Nowe helikoptery dla polskiej armii.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 514 razy
Otrzymał/a podziekowań: 588 razy
Status: Offline

Re: Nowe helikoptery dla polskiej armii.

Postautor: Epitet » 26 sty 2019 08:37

Obietnice wiceprzewodniczącego PiS posła Antoniego Macierewicza

25.01.2019 rok

link https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/mon-i-pz ... 03747.html

Antoni Macierewicz, poprzednik Mariusza Błaszczaka na stanowisku szefa MON, kilkukrotnie zapewniał, że szybko dostarczone będą śmigłowce dla wojsk specjalnych.

W 2016 roku w obecności ówczesnej premier Beaty Szydło minister zapowiadał, że "już w tym roku zostaną dostarczone przynajmniej pierwsze dwa helikoptery", a "w przyszłym roku - osiem helikopterów".

Resursy, czyli w uproszczeniu przydatność do użycia śmigłowców polskiej armii, kończą się między 2019 a 2021 rokiem.

Gdyby nie zerwano rozstrzygniętego przetargu na francuskie caracale, pierwsze maszyny latałyby z polską szachownicą już od ponad roku.

Razorblade1967 pisze:Oczywiście, że nie... ale ta ekipa twierdziła 3 lata temu, że kupi to samo lepiej i taniej.
Pokazała co potrafi... dobitnie.

Teraz płacze i płaci...
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 12 razy
Otrzymał/a podziekowań: 827 razy

Postautor: Razorblade1967 » 26 sty 2019 10:50

Epitet pisze:Teraz płacze i płaci...

Przy czym jak na razie, po upływie 3 lat wynik i tak jest słabiutki:

1/ 8 szt. H-225M w odmianie dla wojsk specjalnych
- na razie zastąpione przez 4 S-70i (i to raczej typowa transport, może z jakimś wyposażeniem?).

2/ 13 szt. H-225M w wersji Combat SAR
- brak, odpowiednikiem z rodziny UH-60 może być Pawehawk (wyspecjalizowana wersja do zakupu tylko w USA)

3/ 5 szt. H-225M w odmianie dla ewakuacji medycznej
- brak, ewentualnie może taką rolę spełnić wersja S-70i z odpowiednim wyposażeniem, choć ze względu na wielkość maszyny możliwości będą mniejsze.

4/ 16 szt. H-225M w wersji morskiej ZOP (miały zastąpić Mi-14)
- brak, odpowiednikiem z rodziny UH-60 może być Seaehawk (wyspecjalizowana wersja do zakupu tylko w USA)... choć nie dorówna H-225M możliwością przenoszenia przeciwkrętowych pocisków rakietowych.

5. 16 szt. H-225M w wersji transportowej (miały zastąpić Mi-8/Mi-17)
- brak, zastąpienie przez S-70i będzie trudne ze względu na mniejszą pojemność kadłuba i udźwigu.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał

Postautor: Epitet » 26 sty 2019 13:32

Czy ktoś się tym przejmuje?

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał

Postautor: Epitet » 27 sty 2019 11:55

Na decyzje w sprawie zakupu większej liczby nowych platform prawdopodobnie przyjdzie nam poczekać do ogłoszenia nowego Planu Modernizacji Technicznej w perspektywie do roku 2026.

W PMT zostaną określone plany pozyskiwania nowych śmigłowców, wraz z harmonogramem i budżetem, dopasowanym do zatwierdzonego już Programu Rozwoju Sił Zbrojnych.
Z jednej strony oznacza to większe pieniądze, gdyż od 2020 roku udział nakładów na obronę w PKB stopniowo będzie się podnosić, z drugiej – konieczność równoległego finansowania wielu projektów, nie tylko modernizacyjnych, ale też związanych ze zwiększeniem liczebności Sił Zbrojnych RP.

Wojsko Polskie potrzebuje więc nowych śmigłowców kilku klas.

Modernizacja istniejących platform jest potrzebna, ale obok, a nie zamiast nowych zakupów.

Pozyskanie czterech Black Hawków dla Wojsk Specjalnych jest krokiem w dobrym kierunku.

Pełna ocena tego kontraktu będzie możliwa jednak dopiero wtedy, gdy będzie znanych więcej szczegółów.

Z kolei na generacyjną wymianę sprzętu pozwoli dopiero szeroko zakrojony program modernizacji floty śmigłowców, obejmujący szereg programów zakupów nowych i ulepszenia istniejących maszyn.

link https://www.defence24.pl/mon-kupil-blac ... ow-analiza

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 27 sty 2019 12:11

Przy okazji jak widać problem jest dalej i poniższa wypowiedź jest zgodna z tym co pisałem w tym temacie od początku...

