Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15195
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Epitet » 05 sty 2020 11:01

Gdzie się zaczyna bezpieczeństwo - takie sobie postawiłem pytanie w świetle wydarzeń jakie mają miejsce na Blikim Wschodzie.

03.01.2020
Trump: Zabiliśmy Sulejmaniego, by zapobiec wojnie

Agresja irańskiego reimu w regionie musi się skoczyć i musi się skończyć teraz - powiedzia prezydent USA.
Donald Trump oświadczył, że przeprowadzając atak, w ktrym zginął irański generał Kasem Sulejmani, Stany Zjednoczone działały, by zapobiec wojnie, a nie by ją rozpocząć.
Sulejmaniego nazwa "terrorystą numer jeden".

Moim najwyższym i najpoważniejszym obowiązkiem jest obrona naszego kraju i jego obywateli - powiedział Donald Trump, wygłaszając w swej rezydencji na Florydzie oświadczenie w sprawie śmierci gen. Kasema Sulejmaniego.
Nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

link https://twnews.pl/pl-news/trump-zabilis ... iec-wojnie

Wczorajszej nocy, pod moim kierownictwem, siły zbrojne Stanów Zjednoczonych skutecznie przeprowadziły bezbłędne precyzyjne uderzenie, które zabiło światowego terrorystę numer jeden, Kasema Sulejmaniego - owiadczył prezydent.

Stwierdzi, że Sulejmani planował "rychłe i groźne" ataki na amerykańskich dyplomatów i żołnierzy.
- Złapaliśmy go na gorącym uczynku i unieszkodliwilimy - dodał.

Trump mówi, że pod jego przywództwem Stany Zjednoczone wysyłają do terrorystów, którzy krzywdzą lub pragną krzywdzi Amerykanów sygnał "znajdziemy was i wyeliminujemy".

Wedug Trumpa, przez lata "Korpus Stranikw Rewolucji Islamskiej i jego bezwzględne oddziay Al-Kuds, pod dowdztwem Sulejmaniego, atakowały, raniły i zabijały setki amerykańskich cywilów i wojskowych".

- Ostatnie ataki na cele USA w Iraku (...) a także brutalna napaść na naszą ambasadę w Bagdadzie były przeprowadzone pod kierownictwem Sulejmaniego - powiedział prezydent.

- Sulejmani uczynił ze śmierci niewinnych ludzi swoją chorą pasję - oświadczył Trump, zarzucajc irańskiemu generałowi udział w spiskach terrorystycznych w Delhi i Londynie.
Prezydent wyraził zadowolenie, że "era terroru" Sulejmaniego dobiega koca.

- Sulejmani dokonywał aktów terroru w celu zdestabilizowania Bliskiego Wschodu przez ostatnie 20 lat.
To, co Stany Zjednoczone zrobily wczoraj, powinno być zrobione dawno temu.
Uratowanych zostałoby wiele żyć - powiedział Trump.
Dodał, że w ostatnim czasie Sulejmani dowodził "brutalnymi represjami" wymierzonymi w protestujcych w Iranie, "gdzie ponad tysiąc niewinnych cywilw było torturowanych i zabitych przez swoje własne władze".

- Zeszłej nocy podjęliśmy działanie, by zapobiec wojnie.
Nie podjęliśmy działań, by rozpocząć wojnę - oświadczył Donald Trump.

Zapewnił, że żywi głęboki szacunek dla Irańczyków.
- To niezwykli ludzie, o niesamowitym dziedzictwie i nieskoczenie wielkim potencjale - stwierdził.
- Nie dążymy do zmiany wałdzy (w Teheranie - red.) - zadeklarował.
Zastrzegł, że "agresja irańskiego reżimu w regionie" i "destabilizowanie" przez Iran państw z nim sąsiadujcych "musi się skoczyć i musi się skończy teraz".

Prezydent USA powiedział, że przyszoć należy do Irańczykw dążących do "pokojowego współistnienia i współpracy", a nie terrorystów którzy "ograbiają swój naród by finansować rozlew krwi za granicą".

Wspominając, że Stany Zjednoczone mają najsilniejsze siły zbrojne na świecie Trump zadeklarował, że jest gotów do podjęcia "wszelkich niezbędnych krokw", jeśli Amerykanom gdziekolwiek na świecie co zagraża.
- Dotyczy to w szczególności Iranu - zaznaczył.


Przytaczam treść wystąpienia pana Prezydenta Donalda Tramp publikowaną w mediach.
W tej publikowanej treści program komputerwy dokonujący tłumaczenia nie działał z najlepszą dokładnością - dlatego wstawiałem litery polskie.

Reperkusje światowe:

Rosja reaguje na zabicie Sulejmaniego. „Nie doprowadzi to do niczego”
mc mc 3 stycznia 2020

link https://wmeritum.pl/rosja-reaguje-zabic ... ego/302754

Rosja skomentowała akcję militarną Stanów Zjednoczonych, w wyniku której zginął m.in. irański generał Kasem Sulejmani.
Rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa stwierdziła, że doprowadzi to jedynie do eskalacji napięcia w regionie.

Śmierć Kasema Sulejmaniego wywołała dziś ogromne poruszenie na całym świecie.
Irański generał został zabity na lotnisku w Bagdadzie.
Łącznie w amerykańskim ataku zginęło osiem osób a dziewięć zostało rannych.
Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper.
Oprócz Sulejmana zginął między innymi Abu Mahdi al-Muhandis, szef irackiej milicji.

