Pracownik ochrony Zimową Porą

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał/a podziekowań: 536 razy
Status: Offline

Pracownik ochrony Zimową Porą

Postautor: Jan M. » 10 sty 2019 20:29

Obecne zimno i śnieg zdają się nie mieć końca.
Przejmujący chłód.

Zastanówmy się zatem wspólnie w czym pomaga a w czym przeszkadza taka aura ?

Lód, śnieg, chłód.
Ślisko, łatwo się poślizgnąć tracąc przewagę pozycji w czasie interwencji.
Toć nawet sam "Tygrys" w "Samowolce" dostał po głowie gdy się wywrócił w końcowej scenie.
Na szczęście działa to w obydwie strony.

Na pewno trudniej jest jeździć w konwoju i w załogach.
Holowniki teraz na podwarszawskich i innych dużych podmiejskich miejscowościach pracują pełna parą ;)

Z kolei łatwiej na śniegu wypatrzeć jest naszego czołowego przeciwnika - złodzieja.
Jasnosć jaką daje śnieg i zwykle przejrzyste powietrze jakie daje mróz powodują razem niezłą widoczność.

To nie noc Listopadowa gdzie gdy w nocy podjeżdżasz na wsi pod obiekt czujesz się jak gosć...Vlada Palownika.

Zimno sprawia dyskomfort na posterunkach zewnętrznych JW.
Z drugiej jednak strony bakterie nie są tak aktywne jak w dodatniej temperaturze.

Nigdy, przenigdy nie dajcie sobie wmówić że odśnieżanie chodnika to wasz ochroniarski obowiązek.
Wy musicie mieć wolne ręce.
Gdyż wasze dłonie i ramiona są już wynajęte do ochrony i do niczego więcej.

3 - majcie się ciepło i pozostańcie czujni ;)

Awatar użytkownika

Cyborg
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 919 razy
Otrzymał/a podziekowań: 354 razy

Re: Pracownik ochrony Zimową Porą

Postautor: Cyborg » 10 sty 2019 20:36

Mnie nie jest zimno. Przeżyłem zimę stulecia, a i pozostałe były ostre, ze średnią temperaturą minus 25 stopni i śniegiem po kolana.

Zimy kiedyś trwały od końca listopada do drugiej połowy marca.

To co teraz jest, to nie jest dla mnie zima i nie robi na mnie wrażenia.

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 10 sty 2019 20:53

Tak było Cyborgu.

Teraz mamy drastyczne wahania. Lato niebywale ciepłe a zima też czasem zimna.
W tamtym roku zanotowałem wahania temperatur o 15 stopni z plusa na minus i z powrotem w przeciągu doby.

Ktoś biegły nawymyślałby teorii spiskowych że hoho....

Zima daje kpof przewagę w śladach i widoczności.
Czas dojazdu załóg i konwojów się niestety wydłuża.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 12 razy
Otrzymał/a podziekowań: 827 razy

Postautor: Razorblade1967 » 10 sty 2019 21:56

Jan M. pisze:Lato niebywale ciepłe a zima też czasem zimna.

Lato, jak to lato... bywają chłodne, mokre lub średnie oraz bywają ciepłe i suche... a czasem się zdarza udane lato z temperaturami około i ponad 30 stopni przez jakiś czas. Z zimami podobnie, różnie bywa... choć jakoś nie zauważam żadnych temperatur "ekstremalnych" (ostatnia "ze śniegiem po pas" to była 2009/10).

W sumie hołduje zasadzie, że nie ma "złych" temperatur, a tylko są źle ubrani ludzie. Na szczęście nie żyjemy w klimacie gdzie temperatury są "ekstremalne" dla organizmu... wystarczy się odpowiednio ubrać i po problemie.

W zimie najważniejsza jest odpowiednia bielizna, co w dzisiejszych czasach i mnogości wyboru takowej nie stanowi najmniejszego problemu. Po prostu pracując "na zewnątrz" trzeba się odpowiednio "odziać". Oczywiście praca zuniformizowana narzuca często standard "odzieży wierzchniej", ale nie ogranicza odzieży "spodniej". Wystarczy odpowiednio dobrać... i piszę to jako człowiek dość doświadczony, który pracował w życiu w różnych warunkach - w ekstremalnym cieple (odczuwalna +50 st.) i w warunkach mroźniej (choć polskiej) zimy, ale "w polu" i to na zasadzie nie kilka, kilkanaście godzin i przerwa w pracy, ale przez 2-3 tygodnie.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Gebels
Kapitan
Kapitan
Podziękował: 313 razy
Otrzymał/a podziekowań: 116 razy

Postautor: Gebels » 10 sty 2019 22:53

Póki co temperatura jest spoko, najgorszy jest śnieg, bo obiekty są w rożnych miejscach, nie raz po pas w śniegu trzeba iść, albo werbować ludzi do pchania samochodu :)

Awatar użytkownika

senex
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 189 razy
Otrzymał/a podziekowań: 537 razy

Postautor: senex » 11 sty 2019 08:24

Jako, że pracuję wewnątrz obiektu to moim największym zmartwieniem było czy mi auto odpali. Akumulator dobry, auto sprawne lecz diesel i jakby nie patrzeć wiekowy. Dzisiaj za oknem godz. 6.10 minus 18 stopni. Odpalił.
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 11 sty 2019 09:42

. i piszę to jako człowiek dość doświadczony, który pracował w życiu w różnych warunkach - w ekstremalnym cieple (odczuwalna +50 st.)