Nowe śmigłowce trafiają do Wojsk Specjalnych, które do tej pory wykorzystywały przede wszystkim Mi-17, w ramach 7 Eskadry Działań Specjalnych. Black Hawki pozwolą uzupełnić ich zdolności, jak i odciążyć istniejącą flotę od części zadań. - Nie ukrywam, że posiadane przez nas Mi-17, choć to najnowsze maszyny tego typu w Wojsku Polskim, są bardzo intensywnie eksploatowane, a wprowadzenie Black Hawków „uwolni” je od wykonywania części zadań. – powiedział w rozmowie z Defence24.pl gen. bryg. dr inż Sławomir Drumowicz, Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych.

Dalej są potrzebne śmigłowce o rozmiarach (pojemność kabiny) i udźwigu zbliżonym do Mi-17... a takimi były właśnie odrzucone wraz zerwanym kontraktem francuskie H-225M. Mniejsze S-70i mogą tylko uzupełnić "flotę" i odciążyć te większe maszyny w zadaniach gdzie nie jest potrzebny śmigłowiec duży...

Dalej będę (z uporem maniaka) twierdził (tak jak od początku w tym temacie), że z politycznych pobudek "schrzaniono sprawę" - bo problem starzejących i się wyeksploatowanych Mi-8/Mi-14/Mi-17 powinien być właśnie rozwiązany zakupem tych H-225M. Natomiast jak najbardziej należało je uzupełnić nowszymi maszynami mniejszymi, które zastąpiły by maszyny Mi-2 i W-3 (najpierw oczywiście te najstarsze) i tutaj produkowanego w Polsce S-70i uważam za bardzo dobry wybór.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 27 sty 2019 16:10

A przy okazji trochę liczb...

Kontrakt na rzekomo "przepłacone" H-225M to było 13 mld zł - za dostawę śmigłowców, infrastruktury, "pakietów" logistycznych i szkoleniowych. Wychodziło 260 mln zł przypadających na jeden śmigłowiec - przy czym część z nich to były wersje wyspecjalizowane, gdzie taka wersja ZOP potrafi cenę maszyny podnieść dwukrotnie w stosunku do wersji "transport".

Teraz za 4 śmigłowce S-70i zapłaci się 683,5 mln zł - też z tymi wszystkimi "pakietami"... czyli po 170 mln zł przypadających na jeden śmigłowiec - mniejszy przecież niż H-225M. Przy czym cena samego śmigłowca z wyposażeniem to tylko 75 mln zł (bo to wersja "transport"... najtańsza).

Czy teraz widać ile kosztuje wdrażanie nowego typu śmigłowca do armii? I jakoś nikt nie twierdzi, że są "przepłacone"... [jezyk_oko]

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał

Postautor: Epitet » 19 lut 2019 11:15

AW101 - kandydat na następcę polskich Mi-14
[ANALIZA]
18 lutego 2019

W przetargu na zakup śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) z opcją prowadzenia operacji ratowniczych na morzu dla Marynarki Wojennej RP złożono jedną ofertę ostateczną, obejmującą maszynę Leonardo Helicopters AW101 (w Wielkiej Brytanii znaną jako Merlin).
Jeżeli propozycja zostanie przyjęta, AW101 będą pozyskane po to, by zastąpić wiekowe śmigłowce Mi-14, które służą już dziś znacznie ponad planowany czas, a ich wyposażenie nie do końca odpowiada obecnym potrzebom wojska.

link https://www.defence24.pl/aw101-kandydat ... kich-mi-14

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi wydłużają obecnie, po raz kolejny, resursy śmigłowców Mi-14PŁ i Mi-14PŁ/R służących w Marynarce Wojennej RP. Procedurą objęto dwa wiropłaty ratownicze oraz osiem maszyn do zwalczania okrętów podwodnych.

Czas eksploatacji tych ponad trzydziestoletnich śmigłowców zostanie wydłużony o kolejne 4 lata, co powinno zamykać ostateczne ramy czasowe w jakich do służby powinny trafić nowe maszyny.

Warto jednak powiedzieć, że na zakup mamy znacznie mniej czasu, gdyż co najmniej kilkanaście miesięcy potrzebne będzie aby załogi nowych wiropłatów osiągnęły gotowość operacyjną.

Zakup będzie jedynie początkiem tego procesu, a nie jego zakończeniem.

