany w taki sposób) z założenia nie będzie się szarpał z obywatelami, a co najwyżej zasłoni VIPa (ochroniarz) lub wykonuje czynności operacyjne. To jednak nie jest mundur.

A ja napisałem, że to jest mundur? Chyba wyraźnie napisałem "ubiór"?

tomaspienkowski pisze:Mowa jest o kroju umundurowania. Ja podtrzymuję, że powinien on być wygodny i praktyczny, niekoniecznie zaś elegancki. Oczywiście nie musi przypominać munduru wojskowego, ale jeśli przypomina, to nie widzę w tym problemu.

A kto powiedział, że umundurowanie lub ubiór (zależnie czy mamy na myśli funkcjonariusza policji, pracownika WSO czy pracownika AO) nie może być jednocześnie praktyczne i wygodne oraz zapewniać odpowiednią estetykę i pożądany wygląd zewnętrzny pracownika ochrony?

Odpowiesz dlaczego w "cywilizowanym świecie" projektuje się umundurowanie policyjne oraz uniformy ochroniarzy, które łączą pożądaną estetykę z funkcjonalnością? Natomiast "umundurowanie bojowe" jest raczej zarezerwowane dla formacji wyspecjalizowanych i do konkretnych działań...

tomaspienkowski pisze:Czy więc w tych formacjach ubiór ten wygląda przyzwoicie, czy też może wykonują one interwencje w inny sposób, aniżeli pozostali?

Są przeznaczone do wykonywania interwencji specyficznych i o innym charakterze.

tomaspienkowski pisze:Tu również nie doszlibyśmy do porozumienia odnośnie "odpowiedniego" ubioru, czy też "poważnego" wyglądu. Myślę jednak, że nie należy do tej sprawy mieszać ceny, stopnia zużycia, czy jakości umundurowania, jak również wyglądu, czy umiejętności osób je noszących. Zapewniam jednak, że interwencje na dworcach nie ograniczają się do zwracania uwagi. I w sumie znacznie bardziej tam się przyda wygodny i praktyczny mundur

Obawiam się w takiej postaci jak to obserwuję na tymże dworcu (ale też na paru innych) to ci ludzie w ogóle nie byli by zdolni do "poważniejszej interwencji"... bo ich ubiór i ilość powieszonych na na nich (a pewnie w większości do niczego nie potrzebnych) gratów powoduje, że ledwo "powłóczą nogami". Ilość rynsztunku nie wpływa na sprawność w działaniu, a raczej wpływa - tylko, że negatywnie. Gość wykonujący zadania w hali dworca i przejściach podziemnych nie musi być ubrany w ciężki strój i takież obuwie oraz objuczony kamizelką taktyczną zawierającą w sumie "diabli wiedzą co" (ale kieszenie w nich mają powypychane) - do takich zadań w zupełności wystarczy lekki strój (który przy okazji przyzwoicie i estetycznie wygląda) oraz potrzebne minimum wyposażenia i ŚPB. Nie dość, że wystarczy to jeszcze spowoduje większą sprawność w działaniu bo niepotrzebne obciążenie tylko to działanie utrudnia.

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 1170 razy
Otrzymał/a podziekowań: 498 razy

Postautor: Jan M. » 15 sie 2018 15:20

Garnitur był tutaj co najmniej kilkukrotnie wymieniony.

Tylko i wyłącznie przez ciebie.

A nawet jeśli nie sam garnitur, to marynarka.

Różnica.

Ogólnie ubiór niewygodny, krępujący ruchy i łatwy np do zahaczenia się o coś. Toteż i do tego się odnoszę.

heh....Ten tani i niedopasowany do sylwetki zapewne tak.

Awatar użytkownika

tomaspienkowski
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 91 razy
Otrzymał/a podziekowań: 257 razy

Postautor: tomaspienkowski » 15 sie 2018 16:47

Jan M. pisze:Na zachodzie np tak nie jest, tam garnitur w klubie, koszulka i spodnie w kancik przy sklepach, na masówkach strój w jasnych kolorach.

Czy to jest mój post? [drapanie]
http://www.ochrona.wachter.pl

http://www.akademiabezpieczenstwa.net

Awatar użytkownika

tomaspienkowski
Generał Brygady
Generał Brygady
Podziękował: 91 razy
Otrzymał/a podziekowań: 257 razy

Postautor: tomaspienkowski » 15 sie 2018 16:56

Razorblade1967 pisze:
Odpowiesz dlaczego w "cywilizowanym świecie" projektuje się umundurowanie policyjne oraz uniformy ochroniarzy, które łączą pożądaną estetykę z funkcjonalnością?

