Nowe helikoptery dla polskiej armii.

Awatar użytkownika

senex
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 200 razy
Otrzymał/a podziekowań: 568 razy
Status: Offline

Re: Nowe helikoptery dla polskiej armii.

Postautor: senex » 28 kwie 2019 08:45

A mnie osobiście zastanawia coś innego.
Czy tam wierzą w to co piszą?
Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 12 razy
Otrzymał/a podziekowań: 828 razy

Postautor: Razorblade1967 » 28 kwie 2019 09:00

senex pisze:A mnie osobiście zastanawia coś innego.
Czy tam wierzą w to co piszą?

Niektórzy chyba tak... Przyznam, że gdy do niedawna pracowałem w armii (po pewnej przerwie jaką miałem po likwidacji mojej poprzedniej jednostki) to byłem momentami przerażony ignorancją niektórych ludzi w tematach wojskowych czyli czymś co stanowi w końcu ich zawód. Sądzę, że wielu w takie bajdy wierzy i potem je przekazuje w dobrej wierze. Oczywiście na samej górze to jest polityka, ale poniżej wielu w to wierzy, bo ich wiedza jest tragicznie niska.
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy

Postautor: Epitet » 30 kwie 2019 19:07

Tak wygląda sytuacja dzisiaj:

Kruk odleciał

Nie jest żadną tajemnicą, że polskie śmigłowce szturmowe Mi-24 od wielu lat nie posiadają żadnej zdolności do niszczenia czołgów i jakichkolwiek ciężej opancerzonych pojazdów potencjalnego przeciwnika.
Mi-24 wysłane na zagraniczne misje były uzbrojone jedynie w broń strzelecką i niekierowane pociski rakietowe 57 mm.
Ponadto problem stanowią resursy tych maszyn, które dość szybko się kończą i większość maszyn ma zostać wycofana do 2022 roku. Tymczasem program "Kruk", mający na celu znalezienie następcy ponownie jest odsuwany.

link https://menway.interia.pl/militaria/new ... 91,nPack,4

Tak samo w sprawie umundurowania:

Boso, ale w ostrogach

Każdy żołnierz zawodowy otrzymuje mundur polowy za darmo.
Ministerstwo zwykle co kilkanaście miesięcy zamawiało około 200 tysięcy mundurów.
Przestało kupować w 2015 roku, kiedy kierownictwo MON objął Antoni Macierewicz.
Tłumaczono wówczas, że będzie wprowadzany nowy wzór mundury, przez co nie opłaca się zamawiać nowych sortów starego wzoru. Okazało się jednak, że nowego wzoru nadal nie ma.
Nie ma także starego.
Żołnierze mundury kupują we własnym zakresie.

link https://menway.interia.pl/militaria/new ... mbed_linki

O hełmach blaszanych już było - pomalowali stare.

Modernizacja w pełnej krasie.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Awatar użytkownika

Razorblade1967
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Podziękował: 12 razy
Otrzymał/a podziekowań: 828 razy

Postautor: Razorblade1967 » 01 maja 2019 11:46

Epitet pisze: Żołnierze mundury kupują we własnym zakresie.

Jest to oczywiście żałosne... ale "we własnym zakresie" nie oznacza jednak za własne pieniądze. O ile w armii nic się nie zmieniło od czasu gdy tam pracowałem to na podstawie corocznie wydawanego zarządzenie MON żołnierz otrzymywał określoną kwotę pieniężną - jeżeli magazyn nie mógł wydać tego co było w tabeli należności. Jeżeli przedmiot był przewidziany na rok użytkowania to całość kwoty za przedmiot, jeżeli na więcej jak rok to stosowny procent pełnej wartości za "przedłużenie okresu używalności" o kolejny rok. Przy okazji podobne zasady obowiązywały w przypadku umundurowania pracowników OWC.

Oczywiście jest to decyzja głupia by zanim się wprowadzi i zamówi nowy wzór umundurowania - zaniechać zakupów dotychczasowego. Ale sytuacja wcale nie wyjątkowa... w naszej armii. Swego czasu służąc na pododdziale przysługiwał mi jeden mundur polowy na rok - tak samo jak sztabowcom. Tyle, że ja ten mundur polowy musiałem nosić na co dzień, na szkolenie w polu, na służby i na "parady" - bo przecież prowadząc pluton występowało się w umundurowaniu takim jak moim żołnierze (a żołnierze z.s.w. wyjściowych mundurów nie mieli od pocz. lat 90-tych... podobnie jak kadra tzw. "służbowych" czyli marynarka do pasa głównego, zwężane spodnie i wysokie buty). Co zabawniej to żołnierz z.s.w. miał dwa mundury polowe - jeden jako polowy i drugi pseudo-wyjściowy czyli np. na służby czy zbiórki.

Gdybym przez rok używał tego munduru wszędzie... w tym na taktyki to wyglądałbym jak ostatnie prosie chlewikowe. No to kupowało się dodatkowe by mieć trzy komplety. Finansowo w sumie specjalnie stratny nie byłem... bo z wypłacanej corocznie "mundurówki" nie wydawałem na elementy umundurowania wyjściowego, bo wisząc przez cały rok w szafie się nie zużywał. Ale też trzeba było szukać i kupować sobie mundury polowe.