Problem szkolenia załóg i personelu technicznego a czas jaki na to jest potrzebny.
Czas w miejscu nie stoi.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał

Postautor: Epitet » 26 kwie 2019 14:44

Sławek Zagórski
Militaria
Dzisiaj, 26 kwietnia 2019 rok

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dziś umowę na zakup czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej.
Wartość kontraktu wyniesie 1.65 mld PLN.
Będą to jedyne takie śmigłowce na świecie.
Żaden używany w armiach świata nie łączy w sobie funkcji SAR i ZOP.
Śmigłowce mają być dostarczone do 2022 roku.

link https://menway.interia.pl/militaria/new ... Id,2956556

AW101: następca Mi-14 w Marynarce Wojennej
[KOMENTARZ]
26 kwietnia 2019

Piątkowe podpisanie umowy na śmigłowce Leonardo AW101 cieszy z kilku powodów.

Po pierwsze Polska kupiła naprawdę dobry śmigłowiec: nowoczesny, ale na tyle wypróbowany, że nie ma już „chorób wieku dziecięcego”; o dobrych parametrach technicznych, o czym świadczy grono jego użytkowników eksportowych takich jak Kanada czy Japonia.
Wreszcie produkowany przez firmę, która zainwestowała w Polsce duże pieniądze i jest za to teraz w pewien sposób nagradzana.

Są jednak minusy. Pewnym minusem jest też brak opcji w umowie, choć pierwotnie przy ogłoszeniu postępowania, co - przypomnijmy - miało miejsce w lutym 2017 roku mówiło się o pozyskaniu czterech maszyn z opcją na kolejne cztery.
Cztery śmigłowce to tymczasem wystarczająco dużo żeby wyszkolić personel i przejąć część zadań jakie niegdyś wypełniały Mi-14, ale za mało żeby dokonać tego w pełni.

Trzeba pamiętać, że na cztery maszyny zdolnych do wykonania zadania jednocześnie jest zwykle 2-3.
Pytanie o szerzej zakrojoną modernizację floty śmigłowcowej Marynarki Wojennej pozostaje więc otwarte.
Nie wiadomo też, czy śmigłowce osiągną pełną gotowość operacyjną przed wycofaniem Mi-14.

Eksploatacja Mi-14, zakupionych na początku lat 80., może być wydłużana maksymalnie do 42 lat pod warunkiem pozytywnej oceny tych maszyn.
Z kolei dostawy AW101 - czterech maszyn tego typu - mają odbyć się do roku 2022, trzeba też pamiętać, że dostawa nie jest równoznaczna z osiągnięciem gotowości operacyjnej.

link https://www.defence24.pl/aw101-nastepca-mi-14-komentarz

Mocowania i tapicerka, czyli jakie kompetencje zyska Świdnik na kontrakcie na AW101
12 kwietnia 2019

W związku z dostawą śmigłowców AW101 Merlin dla Marynarki Wojennej WSK "PZL-Świdnik" przejmie kompetencje związane z mocowaniem wyposażenia medycznego oraz tapicerki tych maszyn – poinformował w piątek w Sejmie wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Już teraz te zakłady wytwarzają elementy struktury tych śmigłowców.
Wiceminister przedstawił też szczegóły umów offsetowych związanych z tym zamówieniem.

link https://www.defence24.pl/mocowania-i-ta ... e-na-aw101

Nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej

- Dziś podpisaliśmy umowę, która daje szanse rozwoju PZL-Świdnik. Bardzo się cieszę z tego, że przed Świdnikiem stoją perspektywy rozwoju, że zamówienia związane z modernizacją Wojska Polskiego są kierowane do zakładów produkujących w Polsce - powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej w Świdniku.

link https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/ ... -wojennej2

Minister obrony podpisał w zakładzie PZL-Świdnik w obecności premiera Mateusza Morawieckiego umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej RP.
Kupione śmigłowce przeznaczone są do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i działań poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR).
Zawarta umowa dotyczy dostawy czterech śmigłowców AW101 przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie misji CSAR - bojowego poszukiwania i ratownictwa.

Umowa została zawarta z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A, która dostarczy dla Wojska Polskiego śmigłowce wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców.
Pakiet szkoleniowy obejmuje z kolei kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.

Wartość umowy wynosi 1,65 miliarda złotych brutto, a terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca 2022 roku.

Nowe śmigłowce będą przystosowane do realizacji misji zwalczania okrętów podwodnych, zapewnienia żeglowności morskich szlaków komunikacyjnych, ochrony portów i osłony jednostek nawodnych.
Śmigłowce zdolne będą także do prowadzenia akcji bojowego poszukiwania i ratownictwa CSAR.