Odpowiem. Dlatego, że tak powinno być. Tu jednak padały propozycje umundurowania skupiającego się na estetyce (nie wiem przez kogo pożądanej) zupełnie oderwane od funkcjonalności. Dlatego się do nich odnoszę. Co natomiast dotyczy interwencji na JW, to doskonale zdając sobie sprawę z zagrożeń tam występujących i przewidywalnych metod interwencji, podtrzymuję, że na dworcach bardziej potrzebny jest wygodny i praktyczny mundur, aniżeli na JW.
http://www.ochrona.wachter.pl

http://www.akademiabezpieczenstwa.net

Awatar użytkownika

Cyborg
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 735 razy
Otrzymał/a podziekowań: 296 razy

Postautor: Cyborg » 15 sie 2018 17:25

tomaspienkowski pisze:podtrzymuję, że na dworcach bardziej potrzebny jest wygodny i praktyczny mundur, aniżeli na JW.

A ja uważam i podtrzymuje, że każdemu – niezależnie od specyfiki wykonywanych obowiązków – należy się wygodny i praktyczny mundur. Mamy w końcu 21 wiek i demokrację.

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 1170 razy
Otrzymał/a podziekowań: 498 razy

Postautor: Jan M. » 15 sie 2018 19:22

tomaspienkowski pisze:
Jan M. pisze:Na zachodzie np tak nie jest, tam garnitur w klubie, koszulka i spodnie w kancik przy sklepach, na masówkach strój w jasnych kolorach.

Czy to jest mój post? [drapanie]

Słusznie.

Miałem na myśli marynarkę.
Zaczynasz łapać za słówka.

Odpowiem. Dlatego, że tak powinno być. Tu jednak padały propozycje umundurowania skupiającego się na estetyce (nie wiem przez kogo pożądanej) zupełnie oderwane od funkcjonalności. Dlatego się do nich odnoszę. Co natomiast dotyczy interwencji na JW, to doskonale zdając sobie sprawę z zagrożeń tam występujących i przewidywalnych metod interwencji, podtrzymuję, że na dworcach bardziej potrzebny jest wygodny i praktyczny mundur, aniżeli na JW.

Padały tutaj propozycje różnej kolorystyki.
To że nie jest to bdu na czarno, w stylu komando z filmu klasy B. To nie znaczy że nie jest już to praktyczne i że jest niewygodne.

Razorblade1967 już ci tutaj wykazał gdzie i jakie uniformy są używane. Pluto wkleił zdjęcie.
Myślałem że masz bardziej otwarty umysł.

Awatar użytkownika

Trener
Kapral
Kapral
Podziękował: 3 razy
Otrzymał/a podziekowań: 11 razy

Postautor: Trener » 18 sie 2018 11:36

Ubiór roboczy i wyposażenie jakie wydaje przełożony powinno być tylko i wyłącznie dozwolone w pracy. Pozwala się pracownikom na dużą kreatywność i wychodzą cyrki.
Wiesz wszystko ? To co robisz w ochronie?

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: Razorblade1967 » 18 sie 2018 13:06

Trener pisze:Ubiór roboczy i wyposażenie jakie wydaje przełożony powinno być tylko i wyłącznie dozwolone w pracy. Pozwala się pracownikom na dużą kreatywność i wychodzą cyrki.

Wszystko zależy od sytuacji... Ja tam pozwalałem na "kreatywność" w tej materii, która wynikała z koniecznieści w OWC.

Przed 2012 (zmiana regulaminu i co za tym idzie tabeli należności) nie było tam ocieplacza (od 2012 jest dres-ocieplacz taki jak kiedyś miało wojsko) no to jak najbardziej zezwalałem na cywilne swetry pod bluzą lub kurtką - godząc się jednak tylko na takie, których kolor był zgodny z jedną z plam kamuflażowych munduru OWC czyli czarny, stalowy lub szary.

Obecnie buty wysokie są na 3 lata (wojsko ma takie na rok... a przed 2012 OWC miało na 2 lata), a więc jak najbardziej godziłem się na używanie butów cywilnych, fasonem i kolorem zgodnym z tymi "przydziałowymi". Bo po prostu niektórym nie wytrzymywały przewidzianego okresu eksploatacji...

No cóż... Jest w tej materii sporo nieprawidłowości, których od lat pomimo starań i pism nie można "wyprostować"... po prostu "nie dociera". Niektóre rzeczy mają okres używania zbyt długi, a inne niepotrzebnie taki krótki, inne są niewłaściwe choć armia ma takie w obrocie jakie byłyby wskazane. Jeden z powodów mojej rezygnacji zresztą - znudziła mi się "walka" z "niezrozumieniem potrzeb"... np. walka o kurtkę nieprzemakalną, która co zabawniej występuje w czarnym (pasującym do barw OWC) kolorze w WP. Ile można pisać, rozmawiać, argumentować?