Amerykański atak został poparty między innymi przez Izrael.
Tamtejszy premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że Stany Zjednoczone miały prawo zabić irańskiego generała a ataki na amerykańskie obiekty nie mogły pozostać bez reakcji.
Akcja została przeprowadzona na polecenie Donalda Trumpa.
Szef irańskiego MON zapowiedział już „miażdżącą zemstę za niesprawiedliwe zabójstwo Sulejmaniego”.

Tymczasem do całej sytuacji odniosła się strona rosyjska. Podkreślono, że Sulejmani miał duże zasługi w walce z tzw. Państwem Islamskim a Stany Zjednoczone były zainteresowane jedynie zmianą rozkładu sił w regionie.
„Oprócz eskalacji napięcia w regionie, która na pewno uderzy w miliony ludzi, nie doprowadzi to do niczego” – skomentowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa.

Czytaj także: Iran grozi USA odwetem za zabicie gen. Sulejmaniego. Świat na skraju wojny!

Źr.: WP


W Polsce:

Piątek, 3 stycznia 2020
Komunikat Biura Bezpieczeństwa Narodowego

link https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wy ... owego.html

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Iraku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zwrócił się do ministra spraw zagranicznych o udzielenie szczegółowych informacji, a także prowadzi bieżące konsultacje z ekspertami ds. Bliskiego Wschodu.

Ponadto Prezydent polecił Biuru Bezpieczeństwa Narodowego monitorowanie sytuacji w ciągłym kontakcie z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Stałym Przedstawicielstwem RP przy NATO oraz miejscowymi placówkami dyplomatycznymi.

Prezydent wyraża nadzieję na deeskalację konfliktu, a także utrzymanie jedności euroatlantyckiej, służącej zapewnieniu stabilności w regionie.
Jednocześnie informujemy o braku jakichkolwiek sygnałów wskazujących na wystąpienie zagrożeń dla Polski oraz jej obywateli.Co więcej może zrobić pan prezydent Duda?

i dalej:

BBN

link https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/86 ... Iraku.html

03.01.2020
Komunikat BBN ws. wydarzeń w Iraku


W związku z ostatnimi wydarzeniami w Iraku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zwrócił się do ministra spraw zagranicznych o udzielenie szczegółowych informacji, a także prowadzi bieżące konsultacje z ekspertami ds. Bliskiego Wschodu.
Ponadto Prezydent polecił Biuru Bezpieczeństwa Narodowego monitorowanie sytuacji w ciągłym kontakcie z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Stałym Przedstawicielstwem RP przy NATO oraz miejscowymi placówkami dyplomatycznymi.

Prezydent wyraża nadzieję na deeskalację konfliktu, a także utrzymanie jedności euroatlantyckiej, służącej zapewnieniu stabilności w regionie.

Jednocześnie informujemy o braku jakichkolwiek sygnałów wskazujących na wystąpienie zagrożeń dla Polski oraz jej obywateli.


inne media:

Nie milkną echa ataku na gen. K. Sulejmaniego w Iraku
4 stycznia 2020

Na świecie nie milkną echa amerykańskiego ataku na Kasema Sulejmaniego.
Z jednej strony, wypływają coraz to nowe fakty dotyczące amerykańskich działań wywiadowczych i wojskowych podejmowanych wobec byłego szefa Al-Kuds, a z drugiej narasta napięcie w samym Iranie, jak i Iraku.
Co więcej, pojawiają się doniesienia o możliwości przeprowadzenia kolejnych uderzeń na cele związane z szyickimi pro-irańskimi milicjami w tym kraju.

link https://www.defence24.pl/nie-milkna-ech ... go-w-iraku

Według źródeł przywoływanych przez agencję Reuters oraz amerykański "Washington Post" były szef irańskich sił Al-Kuds, Kasem Sulejmani, miał swobodnie podróżować po całym niemal Bliskim Wschodzie przez lata.
Jednakże amerykańskie służby specjalne miały go śledzić od dłuższego czasu i kilkukrotnie rozważano jego fizyczną likwidację. Ostatecznie zdecydował się na to dopiero prezydent Donald Trump.

Decyzja podjęta na najwyższym szczeblu amerykańskiej administracji

Wspomniana brytyjska agencja informacyjna oraz waszyngtoński dziennik w swoich opisach powołują się na liczne źródła, w tym m.in. na opinie obecnych i byłych pracowników amerykańskiej administracji.
Zgodnie z doniesieniami do przebywającego w Mar-a -Lago na Florydzie prezydenta USA Donald Trump w niedzielę dołączyli jego najbliżsi doradcy.
Rozmowy prowadzono w prezydenckiej rezydencji, m.in. specjalnym piwnicznym pomieszczeniu bez okien.

W najważniejszej naradzie - na temat czy zabić Sulejmaniego czy też nie - miał uczestniczyć sekretarz stanu USA Mike Pompeo, sekretarz obrony Mark Esper, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien oraz Szef Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley - twierdzi Reuters. Odbyła się ona po wtorkowym szturmie wzburzonych Irakijczyków na ambasadę USA w Bagdadzie.

Zaskoczenie ruchem podjętym przez Donalda Trumpa

Na Florydzie Trumpowi przekazano, że Sulejmani wybiera się do Bagdadu.
Amerykańscy urzędnicy uznali, że generał szydzi sobie z nich pojawiając się w irackiej stolicy w okresie wzmożonego napięcia na linii Waszyngton-Teheran.
W dniach poprzedzających atak USA kontakty między amerykańskimi decydentami koordynował wiceprezydent USA Mike Pence.

