Nowe helikoptery dla polskiej armii.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 508 razy
Otrzymał/a podziekowań: 582 razy
Status: Online

Re: Nowe helikoptery dla polskiej armii.

Postautor: Epitet » 26 sty 2019 08:37

Obietnice wiceprzewodniczącego PiS posła Antoniego Macierewicza

25.01.2019 rok

link https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/mon-i-pz ... 03747.html

Antoni Macierewicz, poprzednik Mariusza Błaszczaka na stanowisku szefa MON, kilkukrotnie zapewniał, że szybko dostarczone będą śmigłowce dla wojsk specjalnych.

W 2016 roku w obecności ówczesnej premier Beaty Szydło minister zapowiadał, że "już w tym roku zostaną dostarczone przynajmniej pierwsze dwa helikoptery", a "w przyszłym roku - osiem helikopterów".

Resursy, czyli w uproszczeniu przydatność do użycia śmigłowców polskiej armii, kończą się między 2019 a 2021 rokiem.

Gdyby nie zerwano rozstrzygniętego przetargu na francuskie caracale, pierwsze maszyny latałyby z polską szachownicą już od ponad roku.

Razorblade1967 pisze:Oczywiście, że nie... ale ta ekipa twierdziła 3 lata temu, że kupi to samo lepiej i taniej.
Pokazała co potrafi... dobitnie.

Teraz płacze i płaci...
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 12 razy
Otrzymał/a podziekowań: 813 razy
Status: Offline

Postautor: Razorblade1967 » 26 sty 2019 10:50

Epitet pisze:Teraz płacze i płaci...

Przy czym jak na razie, po upływie 3 lat wynik i tak jest słabiutki:

1/ 8 szt. H-225M w odmianie dla wojsk specjalnych
- na razie zastąpione przez 4 S-70i (i to raczej typowa transport, może z jakimś wyposażeniem?).

2/ 13 szt. H-225M w wersji Combat SAR
- brak, odpowiednikiem z rodziny UH-60 może być Pawehawk (wyspecjalizowana wersja do zakupu tylko w USA)

3/ 5 szt. H-225M w odmianie dla ewakuacji medycznej
- brak, ewentualnie może taką rolę spełnić wersja S-70i z odpowiednim wyposażeniem, choć ze względu na wielkość maszyny możliwości będą mniejsze.

4/ 16 szt. H-225M w wersji morskiej ZOP (miały zastąpić Mi-14)
- brak, odpowiednikiem z rodziny UH-60 może być Seaehawk (wyspecjalizowana wersja do zakupu tylko w USA)... choć nie dorówna H-225M możliwością przenoszenia przeciwkrętowych pocisków rakietowych.

5. 16 szt. H-225M w wersji transportowej (miały zastąpić Mi-8/Mi-17)
- brak, zastąpienie przez S-70i będzie trudne ze względu na mniejszą pojemność kadłuba i udźwigu.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał

Postautor: Epitet » 26 sty 2019 13:32

Czy ktoś się tym przejmuje?

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał

Postautor: Epitet » 27 sty 2019 11:55

Na decyzje w sprawie zakupu większej liczby nowych platform prawdopodobnie przyjdzie nam poczekać do ogłoszenia nowego Planu Modernizacji Technicznej w perspektywie do roku 2026.

W PMT zostaną określone plany pozyskiwania nowych śmigłowców, wraz z harmonogramem i budżetem, dopasowanym do zatwierdzonego już Programu Rozwoju Sił Zbrojnych.
Z jednej strony oznacza to większe pieniądze, gdyż od 2020 roku udział nakładów na obronę w PKB stopniowo będzie się podnosić, z drugiej – konieczność równoległego finansowania wielu projektów, nie tylko modernizacyjnych, ale też związanych ze zwiększeniem liczebności Sił Zbrojnych RP.

Wojsko Polskie potrzebuje więc nowych śmigłowców kilku klas.

Modernizacja istniejących platform jest potrzebna, ale obok, a nie zamiast nowych zakupów.

Pozyskanie czterech Black Hawków dla Wojsk Specjalnych jest krokiem w dobrym kierunku.

Pełna ocena tego kontraktu będzie możliwa jednak dopiero wtedy, gdy będzie znanych więcej szczegółów.

Z kolei na generacyjną wymianę sprzętu pozwoli dopiero szeroko zakrojony program modernizacji floty śmigłowców, obejmujący szereg programów zakupów nowych i ulepszenia istniejących maszyn.

link https://www.defence24.pl/mon-kupil-blac ... ow-analiza

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 27 sty 2019 12:11

Przy okazji jak widać problem jest dalej i poniższa wypowiedź jest zgodna z tym co pisałem w tym temacie od początku...

