Reklama

W centrum miasta grasowała szajka złodziei. Kradli do czasu skutecznego ujęcia przez ochronę i Straż Miejską. Grudziądz

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 490 razy
Otrzymał/a podziekowań: 543 razy
Status: Offline

W centrum miasta grasowała szajka złodziei. Kradli do czasu skutecznego ujęcia przez ochronę i Straż Miejską. Grudziądz

Postautor: Epitet » 13 lip 2018 14:14

W centrum Grudziądza grasuje szajka złodziei. Kradną co popadnie

(JK)
20 marca 2018

Pracownicy aptek, sklepów spożywczych i monopolowych z ulicy Wybickiego od niemal roku zmagają się z notorycznymi kradzieżami.
Policja kieruje wnioski do sądu, ale to nie pomaga.

link http://www.pomorska.pl/wiadomosci/grudz ... ,13023423/

Schemat działania rabusiów jest prosty.
- Przychodzą najczęściej po zmroku.
Wchodzą do lokalu i biorą z półek to, co leży w zasięgu ręki.
Ostatnio jedna z kobiet krzyknęła nawet:
„Tego nie bierz, bo to się nie sprzeda” - relacjonuje jedna z farmaceutek.

- Znamy dobrze te osoby.
Wystosowaliśmy dla nich nieformalny zakaz wstępu do naszego sklepu.
Kiedy tylko chcą wejść do środka, od razu dzwonimy po policję - wyjaśnia ekspedientka jednego ze sklepów, stojących przy ulicy Wybickiego w Grudziądzu.

Odmawiają przyjęcia mandatu

A co na to policja?

- Wiemy, że na tym terenie kręci się pięcioosobowa grupa ludzi.
Każda z tych osób ma na koncie po kilka kradzieży w lokalach przy ulicy Wybickiego i Legionów.
Cała piątka jest nam dobrze znana - mówi Maciej Szarzyński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Kradzieże, których dokonuje wspomniana grupa, kwalifikowane są jako wykroczenia.
- Kiedy osoby te zostają ujęte, odmawiają przyjęcia mandatu.

Prowadzone są więc postępowania w sprawach o wykroczenia z art.119 KW (wykroczenia przeciwko mieniu - przyp. red) - wyjaśnia Szarzyński.
- Każda z piątki wspomnianych osób ma zanotowanych na swoim koncie dwie-trzy kradzieże - dodaje.
Działają coraz głośniej i coraz śmielej

Pracownicy sklepów i aptek nie ukrywają strachu i bezsilności.
- Działania tych ludzi są coraz bardziej bezczelne.
Nie jest to „standardowa” kradzież.
Tym, dokonywanym w naszym sklepie towarzyszą wykrzykiwane wulgaryzmy.
Czasem odnoszę wrażenie, że ludzie ci chcą, aby każdy zobaczył, że kradną.
Śmieją się nam w twarz, biorąc z półek co popadnie - mówi jedna z ekspedientek sklepu spożywczego.

- Na ostatnią godzinę funkcjonowania naszej apteki, zamykamy drzwi i obsługujemy klientów przez okienko - dodaje jedna z aptekarek. Dlaczego?
- Boimy się - odpowiada kobieta.

Policja:
Patroli jest sporo.
Więcej nie będzie
Czy zatem policja, by udaremnić rabusiom ich zamiary, planuje w najbliższym czasie objąć częstszymi patrolami ulice Wybickiego i Legionów?

Szarzyński odpowiada:
- To jest ścisłe centrum miasta, więc siłą rzeczy są tam kierowane główne siły.
Nie tylko ze względu na te zdarzenia.
Ulice Legionów i Wybickiego są pod stałym nadzorem policjantów.
Zagrożenie to nie wymaga natomiast skierowania dodatkowych patroli - mówi rzecznik grudziądzkiej policji.
Sklepy w których dochodzi do kradzieży wyposażone są na ogół w system monitoringu, a nagrania przekazywane są policjantom przy zgłaszaniu zdarzeń.
- Identyfikacja osób, które dokonują tych kradzieży jest dość prosta.
Możemy polecić jednakże pracownikom sklepów, żeby uważniej nadzorowali mienie i zwracali szczególną uwagę na te osoby.