Niektórzy z urzędników w Waszyngtonie przyznają - pisze "Washington Post" - że byli zaskoczeni decyzją prezydenta.
"To było niesamowicie odważne i nawet zaskakujące dla wielu z nas" - oceniło jedno z wysoko postawionych źródeł tej gazety.

W ostatnich dni przed likwidacją generała amerykańscy urzędnicy mieli przypominać Trumpowi, że nie odpowiedział na uprzednie irańskie ataki na statki przepływające Cieśninę Ormuz czy saudyjską rafinerię.
"Argument był następujący:
jeśli nie odpowiesz, (Irańczycy - PAP) pomyślą, że wszystko im wolno" - utrzymuje cytowane przez "Washington Post" źródło w Białym Domu.

Donald Trump - dodaje waszyngtoński dziennik - miał być sfrustrowany tym, że szczegóły odwołania jego nalotu przeciwko siłom irańskim w 2019 roku "wyszły na jaw. Czuł, że wygląda na słabego".

Służby specjalne Stanów Zjednoczonych śledziły każdy ruch Sulejmaniego

Amerykańskie służby śledziły Sulejmaniego od kilku dni, informując o szczegółach Trumpa i wskazując, że najlepsza szansa na jego zabicie będzie w okolicy lotniska w Bagdadzie.
Ostateczne "zielone światło" na przeprowadzenie operacji przywódca USA wydał na kilka godzin przed jej rozpoczęciem ze swojego ośrodka golfowego.
O'Brien oświadczył w piątek, że atak na Sulejmaniego nastąpił po wizycie Irańczyka w Damaszku.
W syryjskiej stolicy wojskowy miał przygotowywać ataki na amerykańskie wojsko i dyplomatów.

Reuters donosi z kolei, że w październiku dowódca elitarnych sił Al-Kuds spotkał się w Bagdadzie, w pobliżu amerykańskiej ambasady, z przywódcami szyickich milicji w Iraku.
W trakcie rozmowy wezwał do wzmożenia ataków na Amerykanów i zachęcał do użycia nowej broni dostarczonej przez Iran.
Miał też zapowiedzieć utworzenie nowej grupy paramilitarnej.

Przez lata Sulejmani, nazywany "dowódcą cieniem", swobodnie podróżował po Bliskim Wschodzie.
W ocenie jednego ze źródeł agencji Reutera irański generał okazywał "wręcz bezczelną, przesadną pewność siebie", w tym również - po grudniowym ataku na bazę USA w Iraku, w którym zginął Amerykanin.

Sulejmani został zabity w nocy z czwartku na piątek w Bagdadzie w rezultacie amerykańskiego precyzyjnego ataku rakietowego, zarządzonego przez prezydenta Trumpa.
Na sobotę w Bagdadzie zaplanowane są jego uroczystości pogrzebowe.

Masowe protesty w Iraku

Tymczasem w miejscu ataku na Sulejmaniego, a więc w Iraku tysiące osób zgromadziły się w centrum Bagdadu, by wziąć udział w procesji żałobnej ku czci irańskiego generała i jego adiutanta.
Wznoszone były przy tym okrzyki "Śmierć Ameryce!", a tłum niósł flagi Iraku, jak i sztandary Ludowych Sił Mobilizacyjnych (PFM).

Zgodnie z programem uroczystości żałobnych, jakie opracowały Ludowe Siły Mobilizacyjne (PMF), procesja żałobna rozpocznie się w silnie strzeżonej rządowo-dyplomatycznej Zielonej Strefie w Bagdadzie na zachodnim brzegu rzeki Tygrys, a następnie wyruszy do oddalonego o 102 km świętego dla szyitów miasta Karbala, by zakończyć się w innym świętym mieście szyitów - An-Nadżafie (144 km od Bagdadu).

Kolejny atak w Iraku?

Tymczasem w kraju sytuacja staje się coraz bardziej napięta i chaotyczna.
W nocy pojawiły się doniesienia, że w pobliżu bazy at-Tadżi na północ od Bagdadu został przeprowadzony atak lotniczy na konwój irackich Ludowych Sił Mobilizacyjnych (PMF), w którym zginęło 6 osób, a 3 odniosło rany.
Międzynarodowa Koalicja walcząca w Iraku zaprzeczyła, że miała cokolwiek wspólnego z rzekomym atakiem lotniczym przeprowadzonym w nocy na północ od Bagdadu.
"Koalicja nie przeprowadzała żadnych ataków lotniczych w pobliżu bazy at-Tadżi w ostatnich dniach" - zapewnił na Twitterze rzecznik międzynarodowej koalicji walczącej w Iraku z bojowcami Państwa islamskiego płk Myles B. Caggins III.
Również rzecznik irackiego rządu zdementował doniesienia, że lotnictwo Międzynarodowej Koalicji przeprowadziło atak.

Celem domniemanego ataku miał być konwój PMF, który jest koalicją 40 formacji milicyjnych formalnie podporządkowanych rządowi irackiemu.
W rzeczywistości jednak siły te uznawały dowództwo zabitego w piątek przez Amerykanów generała Kasema Sulejmaniego, szefa elitarnych irańskich Al-Kuds.

