Panel udowy.

Awatar użytkownika

Topic author
Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 12 razy
Otrzymał/a podziekowań: 827 razy
Status: Offline

Panel udowy.

Postautor: Razorblade1967 » 12 sty 2019 12:26

Cyborg pisze:Tam gdzie noszona jest broń, śpb, dodatkowy magazynek z amunicją oraz środki łączności kamizelka taktyczna jest bardzo przydatna.
Jak nie było kamizelek i nosiliśmy to wszystko w kieszeniach albo na pasie było to o wiele mniej praktyczne.

Jan M. pisze:1 x poręczny futerał na środki p.p.przedlekarskiej i lornetkę...

Panel udowy jako alternatywa lub uzupełnienie kamizelki taktycznej.

W przypadku konieczności posiadania na sobie dużej ilości sprzętu (zastosowania "bojowe) panele udowe są uzupełnieniem kamizelki taktycznej - jednak w ty miejscu chciałbym się skupić bardziej panelu udowym, jako alternatywie dla kamizelki, w warunkach gdy jest ona po prostu niewygodna. Mamy więc dwie "skrajne" pory roku... upalne lato i warunku zimowe. W pierwszym przypadku kamizelka, nawet "siatkowa" powoduje dyskomfort, a w drugim noszenie kamizelki na grubej kurtce też nie jest do końca wygodne.

Można więc zastosować panel udowy lub dwa - jeżeli ilość przenoszonego sprzętu jest ograniczona. Kilka przykładów z moich "zbiorów":

Obrazek
Komplet paneli udowych...

Obrazek
Panel z kaburą do pistoletu. Choć zamiast kabury można zamontować dowolne "kieszenie" i pojemniki.

Obrazek
Panel skonfigurowany jako "lewy"... w tym przypadku ładownica na dwa magazynki AK/RPK oraz magazynki zapasowe do pistoletu itp.

Obrazek
Panel z założoną ładownicą na 3 magazynki do pm-u... ładownice uniwersalne, z dużą "regulacją" klapy, co umożliwia umieszczenie magazynków pudełkowych o pojemności 25-32 naboje (choć pewnie i 40-tka by weszła) oraz łukowych o stosunkowo niewielkim zakrzywieniu np. takie jak stosowane do MP-5.

Obrazek
Powyższe, ale w kombinacji z "pasem taktycznym" (można na nim umieścić dodatkowe ładownice/pojemniki/torby) i kaburą udową do pistoletu. Przy czym równie dobrze używa się to ze zwykłym pasem.

Obrazek
Mały panel z apteczką (torba uniwersalna - 2 komorowa), ładownicą na magazynek pistoletowy (ale pasuje też do latarki czy mulitula) oraz futerałem na telefon/mały radiotelefon.

Obrazek
Torba udowa... nie jest tak uniwersalna jak panel, na którym można umieszczać różne "pojemniki", ale ma swoje zalety - jest dość pojemna, ma trzy komory i dwie płaskie kieszenie oraz dodatkowe futerały np. na latarkę czy RMG (ew. magazynek) itp.

Kolorystyka oczywiście do wyboru... w zasadzie prawie każdy z tych elementów jest dostępny też w kolorze czarnym ("ochroniarskim"). Konfiguracja dowolna - bo przy systemie MOLLE można dobrać takie ładownice/kieszenie/pojemniki jakie są nam przydatne.

Dla przykładu... ładownica na dwa magazynki do AK/RPK (jest wyższa niż typowa do magazynków AK - regulowana zapięciem klapy) swobodnie mieści spory paralizator elektryczny (sprawdzone). Zresztą bez trudu można dobrać ładownice/kieszenie/torby pod potrzebne nam wyposażenie np. pojedyncza ładownica do pm-u świetnie nadaje się do noszenia pałki teleskopowej.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Topic author
Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Re: Panel udowy.

Postautor: Razorblade1967 » 13 sty 2019 17:44

Nie będę zakładał kolejnego tematu... kolejne "gadżety", ale to powiązane, choć to nie panel udowy, ale torba "taktyczna" (teraz wszystko musi być taktyczne):

Obrazek

Wygodna i dość pojemna torba do noszenia na biodrze, z dodatkowym pasem do jej mocowania tak by się nie przemieszczała. Dwie spore komory... duża ma wewnętrzne kieszenie, dodatkowe kieszenie zapinane na zamek (jedna zewnętrzna, a druga pod torbą główną). Ta druga spora - można np. mapę schować bez problemu. W największej komorze można zamontować też wewnętrzną kaburę na pistolet (wygodne w upały, gdy nie ma jak "zamaskować broni") - dostęp do głównej komory jest szybki i wygodny. Sama komora jest spora - mieści się bez problemu duża lornetka (np. 7 x 45Z) czy spory aparat fotograficzny (jak potrzeba), ale też da się zabrać zapasik żywności na dłuższą wycieczkę.