Co więcej - kupowało się też prywatne elementy wyposażenia... współczesne wojsko też to robi - tylko oni mają o tyle lepiej, że dostęp i wybór jest ogromny, a co najważniejsze nikt się za to nie czepia. Myśmy musieli kombinować... bo na taktykach i poligonach OK, ale w JW to już się "badacze pisma" czepiali, że "nieprzydziałowe".

Co tu dużo mówić... w budżetówce panuje swoista "logika" - obawiam się, że tak było, jest i będzie. [diadel_g]
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę, sztuka spowodować by nieprzyjaciel oddał życie za swoją.

Awatar użytkownika

Epitet
Generał
Generał
Podziękował: 527 razy
Otrzymał/a podziekowań: 593 razy

Postautor: Epitet » 10 sty 2020 09:46

H135 w służbie Straży Granicznej
Służby państwowe,
03 stycznia 2020 rok

3 stycznia, w Huwnikach Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska zaprezentowała nowy śmigłowiec Straży Granicznej Airbus H135 (P3H), który będzie wykonywał zadania w IV Wydziale Lotniczym Straży Granicznej.
Obecniej dysponuje on także śmigłowcem PZL Kania.

link https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=29679

W uroczystości uczestniczyli także Dyrektor Biura Lotnictwa KGSG płk SG Paweł Żurek, Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Rogoz i Naczelnik V Wydziału Lotniczego w Huwnikach por. SG Krzysztof Sidor wraz z personelem.

Straż Graniczna ma razie tylko jedną załogę lotniczą wyszkoloną na H135.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne kolejnych załóg i operatorów wyposażenia rozpoznawczego trwa.
Obsługa H135 w Huwnikach wiąże się jednak z kilkoma problemami, z których największym jest brak platformy, na której można by transportować śmigłowiec z hangaru na pole wzlotów.

Oczekiwania Straży Granicznej, która ochrania nie tylko granicę Polski, ale również zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, są bardzo duże.
Dlatego cieszę się, że wykonując nasze ustawowe zadania inwestujemy też w nowoczesne technologie – powiedziała gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska.
Jak poinformowała gen. Gorzkowska do końca 2020 flota Straży Granicznej ma powiększyć się o 2 samoloty Turbolet L-410, które mają trafić do Morskiego Oddziału SG w Gdańsku (Straż Graniczna kupiła nowe samoloty, 2019-01-29).

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania bardzo specyficzny rejon, którego częścią na południu są góry, stanowiące bardzo trudny teren, a na północy niziny.

Biorąc to pod uwagę potrzebujemy nowoczesnego sprzętu, który będzie wspierał funkcjonariusza w wykonywaniu codziennych zadań – dodał zebranym Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Rogoz.

Nowy H135 będzie używany do zadań ochrony granicy państwowej. tj. do działań obserwacyjno-rozpoznawczych mających na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz walki z przemytem.
Jego stałym miejscem stacjonowania będzie lotnisko Straży Granicznej w Huwnikach.

Śmigłowiec został wyprodukowany w 2019.

Jest wyposażony w system obserwacji lotniczej FLIR Systems Star Safire i reflektor-szperacz marki Trakka Corp Pty.
W konfiguracji bez systemu obserwacji może zabrać na pokład 7 osób.

Zakup śmigłowca H135 o wartości ok. 46,5 mln zł został sfinansowany ze środków Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020 (H135 dla Straży Granicznej, 2018-10-30).

Obszerny artykuł na temat nowego nabytku Straży Granicznej został opublikowany w ML Skrzydlata Polska 12/2019.

Okazuje się, że śmigłowce produkcji francuskiej PUMA nie są takie złe.

H135 dla Straży Granicznej

Przemysł lotniczy, Służby państwowe, Strategia i polityka,
30 października 2018 rok

30 października w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie podpisano porozumienie na dostawę tej formacji nowego śmigłowca przeznaczonego do dozoru naszej wschodniej granicy.
W wyniku postępowania przetargowego, w którym wzięły udział statki powietrzne tylko dwóch typów – wybrano H135, produkowane w zakładach Airbus Helicopters w niemieckim Donauwörth.

Wiropłaty, w specjalistycznym wariancie wyposażenia dla służb specjalnych państwa, za 46,5 mln zł zaoferowała spółka Heli Invest Services z Warszawy.
O dziwo do postępowania przetargowego nie stanął PZL Świdnik ze śmigłowcami Leonardo Helicopters.

link https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=26517

Na razie nie wiadomo jaką kolorystykę otrzyma najnowszy wiropłat Straży Granicznej.

Być może dominować będą barwy srebrna, biała i czerwona.
Oferent ma przedstawić symulację różnych wariantów malowania.

Nie jest wykluczone, że zakupy śmigłowcowe SG zakończą się na jednym H135.

Lotnictwo Straży Granicznej prowadzi operacje lotnicze zarówno na granicy lądowej, jak i morskiej.
Do głównych zadań lotnictwa Straży Granicznej należy prowadzenie działań obserwacyjno-rozpoznawczych mających na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz walkę z przemytem.
Statki powietrzne Straży Granicznej używane są także we wspólnych operacjach koordynowanych przez Agencję FRONTEX.

W latach 2009-2017 lotnictwo SG zrealizowało we współpracy z Agencją FRONTEX 18 misji w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej.
W tym roku odbyły się dwie takie misje.

Produkowany w Niemczech - ale to dalej jest wersja Pumy.
Nie ma to jak jeść do syta, spać słodko i żyć beztrosko...

Wróć do „Państwowe Służby Mundurowe”