Po wydaniu oświadczenia rzecznika rządu Iraku, który podważył informacje o ataku na konwoj, kierownictwo Irackich Ludowych Sił Mobilizacyjnych wycofało się ze swych wcześniejszych twierdzeń, że miał on rzeczywiście miejsce.
W komunikacie PMF wskazywano wcześniej, że samochody w konwoju przewoziły środki medyczne i nie zginął żaden wysoki rangą wojskowy związany z szyickimi milicjami.
W wydanym naprędce oświadczeniu PMF zaprzeczył, że "w pobliżu at-Tadżi miał miejsce jakikolwiek atak".

PAP/JR


Zamieszanie informacyjne.

Amerykańscy pracownicy naftowi opuszczają Irak po ataku na Sulejmaniego
04.01.2020r. 15:39

Jak podaje Reuters, po ataku na Kasama Sulejmaniego, obywatele USA pracujący dla zagranicznych koncernów naftowych w południowym Iraku, opuszczali kraj już w piątek.

link https://www.cire.pl/item,191729,1,0,0,0 ... niego.html

PRZEWODNICZĄCA IZBY REPREZENTANTÓW USA O DECYZJI TRUMPA: PROWOKUJĄCA
ŚWIAT 05.01,2020 rok

"Przekazane w sobotę Kongresowi informacje Białego Domu o zabiciu przez wojska USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego budzą poważne i pilne pytania" - oceniła w sobotę wieczorem czasu lokalnego przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

link https://fakty.interia.pl/swiat/news-prz ... Id,4245169

Na wstępie tematu postawiłem pytanie - to gdzie zaczyna się bezpieczeństwo?
Kto wie?
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15195
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Epitet » 05 sty 2020 11:08

ŚWIAT
Dzisiaj, 5 stycznia 2020 rok (

Bojownicy z somalijskiej partyzantki Al-Szabab podjęli w niedzielę o świcie próbę ataku na bazę wojskową na wyspie Lamu w południowo-wschodniej Kenii.
Baza Camp Simba używana jest przez siły kenijskie i amerykańskie. Atak został odparty - twierdzą władze.

link https://fakty.interia.pl/swiat/news-nie ... Id,4245159

Kolejne oświadczenie Pana prezydenta USA.

ŚWIAT
Dzisiaj, 5 stycznia 2020 rok

"Jeśli Iran zaatakuje Amerykanów, to Stany Zjednoczone uderzą w 52 irańskie cele, w tym w ważne dla irańskiej kultury miejsca oraz w sam Iran" - ostrzegł prezydent USA Donald Trump na Twitterze.

link https://fakty.interia.pl/swiat/news-tru ... Id,4245143

"Iran mówi bardzo odważnie o atakowaniu pewnych miejsc w odwecie za to, że uwolniliśmy świat od ich terrorystycznego przywódcy (...)" - napisał Donald Trump.

"Niech służy to za ostrzeżenie, jeśli Iran zaatakuje Amerykanów lub amerykańskie aktywa, to mamy namierzone 52 irańskie miejsca (odpowiadające liczbie 52 amerykańskich zakładników wziętych w niewolę przez Iran wiele lat temu)".

Wśród tych celów - według prezydenta USA - znajdować się mają miejsca "ważne dla Iranu i irańskiej kultury".

"Te cele oraz sam Iran będą zaatakowane bardzo szybko i mocno" - ostrzegł. "Stany Zjednoczone nie chcą więcej gróźb" - dodał.

W swoich tweetach prezydent USA odnosił się do kryzysu zakładników w latach 1979-1981. Irańscy studenci zajęli wtedy ambasadę Stanów Zjednoczonych w Teheranie i wzięli osoby znajdujące się w placówce jako zakładników.

Eskalacja konfliktu

Do ostrzeżenia Trumpa dochodzi w trakcie wzmożonych napięć w relacjach między Waszyngtonem a Teheranem.
Mocno rzutuje na nie zabicie w nocy z czwartku na piątek w amerykańskim ostrzale międzynarodowego lotniska w Bagdadzie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds.

Teheran zapowiedział odwet za atak na tego wpływowego na Bliskim Wschodzie wojskowego.
Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif uznał w sobotę, że "rozpoczął się koniec wrogiej działalności USA w Azji Zachodniej".

Flaga symbolizująca wojnę

Nad meczetem w irańskim Kom, mieście uznawanym przez szyitów za święte, powiewa czerwona flaga mająca symbolizować nadchodzącą wojnę.

Podczas irackich uroczystości pogrzebowych Sulejmaniego w Bagdadzie i Nadżafie wznoszono okrzyki przeciwko USA. W Iraku ogłoszono trzydniową żałobę.
Pretekstem do wybuchu pierwszej wojny światowej w 1914 roku było zabójstwo pewnego księcia w Sarajewie.

Koło historii?
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15195
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Epitet » 05 sty 2020 13:04

ŚWIAT
05.01.2020 rok

"W wielu częściach świata czuje się straszliwy klimat napięć.
Wzywam do dialogu i samokontroli " - zaapelował w niedzielę papież Franciszek
.

Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie powiedział, że w wielu częściach świata czuje się "straszliwy klimat napięć".
Wezwał do dialogu, samokontroli i przestrzegł przed wojną, mówiąc, że przynosi ona tylko śmierć i zniszczenie.

link https://fakty.interia.pl/swiat/news-pap ... Id,4245218

Zwracając się do tysięcy wiernych, zebranych na modlitwie Anioł Pański, papież nawiązał do napięć na świecie, do jakich doszło w rezultacie zabicia przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

"Wzywam wszystkie strony do podtrzymania płomienia dialogu i samokontroli oraz uniknięcia cienia wrogości" - mówił papież.