Do torby na fotce przymocowana ładownica na radiotelefon (ale mieści np. wygodnie butelkę wody 0,5 l) oraz dwie ładownice na magazynki do M16/M4 (wszystko w systemie MOLLE) - jedna z boku, a druga na pasie nośnym (w tej zwykle noszę telefon). Sama torba mieści sporo - można np. umieścić tam całkiem przyzwoitą apteczkę i inne akcesoria.

Obrazek

Dodatkowe ładownice... ta po lewej to prezentowana już na panelu udowym ładownica na 2 magazynki AK/RPK (te 40-nabojowe). Nadaje się do umieszczenia też np. dużego paralizatora, a kolega na imprezach masowych nosi w niej duży RMG ("stadionowy"). Obok dwie uniwersalne "średnie" ładownice (w zasadzie torby uniwersalne)... można je dopinać do torby, do plecaka lub oczywiście umieścić na panelu udowym. Takie coś nadaje się np. na apteczkę czy inne akcesoria... Mocowanie typowe w systemie MOLLE.

Obrazek

Prezentowana już wcześniej (w innym dziale) apteczka (jeszcze pusta bo fotka zrobiona swego czasu gdy kurier mi to dostarczył) oraz "pokrowiec na bidon"... idealnie mieści się w nim termos 0,75 l, a bocznej kieszeni też jest sporo miejsca (w razie potrzeby turystycznej to piersiówka też wchodzi... ;) ) Można nosić na pasie przez ramię albo zamocować do kamizelki, panela udowego czy torby lub plecaka (system MOLLE).
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał/a podziekowań: 536 razy

Postautor: Jan M. » 13 sty 2019 18:57

Zacytuję Jokera/Jack Nicholson z pierwszej części filmu "Batman" 1989 rok.
"Skąd on ma takie zabawki ?"

[drapanie]

Awatar użytkownika

Topic author
Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 13 sty 2019 19:01

Jan M. pisze:"Skąd on ma takie zabawki ?"

[drapanie]

Ze sklepu... a w zasadzie ze sklepów, których w sumie nie brakuje.

Jan M.
Generał Broni
Generał Broni
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał/a podziekowań: 536 razy

Postautor: Jan M. » 13 sty 2019 19:03

Wiem wiem ;)

Nie mogłem się powstrzymać przed uzyciem tego cytatu. [grin]
Dużo chłopaków ma także gadżety z byłych służb lub agencji.

Awatar użytkownika

Topic author
Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 13 sty 2019 19:43

Jan M. pisze:Dużo chłopaków ma także gadżety z byłych służb lub agencji.

W moim przypadku to raczej kwestia zainteresowań strzeleckich i turystycznych...

W czasach służby wojskowej używałem głównie prywatnie zakupionego oporządzenia systemu (USA) ALICE i paru elementów nieco starszego MLCE (były w pełni kompatybilne)... tyle, że ja służbę na pododdziale zakończyłem w połowie 2004 (potem "za ekranem" w naprowadzaniu nie był mi już potrzebny). Wtedy (lata 90-te) to był "super sprzęt" jak na nasze warunki... i dość dostepny bo w USA wychodził to w sklepach było tego sporo - no, ale minęło kilkanaście lat i już był przestarzały, bo pojawiły się lepsze "gadżety" i to "do wyboru, do koloru".

Zaopatrzyłem się więc w te nowszej generacji... a te stare wydałem kolegom, którzy bawią się hobbystycznie w rekonstruowanie np. US Army (z lat 70-tych i 80-tych). Inne starsze sprzęty np. kamizelki taktyczne starszych modeli też porozdawałem kolegom, gdy nabyłem sobie nowe. Choć parę rzeczy sobie zostawiłem... jak manierki (kwarta) z kubkiem, pojemniki półgalonowe na wodę, menażki i parę drobiazgów... które przydają się i obecnie.

Z czasów niedawnej pracy w ochronie to w sumie zakupiłem sobie specjalnie tylko czarną kamizelką taktyczną... zresztą w zasadzie identyczną (choć innego producenta i nieco tańszą) do tej w kolorze "oliv", której używam do strzelania dynamicznego czy raczej "parabojowego". Czarną kaburę udową miałem... okazało się, że pasuje do służbowego Wista.

Po prostu o ile kolor "oliv" pasuje mi do Multicama, Marpata i UCP to do umundurowania OWC nie pasował - a więc nabyłem sprawdzony i lubiany przeze mnie wzór (klon kamizelki opracowanej swego czasu dla USMC... w wersji z pistoletem, bo jest wersja bez, która ma więcej kieszeni na magazynki do kbk), ale w kolorze czarnym. Jeszcze leży w szafie... choć jeden z kolegów "ostrzy sobie zęby" - no, ale jeszcze się nie wyzbywam. W sumie mam też ostatnio "ciuchy" ACU w kolorze czarnym to może i się przyda kiedyś. Trochę czarnego oporządzenia mam to mi kolorystycznie też pasuje.

Wróć do „Inne”