Nowe śmigłowce trafiają do Wojsk Specjalnych, które do tej pory wykorzystywały przede wszystkim Mi-17, w ramach 7 Eskadry Działań Specjalnych. Black Hawki pozwolą uzupełnić ich zdolności, jak i odciążyć istniejącą flotę od części zadań. - Nie ukrywam, że posiadane przez nas Mi-17, choć to najnowsze maszyny tego typu w Wojsku Polskim, są bardzo intensywnie eksploatowane, a wprowadzenie Black Hawków „uwolni” je od wykonywania części zadań. – powiedział w rozmowie z Defence24.pl gen. bryg. dr inż Sławomir Drumowicz, Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych.

Dalej są potrzebne śmigłowce o rozmiarach (pojemność kabiny) i udźwigu zbliżonym do Mi-17... a takimi były właśnie odrzucone wraz zerwanym kontraktem francuskie H-225M. Mniejsze S-70i mogą tylko uzupełnić "flotę" i odciążyć te większe maszyny w zadaniach gdzie nie jest potrzebny śmigłowiec duży...

Dalej będę (z uporem maniaka) twierdził (tak jak od początku w tym temacie), że z politycznych pobudek "schrzaniono sprawę" - bo problem starzejących i się wyeksploatowanych Mi-8/Mi-14/Mi-17 powinien być właśnie rozwiązany zakupem tych H-225M. Natomiast jak najbardziej należało je uzupełnić nowszymi maszynami mniejszymi, które zastąpiły by maszyny Mi-2 i W-3 (najpierw oczywiście te najstarsze) i tutaj produkowanego w Polsce S-70i uważam za bardzo dobry wybór.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 27 sty 2019 16:10

A przy okazji trochę liczb...

Kontrakt na rzekomo "przepłacone" H-225M to było 13 mld zł - za dostawę śmigłowców, infrastruktury, "pakietów" logistycznych i szkoleniowych. Wychodziło 260 mln zł przypadających na jeden śmigłowiec - przy czym część z nich to były wersje wyspecjalizowane, gdzie taka wersja ZOP potrafi cenę maszyny podnieść dwukrotnie w stosunku do wersji "transport".

Teraz za 4 śmigłowce S-70i zapłaci się 683,5 mln zł - też z tymi wszystkimi "pakietami"... czyli po 170 mln zł przypadających na jeden śmigłowiec - mniejszy przecież niż H-225M. Przy czym cena samego śmigłowca z wyposażeniem to tylko 75 mln zł (bo to wersja "transport"... najtańsza).

Czy teraz widać ile kosztuje wdrażanie nowego typu śmigłowca do armii? I jakoś nikt nie twierdzi, że są "przepłacone"... [jezyk_oko]

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał

Postautor: Epitet » 19 lut 2019 11:15

AW101 - kandydat na następcę polskich Mi-14
[ANALIZA]
18 lutego 2019

W przetargu na zakup śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) z opcją prowadzenia operacji ratowniczych na morzu dla Marynarki Wojennej RP złożono jedną ofertę ostateczną, obejmującą maszynę Leonardo Helicopters AW101 (w Wielkiej Brytanii znaną jako Merlin).
Jeżeli propozycja zostanie przyjęta, AW101 będą pozyskane po to, by zastąpić wiekowe śmigłowce Mi-14, które służą już dziś znacznie ponad planowany czas, a ich wyposażenie nie do końca odpowiada obecnym potrzebom wojska.

link https://www.defence24.pl/aw101-kandydat ... kich-mi-14

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi wydłużają obecnie, po raz kolejny, resursy śmigłowców Mi-14PŁ i Mi-14PŁ/R służących w Marynarce Wojennej RP. Procedurą objęto dwa wiropłaty ratownicze oraz osiem maszyn do zwalczania okrętów podwodnych.

Czas eksploatacji tych ponad trzydziestoletnich śmigłowców zostanie wydłużony o kolejne 4 lata, co powinno zamykać ostateczne ramy czasowe w jakich do służby powinny trafić nowe maszyny.

Warto jednak powiedzieć, że na zakup mamy znacznie mniej czasu, gdyż co najmniej kilkanaście miesięcy potrzebne będzie aby załogi nowych wiropłatów osiągnęły gotowość operacyjną.

Zakup będzie jedynie początkiem tego procesu, a nie jego zakończeniem.

Problem szkolenia załóg i personelu technicznego a czas jaki na to jest potrzebny.
Czas w miejscu nie stoi.

Wróć do „Państwowe Służby Mundurowe”