Następnie modlił się w ciszy w intencji pokoju.Nawet papież zabrał głos w tej sprawie.
Pokazuje to powagę sytuacji międzynarodowej.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15195
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Epitet » 06 sty 2020 11:06

Amerykanie aktywują Siły Natychmiastowej Odpowiedzi (IRF)
4 stycznia 2020 rok

W rejon Bliskiego Wschodu (strefa odpowiedzialności US CENTCOM) przybędzie w trybie nagłym dodatkowa grupa amerykańskich żołnierzy wojsk lądowych oraz specjalnych.
Mająca być odpowiedzią na możliwe działania odwetowe ze strony Iranu po zabiciu przez Amerykanów gen. Kasema Sulejmaniego.
Wraz z ok. 3 tysiącami żołnierzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej Departament Obrony miał właśnie wysłać do regionu także wzmocniony komponent sił operacji specjalnych.

link https://www.defence24.pl/amerykanie-akt ... wiedzi-irf

Trzeba też zauważyć, że spadochroniarze z 82 Dywizji Powietrznodesantowej mieli być zaalarmowani o możliwości szybkiej i szerszej dyslokacji na Bliski Wschód, już w toku niedawnych wydarzeń wokół ambasady w Bagdadzie.

Zaś, w ich przypadku, istnieje możliwość przemieszczenia w rejon kryzysu, w okresie do 18 godzin, począwszy od samego podjęcia decyzji polityczno-wojskowej.
Mówimy bowiem o części składowej US Army’s Immediate Response Force (Natychmiastowych Sił Odpowiedzi, bazujących na strukturach nie tylko samej 82 Dywizji, ale szerzej XVIII Airborne Corps). Żołnierze z 82 Dywizji Powietrznodesantowej już wielokrotnie w historii swojej jednostki pokazywali zdolności do szybkiego przemieszczania się i niemal natychmiastowego wchodzenia do działań na wybranym teatrze operacji.
Przy czym, zauważa się, że do aktywacji tych formacji, w takim układzie, doszło po raz pierwszy od 2010 r., a więc operacji na Haiti po silnym trzęsieniu ziemi.

JR


W Polsce nastroje uspokajające:

Nie ma sygnałów o niebezpieczeństwie dla Polski i Polaków na Bliskim Wschodzie
6 stycznia 2020 rok

link https://www.defence24.pl/nie-ma-sygnalo ... -wschodzie

Andrzej Duda poinformował też, że nie widzi powodu, by zwoływać Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak dodał, zwoływał RBN wtedy, gdy były podejmowane strategiczne decyzje o ustanowieniu obecności wojsk NATO na wschodniej flance Sojuszu, również i w Polsce.
"To były fundamentalne decyzje na dziesięciolecia" - podkreślił.
"Dzisiaj takiego problemu o charakterze strategicznym nie ma" - ocenił.
Prezydent zwoła natomiast Radę gabinetową.

Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa.
Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta;
Radzie nie przysługują kompetencje rządu.

PAP/JR


Duda podkreślił, że polscy żołnierze w Iraku "nie pełnią dziś żadnej misji wojennej".
"To nie jest misja bojowa, to jest misja szkoleniowa, o charakterze stabilizacyjnym, więc można śmiało mówić, że jest to misja realizowana z celach pokojowych.

Tylko jakie jest zawołanie NATO?

Czy nie brzmi ono jeden za wszystkich, wszyscy za jednego?

DONALD TRUMP: NIE WYJDZIEMY Z IRAKU, CHYBA ŻE NAM ZAPŁACĄ
ŚWIAT
6 stycznia 2020 rok

"Nie wyjdziemy z Iraku, chyba że Bagdad nam zapłaci za budowę bazy" - oświadczył w niedzielę prezydent USA Donald Trump, grożąc przy tym Irakowi sankcjami.
W niedzielę parlament w Bagdadzie wezwał rząd do zakończenia obecności w kraju obcych wojsk.

link https://fakty.interia.pl/swiat/news-don ... Id,4246717

Parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji uchwalił w niedzielę rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym amerykańskich.

Po tej decyzji Trump zagroził Bagdadowi nałożeniem sankcji, jakich Irakijczycy "nigdy wcześniej nie widzieli" i przy których sankcje na Iran "będą wyglądać na łagodne".

Administracja USA zdecyduje się na nie - zastrzegł prezydent - jeśli sprawa wyjścia zagranicznych wojsk z Iraku "nie zostanie rozwiązana po przyjacielsku", jeśli "będzie jakaś wrogość" lub Irak "zrobi coś, co uznamy za nieprawidłowe".

Trump argumentował, że w Iraku Stany Zjednoczone mają "nadzwyczajnie drogą" bazę sił powietrznych.
"Kosztowała miliardy dolarów, na długo przede mną.
Nie wyjdziemy, chyba że nam za to zapłacą" - przekazał prezydent dziennikarzom na pokładzie Air Force One podczas lotu z Florydy do Waszyngtonu.

Prezydent potwierdził również deklarowaną przez niego wcześniej możliwość zaatakowania irańskich obiektów kultury.

"Oni mogą zabijać naszych ludzi.
Oni mogą torturować i okaleczać naszych ludzi.
Oni mogą używać bomb przy drodze i wysadzać naszych ludzi.
A my nie możemy dotknąć ich obiektów kultury?
To nie działa w ten sposób" - mówił.