Awatar użytkownika

Cyborg
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 735 razy
Otrzymał/a podziekowań: 296 razy

Postautor: Cyborg » 18 sie 2018 13:33

Padały tutaj propozycje różnej kolorystyki.
To że nie jest to bdu na czarno, w stylu komando z filmu klasy B. To nie znaczy że nie jest już to praktyczne i że jest niewygodne.

Jeżeli chodzi o kolor umundurowania w kolorze czarnym, to osobiście uważam że jest on nader niepraktyczny. Szczególnie latem, gdy czarny kolor przyciąga i kumuluje promieniowanie słoneczne, pełnienie obowiązków ochrony w takiej odzieży jest bardzo uciążliwe.

Nie wspominając już o jakości materiałów z których jest on wykonany - co skutkuje późniejszym zmienianiem się go – pod wpływem słońca – w kolor brązowy albo bladoczerwony.

Awatar użytkownika

Trener
Kapral
Kapral

Postautor: Trener » 18 sie 2018 13:46

Razorblade1967 pisze:
Trener pisze:Ubiór roboczy i wyposażenie jakie wydaje przełożony powinno być tylko i wyłącznie dozwolone w pracy. Pozwala się pracownikom na dużą kreatywność i wychodzą cyrki.

Wszystko zależy od sytuacji... Ja tam pozwalałem na "kreatywność" w tej materii, która wynikała z koniecznieści w OWC.

Przed 2012 (zmiana regulaminu i co za tym idzie tabeli należności) nie było tam ocieplacza (od 2012 jest dres-ocieplacz taki jak kiedyś miało wojsko) no to jak najbardziej zezwalałem na cywilne swetry pod bluzą lub kurtką - godząc się jednak tylko na takie, których kolor był zgodny z jedną z plam kamuflażowych munduru OWC czyli czarny, stalowy lub szary.

Obecnie buty wysokie są na 3 lata (wojsko ma takie na rok... a przed 2012 OWC miało na 2 lata), a więc jak najbardziej godziłem się na używanie butów cywilnych, fasonem i kolorem zgodnym z tymi "przydziałowymi". Bo po prostu niektórym nie wytrzymywały przewidzianego okresu eksploatacji...

No cóż... Jest w tej materii sporo nieprawidłowości, których od lat pomimo starań i pism nie można "wyprostować"... po prostu "nie dociera". Niektóre rzeczy mają okres używania zbyt długi, a inne niepotrzebnie taki krótki, inne są niewłaściwe choć armia ma takie w obrocie jakie byłyby wskazane. Jeden z powodów mojej rezygnacji zresztą - znudziła mi się "walka" z "niezrozumieniem potrzeb"... np. walka o kurtkę nieprzemakalną, która co zabawniej występuje w czarnym (pasującym do barw OWC) kolorze w WP. Ile można pisać, rozmawiać, argumentować?

Poruszasz zupełnie inną kwestie tj. niedostosowanie ubioru oraz okresu użytkowania/używalności do potrzeb.
Moim zdaniem twoje działania (dopuszczanie innego ubioru i butów) czyli próba rozwiązania w ten sposób problemu przynosi odwrotne skutki. Ludzie na stanowiskach kierowniczych próbują radzić sobie z takimi sytuacjami bo inaczej "ktoś inny sobie z tym poradzi" w tym specyficznym środowisko.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: Razorblade1967 » 18 sie 2018 19:53

Trener pisze:Moim zdaniem twoje działania (dopuszczanie innego ubioru i butów) czyli próba rozwiązania w ten sposób problemu przynosi odwrotne skutki. Ludzie na stanowiskach kierowniczych próbują radzić sobie z takimi sytuacjami bo inaczej "ktoś inny sobie z tym poradzi" w tym specyficznym środowisko.

Problem w tym, że ludzie na tych kierowniczych stanowiskach w Warszawie (bo tam to się rozstrzyga) są albo oderwani od rzeczywistości, albo mają to gdzieś... albo jedno i drugie.

I co masz zrobić jak nie skutkują działania przewidziane przez "system"? Nie skutkuje składanie wniosków o zmiany w "tabeli należności" itd. Nie skutkują pisma, rozmowy itd. Strajkować nie można bo pracownikom MON nie wolno.

Nie zezwolić pracownikom na ubranie ciepłego swetra pod kurtkę w zimie? Niech marznie w cholerę... grunt to regulamin w pracy? Nie pozwolić na założenie prywatnych butów... niech łazi w dziurawych, bo co mnie obchodzą jego nogi i komfort na posterunku?

