SMA - Sygnały Zakończenia Zdarzenia

Awatar użytkownika

Topic author
PAWW
Szeregowy
Szeregowy
Podziękował: 6 razy
Otrzymał/a podziekowań: 6 razy
Status: Offline

SMA - Sygnały Zakończenia Zdarzenia

Postautor: PAWW » 04 gru 2019 03:24

Witam Was serdecznie. Mam pytanie do wszystkich osób pracujących w SMA w różnych Agencjach Ochrony. Jak powszechnie wiadomo po przyjściu sygnału np. Włamania, Napadu, Sabotażu itp. po pewnym czasie przychodzi również sygnał zakończenia danego zdarzenia (Koniec Włamania, Koniec Napadu, Koniec Sabotażu...). Chodzi mi o zwykłe nadajniki do których doprowadza się sygnały z central alarmowych (ATS-100, TA-105, AVT-49), a nie nadajniki które wysyłają szczegółowe informacje po CID z wyjścia dialera telefonicznego centralki. Po jakim czasie przychodzą u Was w SMA sygnały zakończenia zdarzenia? Czy sygnał Włamania wyprowadza się z central alarmowych osobnym wyjściem centrali niż to do którego jest podłączony sygnalizator? Tak na mój rozum powinno to być osobne wyjście centrali sygnalizujące np. Włamanie i jego czas aktywności ustawia się na parę sekund i na SMA przychodzi włamanie a po paru sekundach Koniec Włamania, a jeśli za chwilę sygnał włamania i końca włamania przyjdzie ponownie to operator może podejrzewać, że intruz szwęda się po obiekcie, bo naruszył czujkę/czujki po raz kolejny. Czy tak to wygląda w rzeczywistości i na ile taki sygnał Końca, np. Włamania jest ważny dla operatora SMA i jak sytuacja wygląda przy innych sygnałach typu Napad, Sabotaż, Pożar itp. ?
Z góry bardzo Wam dziękuję za podzielenie się informacjami jak to wygląda w firmach w których pracujecie? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 517 razy
Otrzymał/a podziekowań: 591 razy

Re: SMA - Sygnały Zakończenia Zdarzenia

Postautor: Epitet » 04 gru 2019 08:48

Stanowisko USI SUFO po wejściu sygnały zobligowane jest do wysłania na miejsce zdarzenia GI SUFO i oczekiwania na sprawdzenie organoleptyczne załogi GI na miejscu na obiekcie ochranianym powodu wejścia sygnału.
Po sprawdzeniu obiektu drogą radiową GI SUFO informuje o spostrzeżeniach USI SUFO i wtedy podejmuje się decyzje - fałszywy alarm czy faktyczne zagrożenie.

I to jest sygnał o zakończeniu zdarzenia lub powiadomienia służb (właściciela obiektu) przy konieczności zabezpieczenia miejsca na ochranianym obiekcie do czasu przybycia służb.
Reszta to kwestie techniczne.
Wklepujesz kod i alarm znowu jest aktywny.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

klansman
Pułkownik
Pułkownik
Podziękował: 56 razy
Otrzymał/a podziekowań: 369 razy
Status: Online

Postautor: klansman » 04 gru 2019 11:22

Ja siedzę na takim nietypowym SMA a w zasadzie u mnie to CMA. Od strony technicznej to nie mam zielonego pojęcia jak to wygląda więc nie wypowiem się na ten temat bo jestem zielony. Mam określone procedury do wykonania i tyle z mojej strony. Nie mam żadnych domów tylko i włącznie firmy po godzinach pracy więc nikogo już na obiekcie nie ma, ewentualnie sprzątaczki, i jeden obiekt z 3-4 pracownikami na nocce. Jak dostaje sygnał z czujki (czujki w większości są na kamerach) to mam od razu podgląd z tej kamery i widzę co/kto uruchomił sygnał. Jeśli to pusty obiekt a na kamerze jest jakiś człowiek to powiadamiam grupę i do czasu informacji od nich alarm jest cały czas aktywny. Jeśli to z czujki bez kamery to od razu wysyłam grupę bądź powiadamiam inna upoważnioną osobę (nie każda firma chciała GI, w niektórych powiadamiam kierownika) i czekam na telefon od niego. Tylko tyle i aż tyle.

Awatar użytkownika

Antymilicjant
Sierżant
Sierżant
Podziękował: 10 razy
Otrzymał/a podziekowań: 19 razy