Śmigłowiec AW101 to śmigłowiec napędzany trzema turbowałowymi silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny o średnicy ponad 18 m i czterołopatowe śmigło ogonowe, którego kadłub został wykonany w konstrukcji metalowej z wykorzystaniem elementów kompozytowych.

Postępowanie zostało przeprowadzone w trybie negocjacji z kilkoma wykonawcami zgodnie z Decyzją Nr 367/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 września 2015 r. w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

Rok 2022 jako termin dostawy 4 wiropłatów.
Ponad 3 lata.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 26 kwie 2019 20:23

Epitet pisze:Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dziś umowę na zakup czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej.
Wartość kontraktu wyniesie 1.65 mld PLN.
Będą to jedyne takie śmigłowce na świecie.
Żaden używany w armiach świata nie łączy w sobie funkcji SAR i ZOP.
[...]
Rok 2022 jako termin dostawy 4 wiropłatów.
Ponad 3 lata.

No i tyle w kwestii "przepłaconych Caracali"... za 50 maszyn (w różnych wersjach) mieliśmy zapłacić (ze wszystkim, łącznie z infrastrukturą i szkoleniem) 13 mld zł. Teraz "tylko" 1,65 mld za 4 sztuki... i to maszyny, która jakoś nie podbiła rynku, choćby ze względu na bardzo wysokie koszty eksploatacji.

O łączeniu funkcji SAR i ZOP to nawet szkoda gadać, bo powstanie coś, co w każdym z tych zastosowań będzie "porażką" i jakimś "ersatzem".

Przy okazji... te 50 śmigłowców to miało kosztować 13 mld zł... kupowanie głosów za 500+ kosztuje rocznie 24,5 mld zł. No nie ma kasy na obronność. Co roku można by kupować np. z 90 śmigłowców. Ale bardziej się opłaca kupować głosy wyborcze...

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał

Postautor: Epitet » 27 kwie 2019 05:16

Inni twierdzą że dostawa za 5 lat i to dużo drożej.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 27 kwie 2019 06:38

Epitet pisze:Inni twierdzą że dostawa za 5 lat i to dużo drożej.

Oczywiście, że drożej - bo AW101 jest nie dość, że śmigłowcem droższym, to jeszcze mającym wyższe koszty eksploatacji.

Do tego, jak napisałem wcześniej nie bardzo widzę połączenie funkcji SAR i ZOP - w obu przypadkach potrzebne jest całkowicie odmienne wyposażenie... no i uzbrojenie jeśli chodzi o ZOP. Owszem - pewne łączenie takich funkcji występuje w przypadku śmigłowców pokładowych. No, bo jak masz na pokładzie niszczyciela czy fregaty 1-2 śmigłowce to siłą rzeczy muszą one pełnić obie role i jeszcze inne dodatkowo. Przy czym w zasadzie są to śmigłowce ZOP, które za jedyne wyposażenie przydatne w misjach SAR mają wyciągarkę. Już na lotniskowcach stosuje się wyspecjalizowane wersje, gdzie na kilka maszyn pokładowych 1-2 są w wersji SAR, a reszta to ZOP.

Natomiast w przypadku działań z baz lądowych takie rozwiązanie wydaje się wręcz absurdalne. W czasie pokoju śmigłowce MW pełnią rolę ratownictwa morskiego w zasadzie w sposób ciągły. Aby to robić muszą mieć odpowiednie wyposażenie... To będę je miały czy nie? Jeśli tak - to jakie będzie wyposażenie ZOP? Czy aby nie skończy się na tym, że za całe wyposażenie ZOP będą robiły belki do podwieszenie torped ZOP i maksymalnie uproszczone (zminimalizowane) możliwości wykrywania OP? Bo dobre wyposażenie ZOP to potrafi podwoić koszt śmigłowca (kosztuje drugie tyle co śmigłowiec w wersji podstawowej)... a do tego potrzebuje zarówno miejsca na pokładzie, jak i ma swoją masę.

Już nawet nie wspominam, że przewidywane wcześniej H225M poza pełnieniem funkcji ZOP (wyspecjalizowane jako ZOP) mają możliwość przenoszenia i użycia nie tylko uzbrojenia ZOP, ale również można je uzbrajać i skutecznie używać pocisków rakietowych przeciwko okrętom nawodnym (Exocet) - co w warunkach Bałtyku i naszej "floty" było bardzo cennym "dodatkiem".