Nadzwyczajną sesję irackiego parlamentu zwołano po ataku przeprowadzonym w Bagdadzie przez amerykańskie siły w nocy z czwartku na piątek, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani i iracki dowódca Abu Mahdi al-Muhandis.

Premier Iraku ocenił, że zabicie Sulejmaniego i Muhandisa było "politycznym zabójstwem".
Zaznaczył, że planował spotkać się z Sulejmanim w piątek rano.

Teheran zapowiedział odwet za zabójstwo Sulejmaniego, bardzo wpływowego na Bliskim Wschodzie dowódcę wojskowego.Tylko dokąd to zmierza...

Irak widać nie jest wdzięczny za obalenie Saddama Husajna Amerykanom.
Tyle tylko że jajka zostały rozbite.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15195
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Epitet » 06 sty 2020 11:49

ŚWIAT
5 stycznia 2020 rok

"Iran nie będzie już stosował się do ograniczeń wynikających z podpisanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego" - podała w niedzielę irańska telewizja państwowa, cytując oświadczenie administracji prezydenta Hasana Rowhaniego.

W przywołanym oświadczeniu - które omawia Associated Press - zapowiedziano, że Iran nie będzie przestrzegał ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie.

link https://fakty.interia.pl/swiat/news-ira ... Id,4245336

"Rząd Iranu w oświadczeniu ogłosił swój piąty i ostatni krok na drodze ograniczania irańskich zobowiązań, wynikających z JCPOA (porozumienia nuklearnego)" - poinformowała państwowa telewizja.
"Przed Iranem nie ma już żadnych ograniczeń operacyjnych" - dodano.

Agencja Reutera podaje z kolei, że w cytowanym przez telewizję oświadczeniu wskazano, że poziom wzbogacania uranu, liczba wirówek i badania będą teraz zależeć od technicznych potrzeb kraju.
"Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu bez ograniczeń, wychodząc z technicznych potrzeb" - podkreślono w oświadczeniu.

Zaznaczono, że Iran będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Teheran.
Dodano, że Iran jest też otwarty na negocjacje z europejskimi partnerami.

MAEA jak dotąd nie skomentowała informacji przekazanych przez irańską telewizję.Jako pierwsze wycofały się Stany
Iran już wcześniej ogłaszał stopniowe ograniczanie swoich zobowiązań, wynikających z traktatu po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia.
Stany Zjednoczone wznowiły wobec tego kraju surowe sankcje gospodarcze, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej.

Stronami umowy nuklearnej z Iranem były USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Unia Europejska.

Associated Press informuje, że ogłoszona w niedzielę decyzja kończy porozumienie, które powstrzymywało Teheran przed posiadaniem wystarczającej ilości materiału potrzebnego do budowy broni nuklearnej.

Informacja irańskich władz pojawiła się po tym, gdy Teheran zapowiedział odwet za zabicie w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w nocy z czwartku na piątek.
PAP

06,01,2020 rok

Przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii zapowiedzieli w niedzielę wieczorem wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie.
Zaapelowali też do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z Państwem Islamskim.

"Kanclerz Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson postanowili razem pracować na rzecz zmniejszenia napięć w regionie" - napisał na Twitterze rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seifert, po rozmowie telefonicznej Merkel z Macronem i Johnsonem.

link https://fakty.interia.pl/swiat/news-mer ... Id,4246713

"Troje przywódców jest zgodnych w ocenie, że deeskalacja jest pilnie potrzebna.
Jest też pilnie pożądane, aby w szczególności Iran dał dowody powściągliwości w obecnej sytuacji" - dodał.

Merkel, Macron i Johnson wyrazili zaniepokojenie "negatywną rolą", jaką - w ich ocenie - odgrywa w regionie Iran.
Potępiono niedawne ataki na siły koalicji walczącej z Państwem Islamskim w Iraku, a zwłaszcza działania oddziałów Strażników Rewolucji Islamskiej Al-Kuds, których dowódcą był gen. Kasem Sulejmani, zabity w niedawnym ataku sił USA w Bagdadzie.

Przywódcy wezwali Teheran do powstrzymania się od działań, które byłyby sprzeczne z porozumieniem dotyczącym irańskiego programu nuklearnego, zawartego z mocarstwami zachodnimi.

W opublikowanym później komunikacie grupy "E3" (Niemcy, Francja, Wielka Brytania) podkreślono determinację ich krajów do kontynuowania walki z tzw. Państwem Islamskim.

"Potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz kontynuowania walki z Państwem Islamskim, która pozostaje priorytetem.
Konieczne jest utrzymanie koalicji w tej sprawie.
Wzywamy władze Iraku do dalszego dostarczanie niezbędnego wsparcia dla koalicji" - głosi oświadczenie grupy.

W oświadczeniu zadeklarowano gotowość "kontynuowania rozmów ze wszystkimi stronami w celu deeskalacji napięć i przywrócenia stabilności w regionie".