Postautor: Antymilicjant » 04 gru 2019 13:37

PAWW pisze:Witam Was serdecznie. Mam pytanie do wszystkich osób pracujących w SMA w różnych Agencjach Ochrony. Jak powszechnie wiadomo po przyjściu sygnału np. Włamania, Napadu, Sabotażu itp. po pewnym czasie przychodzi również sygnał zakończenia danego zdarzenia (Koniec Włamania, Koniec Napadu, Koniec Sabotażu...). Chodzi mi o zwykłe nadajniki do których doprowadza się sygnały z central alarmowych (ATS-100, TA-105, AVT-49), a nie nadajniki które wysyłają szczegółowe informacje po CID z wyjścia dialera telefonicznego centralki. Po jakim czasie przychodzą u Was w SMA sygnały zakończenia zdarzenia? Czy sygnał Włamania wyprowadza się z central alarmowych osobnym wyjściem centrali niż to do którego jest podłączony sygnalizator? Tak na mój rozum powinno to być osobne wyjście centrali sygnalizujące np. Włamanie i jego czas aktywności ustawia się na parę sekund i na SMA przychodzi włamanie a po paru sekundach Koniec Włamania, a jeśli za chwilę sygnał włamania i końca włamania przyjdzie ponownie to operator może podejrzewać, że intruz szwęda się po obiekcie, bo naruszył czujkę/czujki po raz kolejny. Czy tak to wygląda w rzeczywistości i na ile taki sygnał Końca, np. Włamania jest ważny dla operatora SMA i jak sytuacja wygląda przy innych sygnałach typu Napad, Sabotaż, Pożar itp. ?
Z góry bardzo Wam dziękuję za podzielenie się informacjami jak to wygląda w firmach w których pracujecie? Pozdrawiam.

Miejmy nadziejé ze informacje o które pytasz nie posluzà Tobie do niecnych celów. Niektóre z takowych informacji sà tajemnicà danych FO.
1997-2000 Alan
2000-2002 Proxima
2002-2003 Protection
2003-2004 Sat-Guard
2004-2006 Solid Security
2006-2007 Domena
2007-2009 Van Guard,(Team leader)
2009-2015 Brinks Ireland ltd.(Site Supervisor)
2015-2016 Noonan (Site Supervisor)
2016- Koniec:)

Licencja POF1,2.
PSA Licence(Static,Licensed Premises,Cash-in-Transit).

Awatar użytkownika

klansman
Pułkownik
Pułkownik
Podziękował: 56 razy
Otrzymał/a podziekowań: 369 razy
Status: Online

Postautor: klansman » 04 gru 2019 18:28

Nie dowie się tu nic szczególnego, ja choćbym chciał to i tak więcej nie napisze bo oprócz tego co już napisałem nic więcej nie robię.

Awatar użytkownika

Topic author
PAWW
Szeregowy
Szeregowy
Podziękował: 6 razy
Otrzymał/a podziekowań: 6 razy

Postautor: PAWW » 05 gru 2019 02:58

Oczywiście zakładając ten temat nie miałem na celu jakieś wyłudzanie informacji, które w niektórych firmach są wręcz tajemnicą służbową i ja doskonale to rozumiem. Chciałbym zaznaczyć też, że nie zadałem tego pytania w złych celach, tym bardziej, że nie proszę o nazwy AO. Może zadam pytanie w inny sposób. Czy dla operatorów SMA/CMA ma jakieś szczególne znaczenie sygnał końca zdarzenia? Chodzi o sygnały z nadajników radiowych typu Koniec Włamania, Koniec Napadu, Koniec Sabotażu, Koniec Pożaru itp. W przypadku sygnału Włamania to wiem, że często z powodu braku wyjść w centrali alarmowej sygnał taki wyprowadza się do nadajnika z wyjścia z którego uruchamiany jest sygnalizator alarmu, wówczas sygnał końca włamania będzie równoznaczny z końcem działania sygnalizatora np. 5 minut. Gdy mamy natomiast w centrali więcej wyjść, możemy jedno z nich ustawić jako sygnalizujące włamanie z czasem aktywności np 5 sekund i z niego podać sygnał do nadajnika. Wówczas podczas włamania nadajnik wyśle sygnał "Włamanie" a po 5 sekundach przyjdzie na SMA sygnał "Koniec Włamania". Jeśli intruz będzie plątał się po obiekcie i naruszy po raz kolejny jakąś czujkę sygnał włamania przyjdzie po raz kolejny i dla operatora będzie to cenna wskazówka, że włamywacz jest na obiekcie w przeciwieństwie do pojedynczego sygnału świadczącego o przypadkowym naruszeniu czujki. W takim przypadku GI jadąca na alarm ma lepsze rozeznanie, np. że ktoś nadal znajduje się w obiekcie. Jak dla mnie to najlepsze rozwiązanie w przypadku typowych 8 do 10 wejściowych nadajników, gdzie nie mamy tak jak przy monitorowaniu z dialera telefonicznego albo przez CID , gdzie widzimy szczegółowo która czujka zareagowała, ile razy i ile była naruszona. Czy u Was stosuje się takie rozwiązanie jak napisałem powyżej? W przypadku radiolinii napadowych na obiektach to zauważyłem że zazwyczaj czas załączenia przekaźnika programowany jest na 5 sekund, ale w przypadku sygnału napadu nie potrzebujemy informacji ile razy sygnał został wygenerowany - przychodzi Napad i wysyłamy GI, tutaj sprawa jest jasna. Jak to wygląda u Was w SMA w których pracujecie? Czy jest to w taki sam sposób rozwiązane jak napisałem wyżej, czy może na każdym obiekcie jest to rozwiązane inaczej w zależności od zastosowanej centrali alarmowej, możliwości systemu i wymagań klienta?

Wróć do „Grupa Interwencyjna”