Zważywszy że pisał pan że odszedł na emeryturę już jakiś czas temu.
Widzę tutaj żołnierza kontyngentu ONZ - Wzgórza Golan ?
[drapanie]

Senex !

Wymień świece żarowe w swojej bryce.
Pomogłem ?

Awatar użytkownika

senex
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 189 razy
Otrzymał/a podziekowań: 537 razy

Postautor: senex » 11 sty 2019 10:26

Świece żarowe to nie wszystko.
Wiek niestety ma znaczenie. Przebieg, kompresja, wydolność pompy ( mój jeszcze na pompie),ustawienia rozrządu, czujniki temperatury, przepływomierz, że tylko te najważniejsze. Bo przy tak niskiej temperaturze wszystko jest bardzo namarznięte a i olej nawet syntetyczny robi się raczej gęsty.
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 11 sty 2019 10:44

Kup sobie toyotę Yaris lub skodę fabię Senex.
Dobre i niedrogie auta używane w załogach SS, KNS, Juwe.

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 11 sty 2019 10:51

Nie pomijajmy także, jakże ważnego aspektu zimowych wojaży Kpof załóg interwencyjnych.

Farelka, koc, a nawet...pościel. Asortyment niezbędny zimą w załogach pewnych wysokomobilnych agencji, specjalizujących się w monitorowaniu obiektów.

Awatar użytkownika

Cyborg
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Cyborg » 11 sty 2019 10:52

Na zimę najlepszy "benzyniak".

Topic author
Jan M.
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Jan M. » 11 sty 2019 10:54

Trudna nauka zimowego przetrwania w agencji ochrony, jest sztuką której wyżyny do perfekcji opanowali specjaliści od pokonywania rozmaitych przeszkód terenowych w celu dokonania sprawdzenia obiektu.

Awatar użytkownika

KarolWielki
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 54 razy
Otrzymał/a podziekowań: 48 razy

Postautor: KarolWielki » 11 sty 2019 20:27

Kiedyś kontrolny kontrolował po śladach butów na sniegu czy na obchody się chodzi. Taki pies tropiciel z niego był, a czujek nie było na obiekcie :)
KarolWielki 33/6

Awatar użytkownika

Cyborg
Generał Broni
Generał Broni

Postautor: Cyborg » 11 sty 2019 20:37

Jan M. pisze:Trudna nauka zimowego przetrwania w agencji ochrony, jest sztuką której wyżyny do perfekcji opanowali specjaliści od pokonywania rozmaitych przeszkód terenowych w celu dokonania sprawdzenia obiektu.

Na ośnieżone i oblodzone trasy patrolowe, niezawodne są kolce antypoślizgowe na buty.

Awatar użytkownika

mtart
Chorąży
Chorąży
Podziękował: 38 razy
Otrzymał/a podziekowań: 71 razy

Postautor: mtart » 19 sty 2019 02:39

Zimą trafił mi się sezon kiedy było poniżej -20 stopni podczas obchodu. A z Active Guard to kiepsko się robiło odbijanie kapsli w rękawiczkach. To i ręce odmroziłem (do tego stopnia, że skóra schodziła) no i nabawiłem się ciężkiego zapalenia płuc bo w ciciówce było +25/+30 (bo zawsze mi się trafił na zmianę jakiś idiota co mu zimno było w cieciówce i nie zgadzał się na komfortowe +18/+16 stopni (tak by nie było szoku termicznego względem temperatury zewnętrznej) a na zewnątrz -20.

A latem to trafił się sezon gdy mdlałem na obchodach bo temperatura była piekielna! : https://i.postimg.cc/zBHdXnPf/termometr-lato-2015.jpg - oczywiście pracodawca miał to głęboko w 4 literach ani nam wody nie zapewnił (to nosiłem swoja albo biegałem do zakładu pracy (tego niby chronionego obiektu) po zimniutką wodę z automatu. A między obchodami zamiast w równie gorącej cieciówce siedzieć to chłodziłem się w Hydroforni. Z czasem się zlitował zakładowy elektryk który przytaszczył nam do cieciówki klimatyzator bo widział jak cierpimy latem a nasz pracodawca ma to wszystko w głębokim poważaniu.
Po 2 latach niewolniczej pracy w pseudo-ochronie uwolniłem się i mam normalną pracę... [figielek] ale chętnie tu popatrzę co się dalej dzieje w tej całej "ochronie"... [okulary] no i czy ta instytucja jaką jest pseudo-ochrona kiedykolwiek będzie normalna i ludzka. [drapanie] Powodzenia! [zgoda]]

Wróć do „Hyde Park”