Oczywiście można przyjąć zasadę - niech chodzą przemarznięci i obdarci... może ktoś coś zmieni... jak to zauważy oczywiście. Akurat noszenie powszechnie cywilnych swetrów i ocieplaczy zostało zauważone... w 2012 wprowadzono ocieplacze. Może analogicznie zmienią coś te cywilne buty... bo są bardziej zauważalne niż zniszczone służbowe. Na kontrolach to się widzi... padają zarzuty o nieregulaminowe buty i odpowiedź na nie w postaci... służbowe się razleciały (bo jakiś nieuk zza biurka dał je na zbyt długi okres) to musi w czymś chodzić. I to odnotowują... podobnie jak wcześniej brak ocieplaczy - gdzieś to trafia i efekty są, tylko że dopiero po dłuższym czasie.

Awatar użytkownika

Trener
Kapral
Kapral

Postautor: Trener » 18 sie 2018 20:13

Razorblade1967 pisze:
Trener pisze:Moim zdaniem twoje działania (dopuszczanie innego ubioru i butów) czyli próba rozwiązania w ten sposób problemu przynosi odwrotne skutki. Ludzie na stanowiskach kierowniczych próbują radzić sobie z takimi sytuacjami bo inaczej "ktoś inny sobie z tym poradzi" w tym specyficznym środowisko.

Problem w tym, że ludzie na tych kierowniczych stanowiskach w Warszawie (bo tam to się rozstrzyga) są albo oderwani od rzeczywistości, albo mają to gdzieś... albo jedno i drugie.

I co masz zrobić jak nie skutkują działania przewidziane przez "system"? Nie skutkuje składanie wniosków o zmiany w "tabeli należności" itd. Nie skutkują pisma, rozmowy itd. Strajkować nie można bo pracownikom MON nie wolno.

Nie zezwolić pracownikom na ubranie ciepłego swetra pod kurtkę w zimie? Niech marznie w cholerę... grunt to regulamin w pracy? Nie pozwolić na założenie prywatnych butów... niech łazi w dziurawych, bo co mnie obchodzą jego nogi i komfort na posterunku?

Oczywiście można przyjąć zasadę - niech chodzą przemarznięci i obdarci... może ktoś coś zmieni... jak to zauważy oczywiście. Akurat noszenie powszechnie cywilnych swetrów i ocieplaczy zostało zauważone... w 2012 wprowadzono ocieplacze. Może analogicznie zmienią coś te cywilne buty... bo są bardziej zauważalne niż zniszczone służbowe. Na kontrolach to się widzi... padają zarzuty o nieregulaminowe buty i odpowiedź na nie w postaci... służbowe się razleciały (bo jakiś nieuk zza biurka dał je na zbyt długi okres) to musi w czymś chodzić. I to odnotowują... podobnie jak wcześniej brak ocieplaczy - gdzieś to trafia i efekty są, tylko że dopiero po dłuższym czasie.

Nie sprowadzaj tego do absurdu bo stajesz się jak Ci zza biurka o których piszesz. Do pewnego czasu myślałem, że absurdy w ochronie są spowodowane niepoważnym podejściem do tematu ( założyłem, błędnie, że Ci ludzie ( osoby kierujące) dobrze znają się na swojej robocie) ale w większości przypadków okazywało się , że nie wiedzą o co chodzi.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Brygady
Generał Brygady

Postautor: Razorblade1967 » 19 sie 2018 08:58

Trener pisze:Nie sprowadzaj tego do absurdu bo stajesz się jak Ci zza biurka o których piszesz.

Nie sprowadzam... pokazałem tylko problem z jednym elementem umundurowania (a raczej jego brakiem) przed 2012 i jednym typem obuwia, na które obecnie (po 2012) zastosowano nadmiernie długi okres jego eksploatacji. Problem, który w żaden sposób nie potrafi być rozwiązany od paru lat, pomimo wykonywania wszystkiego co jest możliwe przez osoby na stanowiskach kierowniczych ochrony na szczeblu JW.

A co do stawania się takim jak "oni" to w zasadzie trafiłeś w sedno... jeden z powodów mojej rezygnacji i odejścia z JW, "kierownikowania" i ochrony w ogóle jest m.in. właśnie to o czym piszesz. Czego zresztą nie omieszkałem wyrazić gdy usiłowano mnie przekonać do wycofania wypowiedzenia... gdybym pozostał to musiałbym się stać właśnie tacy jak "oni", zacząć przedkładać bezsensowne "papierki" nad kwestie ważne w ochronie czy stać się obojętnym na realne potrzeby podległych pracowników itd. Dlatego z ochroną kończę definitywnie...

Wróć do „Odzież i Obuwie”