Grupa "E3" zapewniła o swoim poparciu dla "suwerenności i bezpieczeństwa Iraku".Zasada wszyscy za jednego, jeden za wszystkich jest potwierdzona w tym oświadczeniu.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15195
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Epitet » 06 sty 2020 14:54

Japonia wyśle siły obronne na Bliski Wschód
06,01,2020 rok

Premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział w poniedziałek, że wyśle siły obronne na Bliski Wschód, by zapewnić bezpieczeństwo japońskim okrętom.
Wezwał też wspólnotę międzynarodową do podjęcia wysiłków dyplomatycznych, by załagodzić napięcia w regionie.
Podczas konferencji prasowej Abe zaapelował do wszystkich stron konfliktu, by unikały dalszej eskalacji napięć w regionie po zabiciu przez siły USA dowódcy elitarnych irańskich sił Al-Kuds generała Kasema Sulejmaniego.

link https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/sw ... spartandhp

Teheran zapowiedział akcje odwetowe po śmierci generała, który był uważany za drugą najważniejszą osobę w Iranie po duchowo politycznym przywódcy tego kraju ajatollahu Alim Chameneim.
Abe wyjaśnił, że ma zamiar wysłać japońskie siły na Bliski Wschód, aby zapewnić bezpieczną żeglugę japońskim statkom handlowym w takich miejscach, jak cieśnina Ormuz.
W niedzielę minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zapowiedział, że brytyjska marynarka wojenna będzie eskortować statki pływające pod banderą Wielkiej Brytanii w cieśninie Ormuz.
Teheranowi przypisuje się ubiegłoroczne ataki na statki w tym przejściu, a także inne działania destabilizujące w regionie, jak ataki na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej.

Również w niedzielę przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, Angela Merkel, Emmanuel Macron i Boris Johnson zapowiedzieli wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie.
Zaapelowali też do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z Państwem Islamskim.
We wspólnym oświadczeniu Merkel, Macron i Johnson zadeklarowali gotowość „kontynuowania rozmów ze wszystkimi stronami w celu deeskalacji napięć i przywrócenia stabilności w regionie”.
Amerykańskie lotnictwo w nocy z czwartku na piątek przypuściło atak, w którym zginął Sulejmani i dowódca irackiej, proirańskiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis.
Iran i wspierane przez niego jemeńskie szyickie milicje Huti oraz libański Hezbollah zapowiedzieli działania odwetowe.
Parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji uchwalił rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym oddziałów amerykańskich.

PAP, KG


Problem zatacza coraz szersze kręgi.
A w tle ropa naftowa.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15195
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Epitet » 07 sty 2020 12:02

Iran rozważa "13 scenariuszy zemsty" i grozi "historycznym koszmarem dla Amerykanów"
07 stycznia 2020 rok

Iran rozważa scenariusze zemsty w odwecie za ubiegłotygodniowy atak amerykański w Bagdadzie, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani - ogłosił we wtorek sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani, cytowany przez agencję Fars.

link https://tvn24.pl/kasem-sulejmani-nie-zy ... 414,s.html

Amerykanie powinni wiedzieć, że do tej pory w radzie dyskutowano o 13 scenariuszach zemsty.

Nawet jeśli istnieje konsensus co do najsłabszego scenariusza, przeprowadzenie go może być historycznym koszmarem dla Amerykanów - zagroził we wtorek sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani, cytowany przez agencję Fars.

"Męczennik Kasem Sulejmani jest potężniejszy teraz, gdy nie żyje"

Wcześniej, w poniedziałek wieczorem, prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegł, że nikt nie powinien grozić jego narodowi. Odpowiadał na twitterowy wpis prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym zagroził on amerykańskim atakiem na dziesiątki celów w Iranie.

Irański MSZ: jesteśmy gotowi na powrót do uszanowania umowy

Według irańskiego wiceministra spraw zagranicznych Abbasa Arakcziego Iran "jest gotów na powrót do pełnego poszanowania" umowy nuklearnej zawartej w 2015 r. ze światowymi mocarstwami.
Arakczi zamieścił wpis o tej treści na Twitterze, ale nie ujawnił żadnych informacji na temat ewentualnych warunków.
Wcześniej, w niedzielę, dwa dni po zabiciu przez siły USA w Bagdadzie generała Kasema Sulejmaniego, władze Iranu ogłosiły, że nie będą już stosować się do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej.

USA wycofały się z tego porozumienia w maju 2018 roku.

W oświadczeniu Iran zapowiedział, że nie będzie przestrzegał ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie.
Teheran zastrzegł wszelako, że będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Iran.
Dodano, że władze Iranu są dalej otwarte na negocjacje z europejskimi partnerami.


Saddam Husaj też mówił, że Bagdad otoczony jest czarną strefą i każdy kto tam wkroczy spotka śmierć.
Krótko.
Mylił się.

ZAMIESZANIE W SPRAWIE LISTU O WYJŚCIU SIŁ USA Z IRAKU. "NIE PODJĘTO DECYZJI"
ŚWIAT
7 stycznia 2020rok

Nie podjęto decyzji o wyjściu z Iraku - zapewniają w poniedziałek władze Stanów Zjednoczonych po opublikowaniu w mediach listu amerykańskiego dowództwa, sugerującego, że zdecydowano się na taki krok.
- Pismo to szkic, nie powinno zostać upublicznione i wysłane - stwierdził generał Mike Milley.

link https://fakty.interia.pl/swiat/news-zam ... Id,4248261

Informacje, że wojskowa koalicja pod wodzą USA planuje wyjście z Iraku, podały wcześniej Reuters i AFP, powołując się na list amerykańskiego dowództwa do wojskowych w irackim ministerstwie obrony.

"Ten list to szkic, to był błąd, był niepodpisany, nie powinien zostać upubliczniony" - powiedział dziennikarzom Milley, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA.