Podobnie było niegdyś w galerii „Alfa”.
Pracownicy znali dobrze wizerunki osób, które dokonują kradzieży.
Po wejściu takiej osoby do sklepu, ochroniarz nie spuszczał jej z oka.
W niektórych przypadkach osoby te były też wypraszane ze sklepu - wspomina Szarzyński.

Bezsilność - czy brak umiejętności poradzenia sobie z tym problemem?

Dziennikarz przygląda się tym kryminalnym zdarzeniom.

Miesiąc później.

Szajka z centrum Grudziądza. Policja zatrzymała kobietę
(JK)
10 kwietnia 2018

Wczoraj (9 kwietnia) policja zatrzymała 41-letnią kobietę, która miała dopuścić się kradzieży w jednym ze sklepów w centrum Grudziądza i użyć przemocy wobec interweniującego ochroniarza.
Wszystko wskazuje na to, że zatrzymana to jedna z osób, które od dłuższego czasu dokonują spektakularnych kradzieży w sklepach przy ulicy Wybickiego i Legionów.

link http://www.pomorska.pl/wiadomosci/grudz ... ,13082368/

- Wszystko działo się wczoraj.
Była godzina 17.30.
Praktycznie kończyłem już pracę.
Brałem do reki teczkę i powoli chciałem wychodzić do domu.
Nagle usłyszałem alarm wzywający ochronę.
Natychmiast pobiegłem interweniować - relacjonuje pan Wiesław, ochroniarz jednego ze sklepów przy ulicy Wybickiego.
- Zobaczyłem kobietę, która krzycząc, wybiegła ze sklepu.
Pobiegłem za nią.
Udało mi się ją dogonić.

Zatrzymałem (prawidłowo ująłem - uwaga własna) ją i chciałem zadzwonić na policję.
Próbowała mi się wyrwać, ale jej się nie udało.
W tym czasie podbiegły dwie osoby.
Mężczyzna i kobieta.
Zaczęli mnie szarpać i próbowali obezwładnić.
W tym czasie kobieta, którą próbowałem zatrzymać wyrwała się, po czym uderzyła mnie w twarz i szybkim ruchem zrzuciła okulary z mojej twarzy, niszcząc je przy okazji.
Ponadto zostałem jeszcze kopnięty w krocze - relacjonuje pan Wiesław, ochroniarz jednego ze sklepów z ulicy Wybickiego w Grudziądzu.

Trzem osobom udało się uciec.
Pobiegli w stronę rynku.
Pan Wiesław nie dał jednak za wygraną i nie zaprzestał interweniować.
- Zauważyłem nadjeżdżający patrol Straży Miejskiej.
Wybiegłem na ulicę i go zatrzymałem.
Wskazałem strażnikom kierunek ucieczki trzech osób.
Okazało się, że cała trójka zatrzymała się przy jednym ze sklepów - wspomina ochroniarz.

Strażnicy włączyli sygnały świetlno-dźwiękowe i pojechali zatrzymać sprawczynię zdarzenia.
- Chwilę później wrócili z zatrzymaną pod sklep, w którym pracuję.
Po krótkim czasie przyjechała policja.
Pozostałe dwie osoby, biorące udział w zajściu stały niedaleko i obserwowały co się dzieje.
Policjanci wylegitymowali i przeszukali te osoby, a panią, która zaczęła całe zdarzenie zatrzymali i zawieźli na komendę - mówi pan Wiesław, który wyjaśnia, że kobieta próbowała ukraść trzy perfumy o łącznej wartości niespełna 70 złotych.

Kobieta może jednak odpowiedzieć za rozbój.

Ostateczną decyzję podejmie prokurator.
O szajce grasującej w centrum Grudziądza pisaliśmy niedawno na łamach "Pomorskiej".
Więcej przeczytać można tutaj:
W centrum Grudziądza grasuje szajka złodziei. Kradną co popadnie

Grudziądzka policja potwierdza zatrzymanie kobiety.
- Dokonaliśmy zatrzymania 41-latki, która miała dopuścić się kradzieży w jednym ze sklepów przy ulicy Wybickiego, oraz użyć przemocy wobec interweniującego pracownika ochrony.
Obecnie gromadzimy materiał dowodowy i przesłuchujemy świadków.
Będziemy posiłkować się też nagraniami z monitoringu.
Najprawdopodobniej jutro kobieta zostanie doprowadzona do prokuratury, gdzie zostaną przedstawione jej zarzuty - mówi Jacek Jeleniewski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Portal Straży Miejskiej w Grudziądzu:

Strażnicy pomogli w zatrzymaniu kobiety, która miała dopuścić się kradzieży
Data dodania 12.04.2018

Patrol Straży Miejskiej ujął kobietę, która miała dopuścić się kradzieży w jednym ze sklepów przy ulicy Wybickiego.
Podejrzana została przekazana policji.

link http://strazmiejska.grudziadz.pl/conten ... ent/55/795

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 9 kwietnia br. w obrębie Starego Miasta.

Około godziny 17:30 patrol Straży Miejskiej został powiadomiony przez pracownika ochrony jednego ze sklepów o tym, że kobieta, która miała dopuścić się kradzieży, uciekła.

Strażnicy udali się we wskazanym kierunku i po chwili ujęli kobietę.
Sprawa została przekazana grudziądzkiej policji.

Brawo Strażnicy Straży Miejskiej w Grudziądzu.
Byli we właściwym miejscu i o właściwym czasie.

Kornelia W. z Grudziądza odpowie za kradzież rozbójniczą

(JK)
11 kwietnia 2018

Zarzut kradzieży rozbójniczej usłyszała dziś w prokuraturze Kornelia W., która została zatrzymana w poniedziałek przy jednym ze sklepów na ulicy Wybickiego. Podejrzana została wypuszczona na wolność.

link http://www.pomorska.pl/wiadomosci/grudz ... ,13086072/

- Kornelię W. przesłuchano w charakterze podejrzanej.
Przedstawiono jej zarzut popełnienia kradzieży rozbójniczej - wyjaśnia Magdalena Chodyna, zastępca prokuratora rejonowego w Grudziądzu.
Za takie przestępstwo kodeks karny przewiduje od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Wobec podejrzanej zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.
Podejrzana nie przyznała się do zarzucanego jej czynu.

- Przedstawiła własną wersję przebiegu wydarzeń z 9 kwietnia - wyjaśnia zastępca prokuratora.
Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godz. 17.30.
Policja zatrzymała kobietę

Przypomnijmy, że pracownik ochrony próbował powstrzymać Kornelię W., która wcześniej miała dopuścić się kradzieży.
Następnie podbiec mieli mężczyzna i kobieta, którzy pomogli podejrzanej oswobodzić się z rąk ochroniarza.

Magdalena Chodyna podkreśla jednak, że w chwili obecnej nie ma żadnych dowodów na to, aby podejrzana była z kimś w zmowie.

- Z ustaleń prowadzonego postępowania wynika, że działała sama - mówi prokurator Chodyna.
Co zatem z kobietą i mężczyzną, którzy mieli pomóc Kornelii W. w oswobodzeniu się z rąk ochroniarza?

- Funkcjonariusze policji, przeprowadzający czynności przed sklepem wylegitymowali te osoby i zwolnili je.
Nie ustalili związku z tą sprawą - wyjaśnia prokurator Chodyna.

Pokazałem cały materiał aby spróbować wywołać dyskusję o skuteczności działań policji.
Jak na tacy dostają od pracownika ochrony i Strażników Miejskich sprawczynię kradzieży sklepowych.
Sprawczyni według pokazanych materiałów działała w zorganizowanej grupie przestępczej.

I staram się z całych sił tego nie próbować komentować.
Inaczej.
Nie próbuję się kopać z koniem.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Cyborg
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 737 razy
Otrzymał/a podziekowań: 297 razy
Status: Offline

Re: W centrum miasta grasowała szajka złodziei. Kradli do czasu skutecznego ujęcia przez ochronę i Straż Miejską. Grudz

Postautor: Cyborg » 13 lip 2018 14:32

Ta piątka, to lepsze "cwaniaki" i ćpuny. Dobrze wiedzą za ile ukraść żeby nie popełnić przestępstwa.

A ta cała Kornelia, dalej by się "ślizgała" żeby nie ten rozbój na ochroniarzu.

Ogólnie w Grudziądzu, obecnie jest bardzo niebezpiecznie.
I to nie tylko w śródmieściu, ale także na obrzeżach i mniejszych osiedlach.

Wróć do „Obiekty Handlowe”