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał

Postautor: Epitet » 27 kwie 2019 09:23

Jako młody porucznik wracając z uczelni West Point i dowodząc kompanią napisałbym prospekt szkolenia polegający na desancie ze śmigłowców. Generałowie armii polskiej skierowaliby mnie do psychiatryka. Bo jak odważyłem się nawet tak pomyśleć. A ja chciałem się tylko szkolić.

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 27 kwie 2019 12:51

Epitet pisze:Jako młody porucznik wracając z uczelni West Point i dowodząc kompanią napisałbym prospekt szkolenia polegający na desancie ze śmigłowców. Generałowie armii polskiej skierowaliby mnie do psychiatryka. Bo jak odważyłem się nawet tak pomyśleć. A ja chciałem się tylko szkolić.

Jako w sumie jeszcze dość młody sierżant, a potem starszy sierżant - szkoliłem moich ludzi wykorzystując zachodnie podręczniki. Działania np. na zaporach drogowych uczyłem żołnierzy jeszcze przed "Irakami i Afganami" (doświadczenia i obserwacje były jeszcze wtedy tylko z różnego ONZ-etu), z podręcznika brytyjskiego opracowanego do działań w Irlandii Północnej. Do psychiatryka nie zamknęli... taki "nawiedzony" był jednak czasem potrzebny np. jak trzeba było jakąś "pozkazówkę" odwalić. Ale w czoło się pukali, uznawali za "nawiedzonego", a ksywka "Rambo" przylgnęła na koleje lata służby.

No cóż... armie generalnie są dość konserwatywne, głownie wtedy gdy przez lata nie prowadzą realnych działań bojowych, gdy nie mają realnego wroga itd. Beton wtedy "zastyga" i "okopuje się na z góry upatrzonych pozycjach".

Awatar użytkownika

senex
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 189 razy
Otrzymał/a podziekowań: 538 razy
Status: Online

Postautor: senex » 28 kwie 2019 07:04

"Polityka": nowe śmigłowce dwa razy droższe od Caracali. MON: to manipulacja
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/polityk ... ja/f0j9syk
MON się tłumaczy.
Jestem głęboko przekonany, że wielu te tłumaczenia łyknie.
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Postautor: Razorblade1967 » 28 kwie 2019 07:46

senex pisze:"Polityka": nowe śmigłowce dwa razy droższe od Caracali. MON: to manipulacja
[...]
MON się tłumaczy.
Jestem głęboko przekonany, że wielu te tłumaczenia łyknie.

Oczywistym jest, że nie można twierdzić, że AW101 jest dwa razy droższy od H225M. Wersje ZOP są zwykle dwa razy droższe od najtańszych wersji "transport". W przypadku zakupu tych 50 H225M miały tam być zarówno wersje specjalistyczne (m.in ZOP) i droższe, jak również 16 maszyn wersji transport. Nie można więc liczyć średniej ceny za jednego H225M z tamtego, niedoszłego niestety kontraktu i porównywać go do wersji morskiej AW101 oraz na tej podstawie twierdzić, że "jest dwa razy droższy"... bo dwa razy droższy nie jest, choć jest zdecydowanie droższy. A i tak nie wiadomo jakie wyposażenie ZOP otrzymają AW101... jeśli ubogie - to faktycznie może się okazać, że będą dużo droższe od planowanych H225M ZOP (tamte miały mieć możliwość przenoszenia również Exocetów, a nie tylko torped ZOP - tak jak te zakupione przez Brazylię).

Przy czym rząd i MON teraz wpadł w pułapkę twierdząc o "manipulacjach"... Bo gdy usiłowali uzasadnić kłamliwą tezę o "przepłaconych Caracalach" to sami stosowali manipulację porównując np. cenę H225M, z których większość miała być w wersjach specjalistycznych (droższych, co naturalne) do zakupu (mniejszych) Blackhawków przez Turcję. Turcja wtedy kupowała najtańsze maszyny w wersji "transport", a do tego nie kupowała ich z infrastrukturą i szkoleniem - bo śmigłowce tego typu już wcześniej użytkowała, a więc to wszystko miała.

Przy czym może się okazać, że obecne pomysły wyjdą nawet i dwa razy drożej niż niedoszły zakup 50 H225M - bo jeżeli teraz zaczną kupować po parę sztuk różnych typów, to koszty logistyczne będą znacznie wyższe niż oparcie się na jednym typie śmigłowca w różnych odmianach.

Wróć do „Państwowe Służby Mundurowe”