Dodał, że dokument jest "źle sformułowany" i "sugeruje wycofanie, co nie jest tym, co się dzieje".
Stwierdził, że pismo "nie powinno zostać wysłane".
Tak jak szef Pentagonu Mark Esper zaznaczył, że USA nie mają w planach wyjścia z Iraku.

"Nie wiem, co to za list...
Próbujemy dowiedzieć się, skąd to pochodzi, co to jest" - oznajmił pytany przez dziennikarzy o ten dokument Esper
.Wojna propagandowa trwa w najlepsze.
Licytacja na groźby.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15195
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Epitet » 07 sty 2020 13:44

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin uważa, że Rada Gabinetowa nie podejmie we wtorek decyzji o wycofaniu polskich żołnierzy z Iraku.
Te decyzje powinny być podejmowane wspólnie w gronie sojuszników - powiedział we wtorek.
Sasin pytany we wtorek rano w TVN24, czy Rada Gabinetowa podejmie we wtorek decyzję o wycofaniu polskich żołnierzy z Iraku, stwierdził, że według niego tak się nie stanie.

link https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/sw ... spartandhp

Sasin był także pytany, czy rozumie, dlaczego to Rada Gabinetowa jest teraz zwoływana, a nie Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
„Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ciałem ograniczonym, jeśli chodzi o wymiar rządowy do kilku resortów, stricte resortów bezpieczeństwa.
Natomiast w tym przypadku mamy do czynienia naprawdę z wieloaspektowym wpływem na sytuację Polski, chociażby również na gospodarkę, na sektor energetyczny, musimy o tym rozmawiać” - odpowiedział.
Po uwadze, że skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego można kształtować bardzo dowolnie, Sasin zwrócił uwagę, że „to jest decyzja pana prezydenta, w jakim formacie chce rozmawiać na ten temat”.
„(Prezydent) stwierdził, że lepszym i pełniejszym będzie format Rady Gabinetowej.
Taką decyzję podjął, i oczywiście cały rząd u pana prezydenta się stawi” - zapewnił wicepremier Sasin.
Rada Gabinetowa, czyli spotkanie prezydenta RP i całego rządu, zbierze się we wtorek o godz. 14 w Pałacu Prezydenckim.


Wpływ sytuacji na decyzje władz Polski.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Topic author
Epitet
Generał
Generał
Posty: 15195
Rejestracja: 16 sty 2011 19:01
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy
Status: Offline

Re: Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Epitet » 10 sty 2020 09:10

Pokłosie napięcia na Bliskim Wschodzie:

W czwartek w internecie pojawiło się wideo mające pokazywać zestrzelenie ukraińskiego boeinga niedaleko lotniska w Teheranie.
"New York Times", po zbadaniu autentyczności nagrania, stwierdza, że wydaje się ono rzeczywiście przedstawiać moment, gdy w samolot trafiła irańska rakieta.

link https://tvn24.pl/katastrofa-ukrainskieg ... 198,s.html

Kanada ma "doniesienia wywiadowcze"

- Mamy doniesienia wywiadowcze z wielu źródeł, od naszych sojuszników, ale także od naszego własnego wywiadu, które wskazują, że samolot (ukraińskich linii lotniczych - red.) został zestrzelony przez irańską rakietę ziemia-powietrze - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau.
Jak dodał, "to równie dobrze mogło być nieumyślne".

- Kanadyjczycy mają pytania i zasługują na odpowiedzi - stwierdził.
Zaznaczył jednak, że jest zbyt wcześnie, by wskazywać winnych katastrofy lub wyciągać jakiekolwiek wnioski i przypomniał o potrzebie dalszego, dogłębnego śledztwa.
- Kanada współpracuje ze swoimi sojusznikami, by upewnić się, że zostanie przeprowadzone dokładne i wiarygodne dochodzenie, mające ustalić przyczyny tej katastrofy - dodał.
Trudeau poinformował również, że kanadyjski minister spraw zagranicznych Francois-Philippe Champagne rozmawiał z szefem dyplomacji Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem i zażądał natychmiastowego wstępu na terytorium Iranu, by móc "świadczyć usługi konsularne, zidentyfikować ofiary i uczestniczyć w gruntownym dochodzeniu.
" Champagne miał też potępić irańskie ataki na bazy wojskowe sił koalicji w Iraku, gdzie stacjonowali żołnierze kanadyjscy.

Dodał, że Iran zamierza zatrzymać czarne skrzynki u siebie, ale jednocześnie zapewni dostęp do nich śledczym z Ukrainy, o czym poinformował go prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

O tym, że samolot mógł zostać nieumyślnie zestrzelony przez Iran pisały w czwartek szeroko amerykańskie media.
Po tych doniesieniach Iran wykluczył jednak, by przyczyną katastrofy było trafienie go pociskiem wystrzelonym przez obronę przeciwlotniczą tego kraju.
Katastrofa nastąpiła zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz w Iraku, w których stacjonują siły USA.

Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.
Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, a czterech obywateli brytyjskich i czterech niemieckich.


Atak na generała irańskiegow Bagdadzie Irak, a sprawa dotyczy działań Iranu.

Sytuacja do złudzenia podobna do zestrzelenia samolotu pasażerskiego przez separatystów na Ukrainie.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Pancake
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 06 lut 2020 04:37
Status: Offline

Re: Atak został przeprowadzony przy użyciu drona MQ-9 Reaper. Bagdad Iran

Postautor: Pancake » 06 lut 2020 08:41

Muszę dokładnie przemyśleć

Wróć do „Zagranica”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości